Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '13

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
184
 

Bir yenilenme Rotası: Arberatum

Bir yenilenme Rotası: Arberatum
 

İstanbul'un fazla uzakta olmayan bir köşesinde cennet misali bir zindelik ve yenilenme rotası var: Arberatum..

Maslak'tan gelip, Sarıyer'e giden büyük caddenin karşı tarafına geçip, iki tarafı orman nefis bir asfalt yola saptığınzda onbeş dakikalık rüya gibi bir yolculuktan sonra Bahçeköy'e varırsınız.. Belgrad Ormanları'nın girişinde çarpık şehirleşme kurbanı Bahçeköy'den Kemerburgaz'a giden yola girdiğinizde Atatürk Arberatum'u solda hemen karşınıza çıkar. 1949 yılında Orman Fakültesi araştırmaları için kurulan bu arberatum ( Canlı ağaç parkı, ağaç müzesi, canlı ağaç laboratuarı anlamlarına gelir) adeta ilan edilmemiş bir küresel ağaç krallığıdır.Çünkü burada dünyanın hemen her köşesinden getirilmiş binlerce ağaç vardır. Amerika'dan, Afrika'dan, Asya'nın uzak köşelerinden: Çin'den Maçin'e, Hindistan'dan Sibirya ve daha nice diyarlardan.. Uzunu, kısası, yerlerde sürüneni, kırmızısı, sarısı ve yeşili.. Rengarenk bir ağaç cümbüşü içinde nereye bakacağınızı şaşırırısınız.

Bu güzellik hengamesinde birden bire karşınıza çıkan göletlere şöyle bir nazar ettiğinizde "Huzur denilen şeyin tanımı böyle olur galiba? "diye düşünürsünüz. Çevrede sessizliği bozan tek şey gölde yüzen ördeklerin çıkardığı gark gark sesleridir.

Geçenlerde tatil günümü değerlendirmek için arberatuma gittiğimde bu güzellikleri fazlasıyla yaşadım ama beni asıl şaşırtan şey eve geldikten sonra oldu. Çünkü kendimi inanılmaz rahatlamış ve hafiflemiş buldum. Halbuki oraya gitmeden önce üzerimde epeyce bir yorgunluk hissediyordum.

Belki de arberatumun " Dünyanın oksijenini salan " ağaçları ve çevrenin nihayetsiz dinginliği bu sonuca yol açmıştı.

Bu kadar  güzellik içinde tek can sıkıcı olan şey giriş ücretinin 10 TL. olması galiba? Ancak bunca güzel şey uğruna katlanmayacak kadar fazla değil..

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok az kişinin bildiği bir mekândır "arberatum"... Ben de resimlerinden tanıyorum. Bunun tanınmasının yaygınlaşması, yeşile, erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek bakımından girmek ücretsiz olmalı, hatta ücretsiz ulaşım sağlanmalı... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 27.11.2013 18:20
Cevap :
Bu düşünceniz öğrenciler için olabilir ama Arberatumun hizmetleri,temizliği ve geliştirilmesi için giriş ücretli kalmalıdır.Ancak 10 TL. yerine 5 TL.olabilir.Yorumunuz için teşekkürler...  27.11.2013 23:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 432
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster