Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
305
 

Bir yudum umut için

Bir yudum umut için
 

Geceleri başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımız zaman gökyüzündeki milyonlarca yıldızın ulaşılmaz olduğunu düşünürüz. Bu ulaşılmazlıklar şehri olarak nitelendirdiğimiz gökyüzü insanların daima hedeflediği doruk noktası olmuştur. Dünyaya gelmiş yada gelecek bütün canlıların bir doruk noktası vardır. Buna ulaşabilmek için canlılar çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Bir insan hayat boyunca saygın bir yere gelebilmek için çaba harcar ve düşlerin doğrultusunda ilerlemeyi amaçlarlar.

Bazı insanlar yaptığı başarılardan dolayı geldikleri noktayı unutup, geride bıraktığı masumiyet ve savaşma azmini yanına almadan yoluna devam eder. Ve belli bir noktaya geldiği zaman artık ilerlemesini kaybeder. Hayatından düşüşler yaşamaya başlar. Arkadan gelenleri asla küçümseme çünkü sen önündekilerin en arkasındasın, der büyüklerimiz.

Yaşam tarzlarına bu felsefeyi oturtmaya çalışan insanların hayatlarında ne kadar düşüş olursa olsun, kendisine mutlaka bir çıkış yolu bulur ve düştüğü noktadan tekrar yükselmeye başlar. Zorluklar ne denli büyük olursa zaferde o denli büyük olur. Bir çocuk sekropiya denilen bir tür güve kozalarını topluyor ve bahar gelince güvelerin kozalardan nasıl çıktığını ilgiyle seyrediyordu. Fakat güvelerin kozalardan çıkarken sarf ettiği çırpınma karşısında içinde bir acıma hissi uyanıyordu. Babası bir gün bu böceklerin bir tanesinin çıkmasını güçleştiren ipeği makasla kesti. Fakat sonuç şaşırtıcıydı, çok geçmeden böcek öldü.

Baba bu hadise üzerine oğluna şu nasihati verdi: Oğlum bu böcek kozasından dışarı çıkarken sarf ettiği gayret neticesinde vücudunda ki zehiri dışarı veriri. Eğer o zehir dışarı verilmezse böcek ölür. Aynı zamanda da bu çırpınışlar sayesinde ileride kendisi için çok gerekli olan kasları güçlenir. İnsanlarda daha güçlü daha dayanıklı olmak daha iradeli olmak ve böylece istediklerini yapabilmek için önlerine çıkan zorluklarla mücadele ederek olgunlaşır gelişir ve güçlenir. Eğer insanlar, arzularına kolayca ulaşırsa , karakterleri zayıflar adeta içlerinde bir şeylerin ölmüş olduğunu hissederler.

Başarının boyutunu hedeflerimize varmak için üstesinden geldiğimiz engellerle ölçeriz…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

harika bir anlatım kutlarım

sairinsiirleri 
 15.08.2008 16:24
 

Hepimize bir duruş ,bir düşünüş,bir hedef illaki :) Saygılar ...

Berika 
 13.08.2008 23:24
 

Evet hayata karşı duruşumuz çok önemli. Kendimiz hakkında, başkaları hakkında, yapmayı hedeflediklerimiz hakkında, düşüncemiz, inancımız, azmimiz ve sabrımız çok çok önemli. Sağlıcakla.

serifsoner 
 13.08.2008 21:51
Cevap :
Hoşbulduk Ömer Bey hepimize bir duruş ,bir düşünüş ,bir hedef illaki :) Saygılar ...  13.08.2008 23:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 425
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

Yaşama dair ne varsa benlik olanları paylaşmak için burdayım. 1986 Malatya doğumluyum S.D.Ü inde ins..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster