Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '16

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
95
 

Biri kullanıyor, öteki ülkeden kovuyor; Suriyelilere yapılanlar insani değil

Biri kullanıyor, öteki ülkeden kovuyor; Suriyelilere yapılanlar insani değil
 

Mecbur kalıp ülkemize sığınmış bu insanlara bilmem ki doğru mu davranıyoruz. Gerçi yarattıkları olumsuzluk ortada ama ne yapabiliriz, ne yapabilirler.

Şurada şu Suriyeli şunu yapmış. 3 milyonun içinden çıkar elbet. Bahane tabi. İşin özü onları istemiyoruz.

Bu kadar insan, ev verilecek, iş verilecek, vatandaş yapılacak, ülkemizin durumu ortada, istemeyiz tabi de onlar ne yapabilirler. Bu savaş ortamında Suriyelileri istemiyoruz demek ülkelerine gidip ölsünler demek. Bu durumda Aylan bebeğe ağlamamızın anlamı kalır mı?

Hükümeti de anlamak zor, iş ver aç duracak değiller ya ama niye hemen vatandaş yapıyorsun, belki ülkelerine dönerler.

İstemiyoruz, gitsinler demek nasıl doğru değilse onlar artık bu ülkenin insanıymış gibi davranmak da doğru değil. Mecburen savaşın bitmesini bekleyeceğiz.

Ülkene sığınmış insanları sizi istemiyoruz diye kovamazsın. Öbür taraftan 3 milyon kişiyi birden vatandaş yapamazsın. Şartların düzelmesini beklemekten başka çaremiz yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence bu durumu yaratanlardan hesap sormak gerek.Irak,Libya, Mısır,İran ve en son da Suriye'de olanlar.Milyarlarca dolar ekonomik kayıp.Rusya ile hırlaşmak da 7-8 milyar dolara mal oldu.Artık gelmiyor 4 milyon Rus turist.Bu kayıpların hesabını birileri vermeli.Ve bizler bunları işlemeliyiz hep.Bakınız Suriyeli 2 milyon gencin her dördünden biri bir yakını kaybetmiştir ve çatışmaların şidddet ve korkusunu yaşamıştır;bu yüzden nerdeyse hepsi psikolojik tedaviye muhtaçlar.Travma geçirmiş bu gençlerin terör ve fuhuşa kaynaklık edeceğini gözardı edemeyiz asla.Ülkemizde hergün kavga çıkarıyorlar,insanımızı öldürüyorlar.Maaş veriliyor,öğretmen,doktor olarak atanıyorlar diploması olmasa da.Hangi akıl ister ki onları.Burada bile Suriyli çocuklar sokaklarda,bazı kadınlar da para istiyor.Dünyanın akıllısı biz miyiz.Birleşmiş Milletler ne güne duruyor.Sincan IŞİD kaynıyor.Hergün şehitlerimiz geliyor.Yok,yok olmaz böyle.Birilerinin hesabı kitabı yüzünden bunca kahrı çekmek zorunda değiliz.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 13.07.2016 22:31
Cevap :
Gerekçeleri bütün detayıyla vermişsiniz, hangisine hayır denebilir ki.Ama ne bileyim ben haklı bile olsak vicdani davranmadığımızı düşünüyorum. Belki de bende sorun var.  16.07.2016 13:24
 

Olayın insani yönü başka, ülke gerçekleri başka! Ülkemizde refah yok. İşsizlik almış başını gitmiş, her gün şehit veriyoruz, geride kalan ailelerine ev veremiyoruz, garibim mayına basmış ayağı kopmuş protez parası alamıyor devletten! Tamam vicdanlıyız, bakalım; ama “vatandaşlık” deyince on kez düşünmek gerekir! O Suriyelilerin bayram tatilinde Suriye’ye geçtiklerini ve bayram bitiminde de yine “beleş” Türkiye’ye döndüklerini biliyor muydunuz? Neden -bize vefasızlık yapıp- canları pahasına Yunanistan’a kaçmaya çalışıyorlar? “İyi niyet” ve “enayilik” çok ince bir çizgiyle ayrılır birbirinden, dikkat etmek gerekir. İllaki içlerinde iyi insanlar vardır; ama benim vergilerimle karınlarını doyurup şükretmemelerini ve tek bir şehit ailesi bile yokluk içinde kirada otururken Suriyeli Sünni kardeşlerimize ev verilmesini kabullenemem! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 13.07.2016 19:51
Cevap :
Çok anlamlı bir yorum. Söylediklerinizin çoğunda da haklısınız. Ama ne yapayım ben biraz böyleyim.  16.07.2016 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6036
Toplam yorum
: 14989
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster