Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1942
 

Biri Şu Barzani'ye Saddam'ın Sonunu Hatırlatmalıdır...

Biri Şu Barzani'ye Saddam'ın Sonunu Hatırlatmalıdır...
 

Amerika/İsrail bölgede oynanan satrançta yeni bir taş sürdü...Buna ister piyon deyin, ister at deyin...Bu piyonun adı Barzani...

Barzani'ye referandum için yeşil ışık yakan sadece İsrail gibi görünse de herkes biliyor ki, Amerika da sarı ışık yakmış gibi görünüp aslında yeşil ışığı yakmış durumda.

Sonuçta Barzani, bindi bir alamete gidiyor kiyamate, misali referandum yoluyla kazanmak istediği bağımsızlık hevesi başına bela olacak...

Burada önemli olan bu bela'yı bizden bulmamasıdır Barzaninin...Türkiye, hem akidevi olarak hem siyasi olarak uyumlu olduğu Barzani'yle "düşman" olmamanın yollaranı aramalıdır.

Aslında, Barzani'nin tarihi tecrübesi, bu bölgede Türkiye ile "papaz" olmaktan kaçınmasını gerektirir ama anlaşılan o ki, Barzani'ye sağlam (sandığı) destekler verilmiş; vaadler de bulunulmuş...

Meseleye Türkiye açısından bakıldığında, Barzani'nin kurmayı hayal ettiği bağımsız devletin bize de musallat olması ihtimalinin bile katlanılamaz olmasıdır.

Barzani bugün, tüm Kürtleri içine alacak bir hayali "liderlik" peşinde koşmuyor bile olsa, zaman içerisinde başka fitnelere sebep olabilecek bir adım atıyor.

İsrail'in oynadığı satranç'ta bir "at" olarak L çizen bir hamle yapıyor, bu hamlenin Türkiye sınırını da zorlamış olacak... Bu hamle Türkiye için bir "savaş sebebi" olsa bile, iş bu noktaya gelmeden emperyalist oyununa düşülmemelidir.

Elbette, aklı selim ve barış tek tarafın arzusuyla olmaz... Karşı taraf da bir noktada aklı selim göstermelidir... Amma Barzani aklını "üst akla" teslim etmiş görünüyor.

Umarız ki, Türkiye'nin dostane bir dille anlatmaya çalıştığını anlamamakta ısrar eden Barzani, bölgede yaptığımız kapsamlı askeri tatbikatın dilinden anlar.

Aksi halde, ne Türk'ün ne Kürt'ün, ne Arap'ın; ne Sünni'nin, ne Şii'nin işine gelecek çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilecektir... Bu sonuç sadece İsrail ve Amerika'ya yarayacaktır.

Biri bu Barzani'ye Saddam'ı hatırlatmalıdır. Belki Saddam'ı ve başına gelenleri hatırlarsa, kendi makus talihinin de ne olduğunu anlar da tehlikeli sevdalardan vaz geçer.

Henüz vakit varken...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben Barzani'nin blöf yaptığını düşünüyorum ve geri adım atacaktır. Yiğitliğe mok sürdürmemek adına, referandum yapılsa dahi bir adım ötesine geçilmeyecektir. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 22.09.2017 9:37
Cevap :
Merhaba Ata Bey...Barzani, Türkiye'yi karşısına almanın bedelini bilecek kadar eski ve tecrübeli bir adamdır. Bugün arkasında durup gaz verenlerin de yarın arkasında durmayacağını bildiği coğrafyada bulunuyor. Aynı kanaatteyim...Teşekkür ederim...Selamlarımla  22.09.2017 13:07
 

Vakit olsa da olmasa da tarihte hiç bir meydan muharebesine girmemiş olan Türkler ile Kürtlerin bu mesele yüzünden savaşması ve kurulmuş olan kan bağlarının dahi parçalanması, arkasında onulmaz yaralar açması hedefleniyor. Bu kadar kör, bu kadar aklı selim dışı hareket edilen bir ortam yaratıldı. Kimin kazanacağı belli. Salyaları akan, elleri kanlı şimdinin haydutları iştahla planlarının sonucunu bekliyor. Beklesinler bakalım! "Mevla ne eyler ne eylerse güzel eyler." Saygı ve muhabbetlerimle.

E Ruhi YALÇIN 
 20.09.2017 10:42
Cevap :
Teşekkür ederim Ruhi Bey... Oyun büyük oynanıyor... Türkiye bunun farkında... İnşallah ötekiler de farkına varır.. Selamlarımla   20.09.2017 11:10
 

Merhaba Ali Bey...Biraz önce, yani Cumhurbaşkanı'nın BM'lerdeki konuşmasından en fazla yarım saat önce(19 Eylül 2017, saat 22.15),"milliyet.com tr"ye bir "son haber" düştü: aklımda kaldığı kadarı ile,Barzani, "bağımsızlık referandumdan vazgeçeriz ama, bu, Bağdat yönetimi ile onu aratmayacak bir anlaşmaya bağlı" şeklinde bir ifade kullandı...Pes ediyor galiba...Selamlar.

cdenizkent 
 19.09.2017 21:43
Cevap :
Herhalde bizim düşündüklerimizi o da düşünmüştür deniz bey...Barzani de ötekiler de bu bölgede Türkiye'yer rağmen iş yapamazlar...Bu da onun güzel bir örneği olur...Selamlarımla  19.09.2017 22:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster