Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
245
 

Biraz merhamet, biraz vicdan "Van"

Biraz merhamet, biraz vicdan "Van"
 

INT


Van depremi üçüncü yılını doldururken konteynerlarda kalmaya devam eden depremzedeler TOKİ’ nin yaptığı konutlara yerleştirilmedi. Depremin ardından yerleştirildikleri konteyner kentlerden de çıkarılmak istenen depremzedeler 28 Ağustos tarihinde açlık grevine başladı.

Boşaltılması için elektrik ve su verilmeyen konteynerlardan başka gidecek gidecek yeri olmayan 150 aileden 30’unun başlattığı açlık grevi halen sürüyor. Depremzedelerin açlık grevi sürerken 6 yaşındaki Öznur yetersiz beslenme ve soğuk algınlığından yaşamını kaybetti. Soğuktan 2.çocuğumuzu kaybettik.

Çadır kentlerde çıkan yangınlarda çoluk çocuk yanarak can verdi.

TOKİ depremin birinci yıl dönümünde 15 bin 343 konut yapıp bazı ailelere teslim etmiş.
Fakat nasıl olduysa 500 aileye kalıcı konut çıkmamış. Konteynerlerde yaşam mücadelesi vermeye devam ediyorlar, o gün, bugündür. Elektrikleri kesildi, gayri insanı şartlarda yaşama mahkûm edildiler. 30 aile açlık grevinde. Çocuklar hasta, aileler perişan. Günlerdir sıfırın altında bir hava var Van'da.
Özetle Van üşüyor.
Van ile birlikte ülkede neredeyse bir avuç kalan vicdanlı insan da üşüyor.

23 Ekim 2011de Van'da meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem sonucunda 601 kişi ölmüş, 4152 kişi yaralanmıştı. Yüzlerce aile evsiz kaldı ve deprem olduğundan bu yana üçüncü senesinde Van yine buz gibi ayaza teslim edildi.

Şuan evsiz kalanların bir kısmı konutlara yerleştirilmiş olsa da 126 aile halen evsiz ve o zor koşullarda yaşıyor. Seslerini çıkarabilmek için başlattıkları açlık grevi ise 100. gününü geçenlerde geri de bıraktı. Maalesef bu feryada kimseden ses gelmiyor. Çeşitli yardım kuruluşları battaniye, giyecek, yiyecek yardımları yapsa da bunlar geçici oluyor. Onların yardıma değil yardıma muhtaç durumlarından kurtulmalarına ihtiyaçları var. Dolayısıyla daha kalıcı bir çözüm olarak o depremzede ailelerin sıcak bir yuvaya barınmaya, sağlıklı yaşama, beslenmeye yani normal hayatlarına kavuşmaları; Kavuşturulmaları gerekmektedir.

Abdülkadir Güler, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne merhamet ne de vicdan çıkar peşinde koşanların sahip olabilecekleri vasflardan değil ki.Onlar sadece bitaraf olanlara faydalı olurlar...Bu soğuk kış gününde çok zor gerçekten. Bilgilendirmeniz için çok sağolunuz Birgül hanım.Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 14.12.2013 11:37
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Abbas Hocam. Görüp, duyup, nasıl kayıtsız kalalım. Selamlar, saygılar  16.12.2013 12:10
 

Sevgili Birgül Kardeşim, yalan, dolan, işte vicdan. Ne vicdanı, ne insanlığı. Hepsi palavra. Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.12.2013 9:23
Cevap :
Çok doğru söylüyorsunuz, Nahide hocam. Teşekkür ederim. Selamlar, saygılar  14.12.2013 12:51
 

Okuyoruz,işitiyoruz, üzülüyoruz gerçekten...

Kerim Korkut 
 13.12.2013 17:37
Cevap :
Teşekkür ederim, Kerim bey. Selamlar  14.12.2013 11:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2220
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster