Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kaygı Terapisti ve NLP Uzmanı Burcu Polatdemir

http://blog.milliyet.com.tr/yasamsenin

08 Mayıs '19

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
45
 

Bırakma Eylemi

Bırakmak sizce nasıl bir eylemdir?

Yormaz, usandırmaz kolaydır gibi ilk duyuşta.. Örneğin; elinde tuttuğun kağıdı bırakırsın, kalem tutarsın bırakırsın. Bunları yapmak fiziksel dünyada keyif de verir hatta hayatımızın ilk senesinde boşluk algımız da vardır ne bulursak atarız boşluğa .. Keşke şimdi de yapabilsek ya öyle kolay.. Kendimizi hatırlamamız zor .. Etrafınızda varsa  ya da nerede görürseniz bir bebeği izleyin ne büyük keyiftir ona elindekini ‘bırakmak’.. Sadece  biz insanlara zordur işte.. Neden mi?

Zihin bırakmaz çünkü.. Attım dersin,gitti dersin dilin döner,fikrin şaşar baktın duruyor..

Ne kolaymış  yaptım işte kızdım herkes kızgın, yanlış oldu, hayat, döngü, karma adı neyse boşluğa bırakıverirsin.. Boşluk adı üstünde güvenemezsin baktın ki seninle oturmuş kahve içiyor. Haydaa dersin uzaktaydın, bırakmıştım, kırgın tarafımdın neydi şimdi bu yaptığın? İstenmeyen misafir gibi bekler baş ucunda.. Sahiden bırakmış mısın  bir bak bakalım dilindeki kelimeler mi bırakmış seni yoksa..

Bazen gitmez,kovarsın,küsersin,anlaşmaya oturursun vedalaşmayı bilmez.. Sen bırakırsın,diğer yarın bırakmaz.. Nedenini arar durursun.. Sorar araştırırsın dermansız dert sanırsın,öteler örselersin kendini.. Yok dersin daha fazlası yok.. Bakmışsın en sıkıntılı anında nefes alırken yanı başında..

Bazen yaparsın denersin  yaparsın da olmaz.. Bırakmaz seni  ne yapsan zihnindeki düşüncelerin.. Mantıkla dalaşırsın olur olmaz sözümü dinlettim sanırsın bıraktım der dilin  kalbin de onayladı mı ? Cevap alamazsın..

Bazen bırakırsın bırakırsın da düşmez asılı kalır orada .. Cevapsızdır sorular ama cevabı vardır sende bilirsin.. Sessizlik de cevaptır da kabul etmez,boyun eğmez..Tamam der her şeyi bıraktım.. Elimdekini,çantamdakini, ruhumdakini  her ne varsa bıraktım.. Biraz zaman geçer geçse de  ne fayda ne varsa bıraktığın yanı başında..

Baktın böyle olmaz.. Yaşamda ne kadar  varolduğuna  nelerin seni yok sayacağına oturup kafa yorarsın, yormazsan çıkılmaz çünkü yer bitirir. Kabul edip fark edersin  neler  sende sana dair, ne senden uzaklaşmış gittiğin yol uğruna..Yok olmayacak.. Bu durum varsa sen yoksun..Senin kendini yok sayman başlı başına zaten  problem.. Dünya dönerken kabul etmeyi fark edersin..Sonra bakarsın.. Oradasın ama değilsin görüntün başka..Penceren yenilenmiş.. Ne için çaba harcadıysan konu değişmiş sen başkasın,karşındaki başka.. Kabul etmişsin ne var ne yok..Meğer ilacı buymuş..Farkedersin.

Bırakmış mısın zaman mı  geçmiş biraz bir baksan ya.. Her şey çoktan uzakta ve arkanda kalmış sanırım.. Gerçekte de öyle mi? Dönüp baksan ya hala orada mı seni bekleyen ,rahat bırakmayan davetsiz misafirine.. Anlarsın sonra  bırakmak  çaba harcamanın çok da ötesinde bir eylemdir,bırakmak yok saymaktır..Yok saymayı da fark etmek ,fark ettiğini kabul etmektir.

Mutlu haftalar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 141
Kayıt tarihi
: 12.04.15
 
 

Merhaba, İstanbul Üniversitesi mezunuyum. NLP  (Sinir Dili Programlaması) ile önce kendi hayatımı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster