Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Prof Dr İrfan Serdar Arda

http://blog.milliyet.com.tr/driserdararda

28 Eylül '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
872
 

Bir yıl boyunca harcanacak çabaların başarıya ulaşması dileğiyle..

Bir yıl boyunca harcanacak çabaların başarıya ulaşması dileğiyle..
 

Okullar açıldı. Her yıl Eylül ayını, herhalde yaşamımız boyunca hep okulların açıldığı zaman olarak anımsayacağız. Geleceğe dönük umutların tohumlarının atıldığı okula ilk adım atış ile, artık yaşamın şekilleneceği üniversite yıllarına  geçişin son basamağına gelen tüm öğrencilerimize başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum. Başta anne ve babalar olmak üzere tüm velilere de sabır tabii.   


Her çocuk aynı zamanda gelecek için bir umut. Anne-babaların üzerlerine titredikleri, sağlıklı olmaları için her çabayı gösterdikleri çocukları için, eğitimin en iyisini almalarını sağlamak da ayrı bir çaba gerektiriyor. Okul seçimi bir dert, sınavlara girecek çocukların başarılı olmaları için özel öğretmen ve dersane/kurs peşinde koşmak ayrı bir dert. Bir eğitim dönemi boyunca, çocuklar bir taraftan, aileler bir taraftan durmaksızın çalışıp çabalayacaklar. Dileğim, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın her zaman başarılı olmaları. Umarım yüzleri hep güler.  


Ülkemizdeki eğitim için söylenecek çok şey var. Sürekli değişen sisteme ayak uydurabilmek için ne yapacağımızı şaşırdık. Eğitimin en tepe noktasında bulunan kişiler son yıllarda öylesine vebal altına girdiler ki, bunun bedelini ödeyebileceklerini hiç sanmıyorum. Sürekli değişen sınav sistemleri, her gelenin kendince sanki Amerika'yı yeni keşfetmiş gibi ortaya koyduğu "yeni düzen"ler ve siyasetin tümüyle eğitimin içinde olması eğitimi tam bir yap-boz tahtasına döndürdü. Öğrencinin başarısını sadece "sınav başarısı" olarak algılayan sistemin, dünya ölçeğinde yarışabilecek bireyler yetiştirmesi olanaksız. Zaten, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok uluslararası kurumun yaptığı araştırmalarda da ülkemiz ne yazık ki çok gerilerde kalıyor bu konuda.   


Evrensel anlayış ve yaklaşım, eğitimin de dışa dönük, sorun çözmeye yönelik, araştırmacı ve geleceğe dönük olmasını gerektiriyor. Katı kurallar içerisinde, sadece sınava yönelik olarak verilen eğitim ve bunun sonucunda da bütünden uzaklaşan komprime bilgilerle yetişen öğrenciler ile başarılı bir gelecek yakalanması olanaksız. Gereksiz bilgiler ile dolan genç beyinler, üniversiteye geldiklerinde yeterli donanıma sahip olamadıklarından, gelişmiş ülkelerde bulunan çağdaşları ile yarışamıyorlar. Bu konuda tek tük gösterilebilecek örnekler sadece kişisel başarılar olabilir. Kaldı ki, mum alevi gibi olan bu başarıların arkası getirilemediğinden, bir süre sonra insanların umudu da kalmıyor ve gündelik yaşam içinde eriyip kayboluyor.  


Ne yazık ki, ülkemizdeki eğitimden kaynaklanan bu boşluğu gidermek için ailelere önemli görevler düşüyor. Çocukların, bahsettiğim şekilde evrensel ilkelere uygun olarak yetişmeleri için, eğitimin yetersiz kaldığı yerlerin doldurulması gerekiyor. Çocukların kişiliklerinin gelişmesi ve kendilerine güven kazanmalarında spor, resim ve müzik eğitimlerinin çok önemli etkileri var. Erken yaşta yabancı dil öğrenmek de sorun çözme becerisini artırıyor. Bunların tümü, ailelerin ek çaba ve harcama yapmalarını gerektiriyor. Oysa ki, çağdaş eğitim içinde bu saydıklarımın tümü aslında olağan sistem içinde olmalı.   


Yakın bir gelecekte tüm bu olumsuzlukların artık görülmemesi ve çocuklarımızın harcayacakları çabaların karşılığın en iyi şekilde almaları dileklerimle yeni eğitim ve öğretim yılını kutluyorum.  Sağlıklı günler dileklerimle.


Prof. Dr. İrfan Serdar ARDA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı


driserdararda@gmail.com

http://driserdararda.com

https://www.facebook.com/ArdaCocukCerrahisiSayfasi

https://twitter.com/drserdararda

https://tr.linkedin.com/in/isarda      


 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 16234
Kayıt tarihi
: 02.03.13
 
 

Prof. Dr., Çocuk Cerrahisi Uzmanı...   "Çocuk Cerrahisi", çocuklarda tedavisinde cerrahi yöntem g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster