Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Psikolog Yasemin AYDOĞDU

http://blog.milliyet.com.tr/uzmanpsikolog

27 Mayıs '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
 

Biriktirme Hastalığı

Biriktirme Hastalığı
 

Biriktirme hastalığı

 

Biriktirme sorunu; eşyaların değeri ne olursa olsun, bireyin bunları elden çıkarma konusunda sürekli olarak güçlük çektiği bir durumdur. Eşyalar kullanılmayan, bozuk, tehlikeli veya sağlıksız olsa bile atılamaz ve aşırı derecede biriktirilir. Kişi, eşyaların gelecekte işine yarayacağına inanır. Ne zaman ne lazım olacak diye kestiremediği için her şeyi saklar. Evi, arabası eski eşyalarla dolu olur. Evi; giysiler, makyaj malzemeleri, gazeteler, dergiler, faturalar, not alınmış kağıtlar ve kaplarla doludur. 

 

Satın almak ya da küçük hediyeler gibi ücretsiz eşyaları toplama konusunda fazla enerji harcar. 

 

Birey, saklama davranışından vazgeçemez, elinde değildir. Kullanmayacağını bildiği şeyleri toplamaktan da kendini alamaz. Atılmasına da izin vermez. Çalışmayan ev aletlerini de saklar. Evi uygun bir yaşam alanı olamayacak kadar çok dağınıktır.

 

Sahip olduğu eşyaları arkadaşı gibi görebilir ve onları elden çıkarması, suçluluk duygusu hissetmesine neden olabilir. Eşyalara gereğinden fazla bağlanır.

Biriktirme sorunu olan bireylerin çoğu, bu tip konular hakkında konuşmazlar. Gizleme sebebiyle de iş hayatları ve kişisel ilişkileri zorlaşır.

 

Gerçek değeri ne olursa olsun, sahip olduklarını elden çıkarmakta ya da onlarla ilişkisini kesmekte sürekli olarak güçlük çekerler. Bu güçlük, nesneleri saklamanın gerekliliği algısından ve onları elden çıkarmanın yarattığı sıkıntıdan kaynaklanır. Sahip olduklarını elden çıkarma güçlüğü, bu nesnelerin birikmesi ile sonuçlanır, dolayısıyla bunlar yaşam alanlarını kaplar, ortalığa yığılır ve büyük ölçüde kullanım amaçlarından uzaklaşır. Yaşam alanlarında bir yığıntı yoksa, bu ancak diğer kişilerin girişimleriyle sağlanmıştır. 

 

Bu sorunda, bireyin kendisinin ya da yakınlarının, günlük yaşamını ne kadar zorlaştırdığı ve ne kadar rahatsız ettiği önemlidir. Eğer bu sorun, bireyin kendinin ve çevresindekilerin günlük yaşamını engelliyorsa ya da rahatsız ediyorsa bir sorundur ve çözülmesi gerekir.

Sorun çocuklukta başlasa da yetişkinlik dönemine kadar anlaşılmadığı da olur. Sorunun kaynağı tek bir nedene bağlı değildir. Bazen yoksul bir ortamda büyüyen bir birey eşyalarını atamazken, bazı bireylerde de ileride gerektiğinde bulamazsam korkusu vardır. Çocuklukta ya da sonraki dönemlerde yaşanan olaylardan dolayı da bu sorun oluşabilir. 

 

Hipnoterapi ile bireyin çocukluğunda ya da sonraki dönemlerinde, biriktirip atamama sorununa sebep olan durumlar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. Sonrasında ise telkinlerle devam edilir.

 

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu

www.yaseminaydogdu.com.tr 

Şahin ÖZŞAHİN, Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 357
Kayıt tarihi
: 21.07.16
 
 

İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Ağırlıklı Psikoloji Yüksek Lisans Haliç Üniversitesi Psikoloji ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster