Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
267
 

Bırakın vatandaşa elini ayağını öpeyim masallarını…

Bırakın vatandaşa elini ayağını öpeyim masallarını…
 

Tunceli


Bugünlerde ortalığı yine bulandırdılar, bu seferki haber konusu ise 1935’li 1940’lı yıllarda yaşanan Dersim olayları. Bu siyasi rant için yapılan bir komplo sadece, birilerini yıpratmak için birilerine yaranmak için kullanılan bir malzeme. O halkın duyguları ile oynayıp puan kazanmak için yapılıyor ve o halkta biliyor bu konuşulanlar iki gün sonra unutulup gündemden kalkacağını.

Seksen yıl önce olan bir katliamı bir kıyımı ortaya serip, seksen yıl öncesini suçlayacağınıza, iki binli yıllarda olduğumuz şu günlerde daha bir hafta önce yetmiş yaşında Dersim’li Tunceli’li bir milletvekilini, mecliste kürsüde konuşma yaparken kürsüden tekme tokat alaşağı edildi. Anlamıyorum, kime insanlık dersi verilmeye çalışılıyor. O meclis çatısı altında anca birbirinizin maskesini düşürüyorsunuz.

Önemli olan “özür dilemek…” veya “pardon…” demek değil, o hatayı o yanlışı hiç yapmamak veya bir daha tekrarlamamak önemli. Kafaların içindeki düşünce önemli, fikirler önemli, algılar önemli, ama ne yazık ki düşünce fikir algı görülebilen somut bir şey değil.

O olaylardan seksen yıl geçtiği halde, bugün bu ülkede bir siyasi lider veya otoritesi olan bir kişi çıkıp dese ki “şu insan isyankardır, şu insan bu düşüncededir, derhal cezasını verin…”, insanımız ayaklanmaz mı? İnsanımız sorgusuz sualsiz saldırıda bulunmaz mı? Bunu yapanda olur yapmayan da olur, 1935’li 1940’lı yıllardaki algı bir değil, düşünce bir değil, fikir bir değil. Bu kardeş toplum birbirine düşürülmeye çalışılıyor, sanıyorum ki başarıyorlar. Bu toprağı paylaşıp tapularını bizden alacaklar 1915 öncesi yapıldığı gibi Arap Baharında yapıldığı gibi, paylaşacaklar bu toprakları.

Siyaset denen kavram, sadece seçmenini kandırır; Akp seçmenini, Chp seçmenini, Mhp seçmenini, Bdp seçmenini, olan halka olur. Hak, hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlük kimseden öğrenilmez yasal yollardan geri alınır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ağzınıza sağlık..

GeVeZe 
 27.11.2011 14:42
Cevap :
Teşekkürler...   28.11.2011 14:27
 

Bugün sahte belgelerle yüzlerce insana cehennem azabı yaşatanlar mı insanlık dersi veriyor? Aynen dedikleriniz olacak ve bir gün bir veya birkaç ülkenin sömürgesi olarak; kendi anayasası olmayan, kendi hukuku olmayan sömürge bir halk olarak sahiplerimizin bize reva gördüğü bir yaşama evet demek zorunda kalacağız. AKP bu ülkenin başında olduğu sürece geleceğimiz çok karanlık. Ve tüm bunların faturası ne yazık ki çoçuklarımıza kesilecek, acısını çocuklarımız çekecek. Selamlar, saygılar.

Ayrıntıda gezinmek 
 26.11.2011 12:20
Cevap :
Bende sizin gibi düşünüyorum, geleceğimizi. Ve geleceğimiz için çocuklarımıza sadece bir boşluk bırakıyoruz. Ve kıyaslanmaması gereken tek şey var o da zaman. 1935'li yıllarla 2000'li yılları bir sayamayız. O yıllar savaşlarla geçiyordu, elimizden alınan toprakların peşindeydik. Şimdilerde ise sırf söylentiler peşinde ilerliyoruz kat be kat fazlasıyla insanımız azap içinde.   28.11.2011 14:26
 

Özür yeterli değildir, bugün yapılan hizmetler daha önemlidir. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 26.11.2011 8:18
Cevap :
Aynı hatalar peşinde koşmaya devam ediyoruz, hala.   28.11.2011 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 492
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

His kaybı olmayan, sol tarafı felç, tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelliyim... 1996 yılında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster