Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '07

 
Kategori
Sektörler
Okunma Sayısı
625
 

Birileri "bor"laştı mı..?

Birileri "bor"laştı mı..?
 

Türkiye'nin coğrafi konumu ne kadar önemli ise, "Bor" madeni de o kadar stratejik bir kaynaktır...

Araplar için petrol, Ruslar için doğalgaz ne demek ise, bor da Türkiye için aynı anlama gelmektedir.

Bor madeni nedir?

BOR madeni ilk bakışta beyaz bir kayayı andırıyor. Çok sert ve ısıya dayanıklı. Doğada serbest bir element olarak değil, tuz şeklinde bulunuyor.

Ülkemizde bulunan 'Bor’un kalitesi de diğerlerine oranla daha yüksek.

Toprağın 40 metre altında bulunan borun işlenmesi de, diğer elementlerle az karıştığı için kolay.

Bor'un en çok kullanılan türü olan Boraks binlerce yıldan beri bilinmektedir.

Mısırlılar ve Mezopotamya Uygarlıklarının, bazı hastalıkların tedavisi ve ölülerin mumyalanmasında, Çinlilerin porselenlerinin cilalanmasında, Babillilerin kıymetli metallerinin ergitilmesinde boraks kullandıkları bilinmektedir.

Türkiye' de ilk işletmenin, 1861 yılında çıkartılan "Maadin Nizamnamesi" uyarınca 1865 yılında bir Fransız şirketine İşletme imtiyazı verilmesiyle, başladığı bilinmektedir. 1950 yılında Bigadiç ve 1952 yılında Mustafa Kemal Paşa yöresindeki kolemanit yatakları bulunmuştur. 1956 yılında Kütahya Emet Kolemanit. 1961 yılında Eskişehir Kırka Boraks yataklarının bulunması ve işletilmeye başlatılmasıyla Türkiye, dünya bor üretimi içinde 1955 yıllarında %3 olan payını 1962 de %15 , 1977 de %39 düzeyine yükselmiş ve giderek artan üretimi nedeniyle de günümüzde ABD'nin en önemli rakibi haline gelmiştir.

Roket yakıtından, diş macununa kadar her alanda kullanılan bor, sanayiinin tuzu olarak adlandırılabilir.

400'den fazla üründe "olmazsa olmaz" denilen konumdadır.

Bor o kadar değerli ki...

Türkiye'nin elindeki bor rezervi, tüm dünyanın bor ihtiyacını tek başına 400 yıl karşılayacak düzeyde...

Ama biz Türklerin bundan haberi > yok...

Bu zengin maden, adeta ders kitaplarında saklanmış kalmış...

Bor üzerinde çalışan uzmanların çoğunluğu, madenlerin özelleştirilmesine karşı, bunda da büyük haklılıkları var gibi görünüyor...

Bu denli zengin yatakların başka devletlerin kontrolüne geçmesini istemiyorlar...

Bazı uzmanlar; Amerikalılar, ülkelerindeki bor madenlerini kapatıp, Türkiye'den alım yapmaya başlamış durumdalar, Türk boru, hem kaliteli hem çok daha ucuz şeklinde açıklama yapıyorlar...

Bor camlarda kullanılan bor, motor yağlarında ve çelik jantlarda ve araba boyalarının içine katılarak, parlaklığı ve kolay çizilmemeyi sağlıyor.

Lastiklerin içindeki çelik teller de borla güçlendiriliyor.

Bilgisayarlar, cep telefonları, walkmenler bugün bu kadar küçükse, bunu 'Bor’a borçlu. Çünkü bilginin akışını sağlayan ince optik lifler, bor olmadan sağlam olamıyor.

Tarım ilaçlarında da bor var.

Bisküvi, pasta gibi gıda ürünlerinin yapıldığı kalıplarda da bor kullanılıyor. Eğer bor olmasaydı, kalıplar yüksek ısıya dayanmayacaktı.

Ahşap ürünler, uzun ömürlü ve bozulmadan kalabilmeleri için, bor bulunan bir madde ile işleme tabi tutuluyor.

Seramik sanayiinde; fayansların parlaklığı ve sertliği bor sayesinde oluyor.

Porselen tabaklar da bor sayesinde var.

Çamaşırları beyaz yapan aslında bor.

Ateşe dayanıklı olduğu için yanmaz kumaş üretiminde de kullanılıyor.

Tıp ve ilaç sanayiinde; diş macunlarında, yanık ve yara kremlerinde de bor var.

Losyonlarda ve kremlerde de bor olduğunu unutmayın.

Y Yakıt sanayii; borun en değerli olduğu sektör bu. Çünkü borlu yakıtlar itme güçlerinin fazlalığından dolayı, roket, füze ve savaş uçaklarında kullanılıyor. Çok yakın bir gelecekte borlu yakıtların, diğer motorlarda da kullanılacağı söyleniyor. Bu durumda borun önemi bir kat daha artıyor.

Amerikalıların havada infilak eden uzay mekiği Challenger'in sağlam kalan tek parçası, Türk borundan yapılan baş kısmı. Bu bile, Türkiye'nin elindeki gücün kanıtı.

Türkiye'de bilinen başlıca borat yatakları Batı Anadolu'da yer almakta ve bu yataklar dünya rezervinin % 60-70'ine sahip bulunmaktadır.
Türkiye rezervinin % 37'si Bigadiç, % 34 Emet, % 28'i Kırka ve % l Kestelek bölgesinde bunmaktadır.
Bigadiç işletmesinde başlıca bor mineralleri kolemanit ve üleksit' tir.

1951 Yılında bor madenleri ve bileşikleri "stratejik madde" olarak nitelendirilerek, ihracatta kontrole tabi tutuldu.

ABD'nde 1953 yılında "Zip" projesi uygulamaya kondu. Yakıt üretimi için sekiz fabrika kuruldu.

1957 Yılında Yakal Borasit AŞ'den Doğu Almanya'ya kolemanit götüren gemi NATO tarafından Çanakkale'de durduruldu. O yıl Türkiye’yi ve Avrupa ülkelerini de içine alacak şekilde, ABD ile bir anlaşma yapılarak, demir perde ülkelerine bor satışlarına izin verilmedi.

1957 Yılında ABD yönetimi, Amerika dışındaki bor madenleri için stratejik bir stok oluşturmaya karar verdi. Türkiye'den 1957 - 1959 yılları arasında, ABD Sümerbank’a gönderdiği yün karşılığında, toplam 68.000 ton bor madeni alarak ABD’de depolandı.

Rusların roketlerinde yakıt olarak bor kullanmadığı öğrenilince 1959 yılında "Zip" projesi durduruldu.

Bu proje sonuna kadar ABD, Türkiye'den aldığı stokların sadece 5 tonunu kullandı. Gerisi on yıl daha stokta kaldı, hatta üzerlerinde ağaç bitti ve sonunda US Borax'a devredildi. Bu proje sona erdirilene kadar, yalnız Malta (New York)’taki fabrika için 1 milyar dolar harcandı.

Bu sıralarda NATO, Türkiye’den Varşova Paktı ülkelerine yapılacak bor madeni ihracatlarını yıllık 7500 tonla sınırlamıştı. 1962 yılında kota 30.000 tona çıkarıldıysa da, bor madenleri 1963 yılında NATO’nun stratejik maddeler listesinden tamamen çıkarıldı.

1968 Yılında Sanayi Bakanı olan Fethi Çelikbaş, o sıralardaki bir basın toplantısında, bor madenlerinin NATO'nun stratejik maddeler listesinden çıkması için 1963 yılında nasıl mücadele ettiğini anlatıyordu. Türkiye'nin bor madeni ihracatı 1967 de 200 bin tona çıktığı halde sadece Polonya 12 bin ton bor madeni satın aldı. 1966 Yılında Bandırma'daki ilk boraks fabrikası, Polonyalılara yaptırıldı. Fabrikanın bedeli Polonya'ya kolemanit olarak ödendi

Yakın bir gelecekte şu anda motorlu araçlarda kullanılan petrolün (benzin, mazot) alternatifi "bor" madeni olacağını bilim adamları ifade etmektedir. Bor madeninde Türkiye tekel ülkedir.

Kamuoyu, dünyadaki bor rezervinin yüzde 70'ten fazlasının Türkiye'de olduğunu ve en az 2.5 milyar ton bora sahip olduğumuzu ve bunun ise dünya piyasa değerlerine göre 1 trilyon dolar olduğunu yakın dönem öncesi biliyor muyduk?

ABD 'bor'a gözünü dikmiştir. Yalnız değildir, AB yan aktördür...

Bugün, çevremizdeki coğrafyada kurgulanmış kirli savaş, sadece petrol-doğalgaz ve kontrolü için değil de, yakın bir zamanda "BOR" içinde verilir hale gelirse, bu da nerden çıktı demeyelim.

Ya da isterseniz Bor’un öneminin ilk ortaya çıkışı, beraberinde izlenen siyaset, yıllar itibari ile ASALA_PKK ve sair uzantının, hangi kurgunun taşeronları olabileceğini tekrar bir düşünün, AB ve Kophenag kriterlerini bir düşünün, Anayasa değişikliğinde madenlerin durumu ne <çünkü sizin="">> düşünün, IMF ile olanları bir düşünün, güvenenlerin hangi dağlara güvendiklerini de bir düşünün, düşünün lütfen...
Saygılarımla

Bigadiç web sitesi http://www.bigadic.gov.tr/semboller/bor.html
Bor ltd : http://www.boraxtr.com/Anadosya/stretejikmad.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 53
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1699
Kayıt tarihi
: 09.08.07
 
 

"Beklentiler denizinde boğulmaktansa, gerçekler ve gerçekleşenler nehrinde yıkanarak arınmayı tercih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster