Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
291
 

Bir Yangının Düşündürdükleri

Bir Yangının Düşündürdükleri
 

Ya yanan sizin yuvanız olsaydı..?


Dün İzmir Güzelyalı bir yangına şahit oldu. Önce dumanları gördü Güzelyalı Parkındakiler ve civar esnaf. Arkasından koyu bir dumanın yükselişini ve alevleri izlediler. Duman gittikçe koyulaştı ve çoğalarak yükseldi. Kesif bir yanık kokusu yayıldı. Mithatpaşa Cadde esnafı işi bırakıp izlemeye başladı. İnsanlar alışverişe ara verip merakla yangını seyre daldılar. Kimileri ''itfaiye nerede, haber verildi mi acaba'' telaşına düştü. Komşu dükkan çalışanları ellerinde basit yangın söndürücülerle müdahaleye başladılar ama nafile.. Alevler ve duman dinlemiyordu onları, yokmuşlar gibi... 

Esnaf bilinçlidir bu yörede. Hemen trafiğe müdahale ettiler. Yangın alanına araç sokmamaya çalıştılar. Sürücülerin bir kısmı aldırmadı bile. Tüm ikazlara rağmen. Yok saydılar...

Bir beş dakika sonra siren sesleri duyuldu Üçkuyular tarafından. Esnaf can havliyle yolu kesti çöp bidonu ve kırmızı plastik babalarla. Araçları ara sokaklara yönlendirdiler ama hala üzerlerine süren sürücüler vardı. İzledikçe çıldıracak gibi oluyorsunuz. Araç içinden bu yangın başka şekilde mi görünüyor diyesi geliyor insanın.

Bu arada yanan binanın camları bir bir patlıyor. Cam parçaları mermi gibi saçılıyor caddeye. Seyircilerde(!) tık yok..

Esnaf yangın yerine girişi açıyor zar zor elbirliği ile ve itfaiye aracı yetişiyor. İtfaiyecilerimizin maşallahı var. Belli ki eğitimliler.. Sakin ama ciddiyetle yapıyorlar işlerini.

Arkadan üç itfaiye aracı daha geliyor. Biri merdivenli müdahale aracı. Seyircilerin(!) meraklı bakışları arasında yangına müdahale ediyorlar. 

Beş dakika sonra ambülans geliyor olay yerine. Bir beş dakika sonra da motosikletli bir trafik polisi, bir kaç dakika sonra trafik polisi araçlı.

Belli ki bir yangın durumunda kurumlar ne yapacağını biliyor. Bu çok güzel. Ama ya uygulama?

Bir taraftan esnafın yönlendirmelerine destek olurken bir taraftan da düşünüyorum. Böyle durumlarda çalışma şekli şöyle olsa nasıl olur diye:

a. Yangını ilk gören etrafını yüksek sesle bilgilendirirken o veya müsait olan birileri hemen 110 İtfaiyeyi arar. Yangın yeri adres bilgileri, yangının mahiyeti ve ulaşılabilecek yol tarif edilir. İtfaiyenin soruları terddüte meydan vermeyecek şekilde cevaplanır.

b. İhbarı alan itfaiye santralı öncelikle ekip yönlendirirken diğer taraftan 154 Polis İhbarı, 112 Acil, Belediye veya önceden karalaştırılan birimleri bilgilendirir.

c. Olay yerinde yangın ihbarı yapan kişi veya kişiler de 154 Polis İhbar ve 112 Acil istasyonlarını bilgilendirir.

d. Trafik polisi derhal yangın yerine ulaşım yollarını açar ve itfaiyenin süratle olay yerine ulaşmasını temin eder. Arkasından yangın civarının güvenliğini sağlar, görevli olmayanların olay yerinin güvenli bir mesafe uzağına çıkmalarını temin eder. İtfaiyenin ek müdahale ve gerekirse su temini için ve ambülansların rahat giriş çıkışları için yangın yerine giriş çıkış yollarını açık tutar.

e. Bu arada ambülans olay yerine varmış ve ilk müdahaleye başlamış olur.

f. Belediye, toplu ulaşım araçlarının geçiş güzergahlarını değiştirir, tarfiği rahatlatırken, yolcularının da güvenliğini sağlamış olur.

g. Sevgili halkımız seyretme lüksünü asgariye indirip uyarılara uyarak öncelikle kendi güvenliği için güvenli alanlara çekilir. Kalabalık etmez, görevlilerin işlerini rahatça yapmalarına olanak verir. Sevgili sürücüler kendilerine bildirilen yollardan süratle olay yerinden uzaklaşır, tarfiğin sıkışmasına neden olmazlar.

h. İtfaiye, ambülans ve polis sirenlerini duyan sürücüler derhal, o araçların kendilerine yaklaşmaları beklemeden yolu açar ve ilgililerin olaya süratle müdahalesine destek olur.

Ne dersiniz daha iyi olmaz mı? Ya da zaten öyle olmamalı mı?

Ya yanan sizin eviniz olsaydı..?

Ambülansta siz olsaydınız, hayatınızın kurtuluşu için saniyeler sizin için koşuyor olsaydı..? 

Polisin yardımına siz muhtaç olsaydınız..?

Görevli arkadaşlar ya sizin yakınlarınız olay yerinde olsaydı..?

Düşündünüz mü?

Gelin hep birlikte düşünelim ve hiç unutmayalım.

En önemlisi uygulayalım...

Umarım eviniz yanmaz, siz ve yakınlarınız ambülansa binmez, polisin yardımına muhtaç olmazsınız ve bir vurdumduymazın yolu kapaması sonucuna katlanmak durumunda kalmazsınız.

İnşallah... 

Not: Yangına maruz kalan arkadaşlara geçmiş olsun. Müdahale eden görevli tüm arkadaşlara selam olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

Artvin Şavşat doğumlu, İstiklal Savaşı Gazisi oğluyum. Emekli subayım. Binicilik Engel Atlama mil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster