Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
658
 

Birbirimizde Saklıyız! "Elma Dersem Çık Kendim"

Birbirimizde Saklıyız! "Elma Dersem Çık Kendim"
 

Şşşşt! Beni gördüğünü kimseye deme emi! :)


“Beni çok şaşırttın”, “Bunu senden beklemezdim”,”hayal kırıklığına uğradım”,”Seni hiç tanıyamamışım” vs. vs. şaşkın olumsuz ifadelerimiz yada buna asimetrik şaşkınlık olarak heyecanı tetikleyen olumlu beklemezliklerimiz vardır yaşamaklığımızn sürekliliği içinde yer yer. Bize bunları yaşatan ve akabinde söyleten sebep; Kişiler midir? Yoksa kişiler bir araçtır da, kendimiz mi, söyletir şaşırtırız kendimizi? Biraz daha açalım konuyu dilerseniz; Eşimiz, dostumuz, arkadaşımız vs. Umulmadık bir tavırsal hareket yada sözlü eylem sergilediğinde, şaşkınlığımız ve akabinde gelen tepkimiz, doğal olarak bu “umulmadık” yada “ummamak” hali üzerine kurulur. Öyleyse , bu “ummamak” “beklememek” gibi ani şok hallerimiz kendimizden yansıyan bir durumdur. Karşı taraf kendi yaşamaklığının seyr-ü seferinde, bilerek yada bilmeyerek bir takım davranışlar ortaya koyarken, biz “beklemezlik” yada “ummazlık” adlı şoklar yaşamaktayız. “çok şaşırdım çooookkk” dışa fışkırmalı tepkimelerimizle bunu ortaya koymaktayız. Şimdi buradan hareketle; merkeze inmeye başlarsak ; şaşırtan muhatap, şaşıran biz. Yaşatan muhatap, yaşayan biz. Ortaya çıkaran muhatap, yorum yapan biz. Fünyeyi çeken muhatap (farkında veya değil), patlayan biz. Öyleyse buradan hareketle; ilgi cümle şu ki; “ Muhatabın sebepliğinde, aslında biz, kendi kendimize şaşırırız, yeni karşılaşmalar yaşarız kendi içimizde, kendimizi tanımaya yönelik şaşkınlık hallerimizdir bunlar. “ aynı haller ile tekrar karşılaştığımızda artık daha sakin ve eskiden tanışık olmanın vermiş olduğu bir dinginlikle karşılarız durumu.

Ki tüm bunlara mukabil Aslında diyormuşuz ki; “Beni çok şaşırttın” derken aslında “ Çok şaşıran bir benle tanıştım birden sayende”. “Bunu senden beklemezdim” derken aslında “ Beklemezlik halimi keşfettirdin bana”. “hayal kırıklığına uğrattın” derken aslında” ben ne güzel hayal kırıklığı hali yaşıyorum, aman Allah’ım metabolizmamdaki şu aksiyoner kırılganlığa bakar mısınız! hayalimin fay hattındaki kırılmanın kan basıncımdaki artışına ve buradan” acının yüreğimden beynime sızması” gibi, kırılganlığımın ruhumda yaptığı devinim ne enteresanmış”( tamam burada biraz abarttık :) ). Diyoruz aslında.

Yücel’in İç Sesi: - Eeee buraya kadar geldin Yücel, nasıl bağlayacaksın şimdi bloğu! Valla ben karışmam nasıl bağlıyorsan bağla!

Yücel’in Dış Sesi:- Karışmazsan karışma! Sanki bir faydan var, öle içerden içerden kendi kendine vesvese verip duruyon. Artis iç ses.

Şimdi bu bloğa nasıl bir sonuç yazmalı! Aslında sonuç yazmayayım ben arkadaşlar, ucunu açık bırakayım, zira bu bir hali tespit durumu olduğu için, durumun dışa fışkırımı herkes için farklı faklı olabilir. Bloğun tamamı zaten, hem başlangıç, hem gelişim hem de sonuç niteliğinde (sanırım).:) Diyerek bir kıvırma harekatı ile ben bloğu burada sonlandırayım. Kaçayım ardıma bakmadan .:)

Efendim hepiniz sağlıcakla ve dahi hayatınızın her aşamasında başarı ile kalınız. Sevgi ve saygılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şahsen ben, herkesten herşeyi beklerim ve de şaşırmam. Zira bu durum dostlar arasında olmaz belki arkadaş diyebileceğimiz kişilerden gelir. Veya yakınlardan akrabalardan. O zaman da onları iyi tanıyamamış olmak gerekir ki bu da insanın kendi değerlendirme eksikliği olarak düşünürüm. Bir de hatasız insan olmaz felsefesine inandığımdan...ben de dahil böyle bir duruma düşebilir insan. Nedenine inip bakmak lazım...Çok karıştırdım galiba..:)) Saygılar

sessiz-çığlık 
 16.04.2008 22:27
Cevap :
:) hayır karıştırmadınız, hatat demek istediğimi kendi ifade ve tarzınızla ortaya koydunuz.Bu anlamda teşkkür ederim. Ki yorumunuza başlarken, "beklerim" ve "şaşırmam" kelimelerini kullanmanız, kendinizi tanıdıktan sonra dışa dönük farkedişler sergilediğinizin göstergesi.Düşünmeyi öğrenmiş bir insan için çözülemeyecek sorun yoktur diye düşünüyorum. Okuduğunuz ve ciddiye aldığınız için teşekkür ederim.Hayat boyu başarı ve sağlık dileklerimle. Saygılarımla efendim  17.04.2008 1:21
 

itinayla ucu acik birakilmis yazilar kapatilir:); bu durumlar yani sasirmak, hayal kirikligi vs...galiba beklentili yasamanin sonuclari biraz da herseyi kisisel algilamamizin...bilmem simdi uc daha mi acildi yoksa tumden kapandi mi? Sevgi ve selamlarimla.

Biraz 
 14.04.2008 21:18
Cevap :
Valla, kapandı mı, açıldı mı bilmiyorum sayın biraz, yorumunuza yorum yaparak dahada bir riskli hal içinde yol almak istemem. Hatta kendimi tamamen kurtarmak için; "hah tam da ben bunu demek istemiştim" bile diyebilirim yani. Zira konuya farklı noktadan doğru bir bakış attınız. Yani sonuca giden başka yollardan biri sizinkisi, matematik hesabınca, yada analitik yorumca. :) Çok teşekkür ederim, En zor anımda yanımdasın. :) kendine iyi bak. sevgi ve saygılarımla  14.04.2008 22:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 121
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 592
Kayıt tarihi
: 20.03.07
 
 

  Yıldız yüklü gecelerde Üşüyerek beklerim. Canım tellere takılır, Ellerimde yüreğim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster