Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
489
 

Bireye dair (genel, özel, gizli) konular...

Bireye dair (genel, özel, gizli) konular...
 

Gizli; hiç kimse ile paylaşılmaması gereken, zihinsel örtüsü olan, insan yaşamının bilinmeyeni olarak kalması gereken konulardır. 

Özel; bilinen ancak sınırlı insanı ilgilendiren, herkesin ilgilenmesinin abes olduğu konulardır. 

Genel; herkesin bildiği, ilgilenebileceği, konuşabileceği konulardır. 

İlişkilerin düzeyliliğini koruması için gizlilerin kurcalanmaması, özellere karışılmaması gereklidir. Birilerinin gizlisini kurcalamak, özeline girmek süratle çatışma doğurur. 

Çocuk yaşlarda gizli; ailenin bilinmemesi gereken yanlarının hiçbir ortamda, hiçbir şekilde seslendirilmemesidir. Ergenlik döneminde gizli; bireyin kimliğine zarar verecek konuların seslendirilmemesidir. Olgunluk döneminde hayatın tamamı gizlilik kazanmaktadır. İnsanların yaşı ilerledikçe farklılaşmaya ve başkalarının eksiklerini kullanmaya başladıklarından günlük yaşamın gereklerinin dışındaki her şey gizlilik sınırlarına girmektedir. Gizlisi olmayanın yaşamı yokmuş gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu durum acımasız bir yaşam modelinin ürünüdür. 

Özel; bireyin sosyal statüsüne göre değişmektedir. Normal bir vatandaş için özel olan bir durum, bir şöhret için genel olabilmektedir. Bireyin yaşamı deşifre oldukça özeli azalmaktadır. 

Uygun ortamda herkesin konuşabileceği konular genel konulardır. Genel olsa bile ortama uymayan konular saçma olarak algılanır. Ortamı doğru algılamak, doğru konuları konuşmanın başlangıcıdır. Ortamı tarafsız ve doğru algılayabilmek için ortamdan psikolojik olarak soyutlanıp ortamı izleyebilmek gerekir. Bunu becerebilmek olgunlaşmış bir kimliğin temel göstergesidir. 

Bu konuların açıklığa kavuşturulmaması, tanımlanmaması çoğu zaman kişisel kargaşalar yaratmaktadır. Karmaşık sosyal yapıya sahip toplumlarda toplumsal grupların psiko-sosyal yapılarının farklı olması, belirtilen konulardaki kriterleri de farklılaştırmaktadır. Sosyal grupların yapısına göre gizli, özel ve genel kavramların tanımlanması sosyal ilişkilerin daha sağlıklı olmasına bağlıdır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu kadar değerli bir birikimle biraz olsun klasiğin dışına çıkabilseniz...Bu yazıyı okuyan herkes haklısın der.Türkiye'de insanların%80'i belli bir kültürün altındadır. Böyle bir "Haklısın" sizi ikna eder mi?Özel hayat ile ilgili benim de yazılarım var. Hiç böyle şeyler yazmadım.Çünkü bana göre tam olarak böyle değil.Kişiye bağlı bunlar.O özel diyor,saklamak istiyorsa özeldir.Sizin özel diye anlattığınız çoğu şey benim için özel değildir.Bu konuyu konuşmalıyız.

Kerim Korkut 
 17.05.2016 8:56
Cevap :
Açıklayıcı yorumunuza teşekkür ediyorum ve tabii ki en yakın zamanda konuşalım...  17.05.2016 9:41
 

Kesinlikle her satıra yürekten katılıyorum ..Her kişinin okuması gerek.. Özeli olmayanın özelliğide kalmaz bi nevi çıkar insan olmaktan...yaşamla hayal arasında soyutlanır kimliksiz yaşamak adına yaşar sadece..Kimliklerimize sahip çıkalım... kutlu/yorum saygılarımla

Esra Kaya 
 15.02.2008 10:17
Cevap :
teşekkürler, güzellikler diliyorum  15.02.2008 20:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2077
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster