Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1250
 

Bir vapurun ardından...

Bir vapurun ardından...
 

www.fotomixo.com/images/Fotomixo_P1030467.JPG


Çocukluğumda o vapura binmek benim için bir ayrıcalıktı. Kim bilir belki de o yıllardan beri taraftarı olduğum takımın adıyla aynı olmasıydı vapura bindiğimde duyduğum heyecan. Galatasaraylılar bizim adamız var derken, biz Fenerbahçeliler bizim de gemimiz var derdik. O yıllarda Fenerbahçe gemisi diğer gemilerin yanından geçerken, diğer gemilerdeki yolcular Fenerbahçe gemisini alkışlarlardı. Alkışlayanlar içinde Galatasaraylısı da, Beşiktaşlısı da vardı.

Geminin ilk halini hatırlıyorum da iç donanımı el emeği mobilyalarla döşenmiş zamanın en lüks gemilerinden biriydi. Dolmabahçe ve Paşabahçe gemisiyle birlikte adalara ve Yalova’ya sefer yapan üç gemiden biri olan Fenerbahçe vapuruna diğer iki gemi gibi ekspres adını verirdik. Çünkü o üç gemi şehir hatları gemilerinin içinde en hızlılarıydı.

Daha sonra tadilat gören gemi 1953 yılından beri hizmetteydi ve dün 22.12. 2008 tarihinde son seferini yaparak Rahmi Koç müzesine demirledi. Kabataş iskelesinden başlayan son sefere İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş’ın yanında Koç Holding onursal başkanı Rahmi Koç, Fenerbahçe kulübü başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçeli futbolcu Emre Belezoğlu ile İdo Genel Müdürü ve basın mensupları katıldı.

1952 yılında İskoçya Glasgow’da inşa edilen gemi, en azından o geminin kardeşi olan Dolmabahçe gemisi gibi parçalanmayacak ve 55 yıl hizmet verdiği İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

Biz İstanbullular da deniz yolculuklarımıza, teknolojinin son ürünü olan deniz otobüsleri, feribotlar ve yeni teknolojiyle imal edilen vapurlarla seyahat etmeye devam edeceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster