Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
202
 

Bir ülkede azınlıklar varsa ve de bu ülke ileri demokratik bir ülke değilse barış zor

Bir ülkede azınlıklar varsa ve de bu ülke ileri demokratik bir ülke değilse barış zor
 

Karanlık çağların bitmeyen savaşları sonucu; o orada kalmış bu burada kalmış, ülkeler milletler bölünmüş, insanlar ait oldukları toplumdan koparak başka ülkelerin topraklarında kalmışlar. Yetmemiş düşünceler inançlar değişmiş, bilinçlenmişler kökenlerinin farkına vararak başka bir halktan olduklarını anlamışlar. Bu arada farklılıklar ortaya çıkınca birlik beraberlik bozulmuş.

Hâkim ülkeler işte burada yanlış yapmışlar. Azınlık “Ben bir şey değilim, sizdenim, aynı milletiz” diyemez. Ama şunu diyebilir, “Aynı ülkede beraber yaşıyoruz”

Bir ülkede azınlıklar varsa o ülke ileri demokratik bir ülke olmak zorunda; değilse iç savaş kaçınılmaz. Azınlıklar mutlaka kimliklerinin tanınmasını isteyecekler, Çerkez’e Türk diyemezsin mesela.

Aslında bazı şeyler yapılabilinse ülkede ne terör olur ne de ayrımcılık. Azınlık bölünme istemeyecek. Hâkim ülke ise azınlığın kimliğini tanıyacak. Bölünme dışında her konuda azınlıklara alabildiğine özgürlük verilecek.

Bunu yaparsa bölünme de olmaz; adamlar devletin zaten verdiği hakları niye zorla almaya kalksınlar. Yok bayrakmış, dilmiş, kültürmüş serbest… Uluslararası platformlarda devlete bağlı ama kendi kimliklerini ortaya koyacaklar. Bunda bir şey yok ki, bir başarı sağladıysa ülkesi olan Türkiye ile birlikte kendi halkının adı da yer alacak.

Valla ben böyle şeylerden korkmam… Milli takımları bile olabilir. Göreceksiniz bölünme, ayrılma, ayrı devlet kurma gibi şeyler söz konusu bile olmayacak. İşte buraya yazıyorum, bunları yapın PKK biter!

Ancak bunun için insanlara demokrasi güvencesi verilecek ve ileri devlet gibi davranılacak. Herkesin menfaati gözetilerek mutlu bir arada kardeşçe yaşama ideali azınlık durumundaki halkların milli özellikleriyle zenginleştirilecek.

Kimlikten korkma yok… Nesin? Aczimendi. Tamam kardeşim dilediğini yap. Yalnız, hiç kimse kimliğini, inancını, düşüncesini dayatmayacak. Herkes kendisi olacak.

Ve kimliğini alabildiğine yaşayacak, hiç kimseye yasak yok. Hatta var olan değişik diller kültürler ortaya çıkarılacak, ihya edilecek. Bugün bütün bu acıları işte bunlar yapılmadığı için yaşıyoruz.

NAHİDE ÇELEBİ, Cemal Zöngür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bırakın azınlıkları 'farklılıklar' bile özgür değilse, barış gerçekten zor...

Kadri KANPAK 
 20.02.2017 12:06
Cevap :
Kesinlikle haklısın.  20.02.2017 13:47
 

Merhaba, "DAYATMA" İŞTE CAN ALICI KELİME. Bu ülkede yetkili birileri çıkıp "referandumda hayır demek teröristliktir. Kimse kusura bakmasın" diyebiliyor ve ses çıkmıyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 20.02.2017 11:37
Cevap :
Hayır diyenleri terörist olarak görme fikrine bunların taraftarları ne diyorlar acaba?  22.02.2017 17:35
 

sınıfsız bir toplum ve ulus devlet reddiyesi, çok kültürlülüğü bir potada eritmek ama oradaki farklılıktan doğan çatışmaların uyumsallaşmasını kim yapacak Kerim bey?

Nizamettin BİBER 
 20.02.2017 8:49
Cevap :
İşte zaten zor olan bu söylediğiniz. Benim yaptığım sadece tespit. Daha ileri düşünmek gerekiyor.  20.02.2017 14:01
 

Bölünme olmayacak ama bayrakları, hatta milli takımları olacak! Tuhaf bir yaklaşım. Peki, bölünme olsa ne olacaktı?

İsmail Hakkı CENGİZ 
 20.02.2017 8:22
Cevap :
http://blog.milliyet.com.tr/tarihi-ters-ceviren-yazilar-bayraklari-bayrak-yapan-ustundeki-kan-degildir/Blog/?BlogNo=316153 Yazımı öneriyorum size.  22.02.2017 18:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5773
Toplam yorum
: 14545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster