Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '06

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
794
 

Bir zamanlar Black Isle...

Bir zamanlar Black Isle...
 

Bundan birkaç sene önce, Interplay altında kurulmuş olan bu koskoca bilgisayar oyunu firmasının dağılıp gittiğini duyunca, üzülmekten kendimi alamamıştım. Siz belki rahatlıkla "aman canım, Allah'ın firması, kime ne dağıldılarsa?" diyebilirsiniz. Ben üzüldüm çünkü bir RPG fanatiği olarak, neredeyse çıkarttıkları her oyunu oynayıp bitirdim. Gerçekten birçok güzel bilgisayar oyununa imza atan bu oyun devinin sözde finansal sebeplerden dolayı Interplay tarafından kapatılması bana garip gelmişti açıkçası.

Firmayı hala hatırlayamayan yada sektörde yeni olan kardeşler için isterseniz bir kaç anahtar kelime vereyim. Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape Torment ve Fallout 2 isimlerini tanımayan yoktur herhalde. Eğer varsa, ben de onları tanımıyorum :) Esasında Black Isle oyunları tam olarak oyunlarda hikayeyi tatmak isteyen ama aynı zamanda aksiyonu bir kenara itmeyen, savaşlardan, grup dayanışmasından hoşlananlara, yani biraz FRP oyuncularına hitap ediyor gibi. Zaten 'roleplaying' (kelimeleri orjinal dilleri ile kullanmak zorunda kalıyorum :( zira oyun terminolojisi dilimize çevrildiğinde, çok fazla bir anlam içermiyor, hatta ifade kaybına uğruyor diyebilirim) tabir edilen şey de tam olarak bu.

Harikulade bir kadro ile, gerek karakter tasarımcıları ve illüstratörler, gerekse programcılar ile inanılmaz oyunlara imza atmışlardı. Ben burada bir tek Baldur's Gate 2'yi bulamamıştım. Onu da İngiltere'deki bir arkadaş bana gönderdi. Çok da mutlu olmuştum. Oyun kitapçığının girişinde firmanın Baldur's Gate 2'yi piyasaya sürmeden hemen önce kaybettikleri tasarımcıları Daniel Walker ile ilgili bir giriş yazısı var. Çok genç yaşta, doğuştan gelen fiziksel bir rahatsızlıktan dolayı kaybettikleri bu şahsın, hayat görüşünü, iyimserliğini ve felsefesini oyunlara nasıl kattığını anlatıyordu. İşte Baldur's Gate 2, bu şahısa adanmış bir oyun.

Bu yüzden ben Black Isle'ın tüm oyunlarından çok haz aldım. Özellikle 'Planescape Torment'dan. Son derece güzel hikayesi (zaten Planescape, FRP dünyalarından birisi olduğu için genel ırkları biliyordum), karakterleri ve felsefesi ile harika bir oyundu. Eğer halen oynamadınızsa, şiddetle tavsiye ediyorum. Bulun ve hemen oynayın derim. Firma kapanmadan önceki son oyunları sanırım 'Lionheart' idi. Bu oyunu da oynadım ama henüz bitiremedim. jübileden olsa gerek, o kadar uzun bir oyundu ki, gece kabuslarıma giriyordu. Yakın bir tarihte tekrar kaldığım yerden devam etmeyi planlıyorum.

Şimdi bildiğimiz Black Isle yok ama, aynı kadronun büyük çoğunluğu şu anda 'Obsidian Entertainment' adı altında bir firmada çalışıyorlar. Aman ne güzel :). Bir de aklıma, hani şu çok meşhur Square geldi. Şu anki isimleri 'Square-Enix' ama yarın bilmem hangi firma ile birleşirlerse, yine isim değiştirebilirler. Eminim siz de 'Final Fantasy' oyun serisinin ismini nereden aldığını merak ediyorsunuzdur.

Sonraki blog yazısında, diyelim :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 3064
Kayıt tarihi
: 08.05.06
 
 

Hayatını her türlü çizgi roman, çizgi film ve birçok insanın 'çocukça' olarak nitelendireceği şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster