Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1355
 

Birilerinin DTP’lilere SUS deme vakti gelmedi mi ?

Birilerinin DTP’lilere SUS deme vakti gelmedi mi ?
 

Halka kin ve nefret aşılaynlar kimler acaba ??


Bu yazdıklarımı nasıl değerlendirseniz değerlendirin. Biliyorum çok kimse bana kızacak, yargılayacak belki de, ama ben bu görürümde ısrarlı olduğumu belirtmekle yetineceğim.

Yazıya konu olan olay DTP’lilerin, daha doğrusu DTP’li vekillerin başını çektiği bir grup DTP’lilerin hoş olmayan, hırçın, arabozucu, muhalif olmaktan uzak, düşmanca ve Pkk’nın sesi gibi davranarak demeçler vermesi, halkın karşısında, ağızlarından salyalar akarcasına konuşmalar yapması.. Bu tavır beni irite ediyor. Midemi bulandırıyor doğrusu. Onların bu tavırlı konuşmalarına maruz kalan kimlerdir? Görünüşte AKP hükümeti gibi algılansa da, kendilerini farklı bir devletin insanları konumunda gördüklerinden olsa gerek, hedefleri ve muhatapları Türkiye’dir, Türkiye’deki Kürtlerin dışındaki herkestir.

Nedir mevzu? Şudur:

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Davos'ta düzenlenen Gazze panelinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e <ı>“Çocukları nasıl öldürdüğünüzü çok iyi biliyorum. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diyen ve paneli terk eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, <ı>“Siz de çocukları öldürmesini iyi bilirsiniz” demiş. Bunu da memleketim Elazığ’da, hem de Karakoçan’da DTP’nin seçim bürosunun açılışında bir grup Dtp’lilere hitaben söylemiş. Peki nerden çıkmış bu ?

Sıkça bu tür çıkışları yaptığı bilinen DTP’li vekillerin bu tavrı ilk değil. Çok daha ileri giderek, Türkiye’yi İsrail ile aynı kefeye koyan Emine Ayna isimli vekil, <ı>“Kürt halkının Filistin halkı ile aynı acıları yaşadığını “ iddia ederek, 2006 yılı Mart ayındaki Nevruz gösterilerinde Diyarbakır'da 4'ü çocuk 11 kişinin öldüğünü söyleyerek 3 gün süren olayları hatırlatmış ve Başbakan Erdoğan'ın o zaman <ı>“Çocuk da olsa, kadın da olsa gereği yapılır” dediğini öne sürerek, bu çocukları polisin ve askerin bilerek ve isteyerek öldürdüğünü” ifade ediyor. Şöyle de devam etmiş:

<ı> “AKP'ye diyoruz ki; çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz. Siz değil miydiniz kadın da, çocuk da olsa muhalif de olsa ‘özgürlük talebi olana gereğini yaparız' diyen siz değil miydiniz? Bugün hangi yüzle İsrail'e döner ‘Çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz’ dersiniz. İsrail'e bunu söyleme hakkı olan tek halk Kürt halkıdır. Çünkü bugün dünyada Filistin ile aynı acıları çeken halk Kürt halkıdır. O yüzden yüreğimizden ciğerimizden hissediyoruz çektikleri acıyı. Aynı acıları bu halk burada çekiyor. Aynı bombalarla ölüyor. Bu yüzden diyoruz ki; Başkasına akıl vereceğine önce kendi evindeki pisliği temizle.”

Bu ne aymazlıktır? Bu ne terbiyesizliktir !.. Türkiye’nin sizin desteklediğiniz ve toz kondurmadığınız Pkk terör örgütüyle mücadelesi ile İsrail’in Hamas’la ve benzerleriyle yaptığı mücadele aynı mücadele midir? Evet İsrail’in Filistin’de ve Gazze’de yaptıklarını hiç kimse onaylamıyor. Ölçüsüz güç kullanımını hiç kimse desteklemiyor. Ama Türkiye’nin Pkk ile mücadelesinin, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı “ölçüsüz güç” ile ne alakası var. Emine Ayna gibi şahıslar, halkı galeyana getiriyorlar. Hem bilgisizleri hem kimleri ve hangi düşünceyi korudukları, gözettikleri ve kimlerin desteğiyle konuştukları bellidir. Türkiye devleti hiçbir zaman sivil vatandaş üzerinde bu denli bir güç kullanmamıştır. Kullanmamalı ve kullanmaz da !. Sizin <ı>“çocuklar öldü” dediğiniz olaylarda, o hoş bir geleneksel eğlence ve kutlama olması gereken Nevruz kutlamalarında, Türkiye karşıtlığı gösterileri haline gelen olaylarda, çocukları ve kadınları ön plana süren kimdi? O gösterilerde o çocukların ne işi vardı? Bunu kim organize etti veya kim provoke etti? Siz mademki özgürlükten ve kardeşlikten yanasınız Partinizin adı da bunu simgeliyor, neden böyle bir tertibe boyun eğdiniz. Neden sağ duyulu davranıp da, halkı yatıştırmadınız. Neden sürekli bu halka nefret ve kin pompalıyorsunuz?

Bir siyasetçi olarak, hele ki bu ülkedeki her bir vatandaşın emeğinden kesilen vergilerden aldığınız o maaşları neden hak etmek için çaba sarf etmiyorsunuz da, meclise geldiğiniz günden beri siz ve sizin gibiler nefret, kin ve öfke siyaseti yapıyorsunuz? Sonra da saygı bekliyorsunuz? Sevgi bekliyorsunuz? Hoşgörü ve anlayış bekliyorsunuz? Yalan ve yanlışlarla yaptığınız politikanın neye ve nereye hizmet ettiğini herkes biliyor. Bu politikalarınızı ancak sizin şakşakçılarınız alkışlayabilir. Ama alkışlamayan o kadar çok insan var ki bu topraklarda. Ve siz onların bu tepkisine mağlup olacaksınız. Türkiye’de Türkler-Kürler ayrımını yapan sizler bu ayrımın ve ayrılıkçı politikaların altında kalacaksınız.

Birileri çıkıp, demokrasiden bahsederken, anlayış beklerken. Bunu bir kez daha düşünmeliler. Bırakın eskisi gibi bu topraklarda insanlar istediği gibi yaşasınlar. Kürt halkı ne Filistin halkı gibi mağdur ve mağrurdur, ne de Türkiye devleti İsrail gibi acımasız ve katildir. Türk askeri dağlardaki teröristlere bomba ve kurşun yağdırıyor. Neden ? Terörün can damarı oraları olduğu için. Türkiye’yi bölmek isteyen hainlerin ve destekçilerin oralarda barındığı için. Bu topraklarda yaşayan ve yaşamak isteyen halkının tepesine değil. Neden Diyarbakır’ın tepesine bomba yağmıyor ? Neden Şemdinli sokaklarında Sniper’ler dolaşmıyor ?

Sizi kınıyorum ve bırakın bizi kendi halimize.. Kimse bu ülkede barış ve kardeşlik ortamını bozacak eylemler ve davranışlar istemiyor. Herkes barış istiyor. Terör istemiyor. Ayrımcılık istemiyor. Herkes demokrasi ve ortak paylaşım istiyor. Eşitlik istiyor. Bunun aksini isteyenler ve düşünenler kimler. Bırakın bizi kendi halimize !.. Kürtler ve Türkler ortak noktayı nasıl olsa bulacaklardır. Ama sizin ve sizin gibilerle değil..


../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şeyi de ekliyeyim.. ki yazınızın konusu.. Dtplilerin, pkkyı öven sözlerini ben normal görmüyorum. Özerklik isteyebilirsin, federasyonu savunabilirsin, ama suç işleyen bir örgütü övemezsin. normal gördüğüm bu değildir. Örneğin, trtnin kürtçe yayını yanlış bir mantığa dayanmakla birlikte, bu yayını, pkkyı kastederek, mücadelemizin başarısı dersen, bu mücadele edilmesi gereken yanlış bir fikir olur. bu tür fikirler, ülkeye olumlu hiçbir şey getirmez.

Erdal Aydın 
 04.02.2009 16:31
Cevap :
Bir ülke içinde yaşan bir halksanız, bir millteti oluşturan öğelerseniz, belli bir kimlik altında yaşam sürdürmek durumundasınız. Burada etnik kökenlerin inkar edilmemesi gibi bunmalzeme de yapılmamalıdır. Ve bir ülke içinde ne fedefasyon ne de özerklik isteyebilirsiniz. Bu yanlıştır. Bir ülke oluşumu felsefesine ve sistemine aykırıdır bir kere. Bunun sonunda ayrışmacı ve biz sizden değiliz politikaları başlar ve orada farklı bir bayrağın dalgalanmasına neden olur. Belki Amerika diyeceksiniz. Onlardaki olgunluk biz de var mı ki, o olguyu inşa edebilelim. Bunun sonu "büyük kürdistan projesine" kadar gider ki, asıl istenen budur. Bu megalomani duyguları ve tutkusu ile asıl buna kürtler alet olmaktadır ve ayrışmanın, karşıtlığın bir parçası gibi gösterilmektedir. Ona doğru da gidiyor...  05.02.2009 12:44
 

Bu olaylar olduğu için terör çıkmamıştır, terör çıktığı için bu olaylar olmuştur diyorsanız. Bence önemli ölçüde yanlış olur bu. Denilir ki, PKK'nın bu denli halktan destek alması, 12 Eylül'den sonra, Diyarbakır cezaevindeki sistemli işkenceden sonra olmuştur. Evren, Kürt için kart kurt dağ kürdü demiyor muydu? Bunun kürtleri etnik köken olarak sindirmek için kullanıldığı bilinmiyor mu? Her türlü milliyetçilik faşizandır, kürt milliyetçiliği de öyle, türk milliyetçiliği de öyle. Ama, kışkırtılmış, kanlı ve faşizan bir türk milliyetçiliği militarizmi orada hakim olmasaydı, hiç kuşkusuz, bu denli, pkk olayı olmazdı. Kürt terörist diye, kendi gencini öldürmezdi. Türkiye'den bugün toprak istenir hale gelmesi, eli kanlı türk milliyetçiliğidir. güye, ülkeyi koruyorlardı; al sana ülke! Her tarafından pislik akıyor.

Erdal Aydın 
 04.02.2009 16:15
Cevap :
Seksen ihtilalinin bu ülke üzerinde oluşturduğu travma tartışılmaz. Belki, kürt realitesinin bugün angarya bir sorun haline gelmesinin en büyük sebebi de seksen ihtilali ve Evren'dir. Ama geçmiş ile yatıp kalkmak kimseye fayda getirmez. Ogün öyleydi, onlar böyle yaptı, böyle oldu. Bak kürtler de böyle oldu, bu da haklı ve demokratik bir tepkidir söylemlerinin de bu ülkeye faydası yok. Benim savunduğum nokta, başta kürt kökenli vekillerin çabaları ve mevcut siyasilerin desteği ile bundan sonrası için ne yapılır, ne yapılmalı ve oradaki halk nasıl türkiye entegrasyonunun bir parçası haline getirilmeli ve ekonomik kalkınma, eğitim, birlik, beraberlik nasıl sağlanmalı noktalarında birleşilmeli. Bu noktada da başta kürt vekillerin buna pek de katkı sağladığını, aksine köstek olduğunu ve sıkıntı yarattığını belirtmeye çalıştım. Bu yarattıkları megolamaniye de dışarıdan destek aradıklarını ve bulduklarını ifade ettim. Buna itirazınız var mı ?  05.02.2009 12:39
 

Dtpliler'in PKK yanlısı onları ve şiddeti destekleyen söylemlerinin suç olduğunu savunmakla birlikte, yirmi otuz yıldır kürt halkının direnişine dönüşmesine ramak kalmış kanlı politikaların sonuçlarını, bazı kişiler tarafından dile gelmesine karşı olmamak lazım. bu sizi acıtabilir, ancak, unutmayın ki, o bölgede terörist olmuş olsa bile, onbinlerce insan öldürülmüştür, ayrıca, faili meçhul binlerce ölüm vardır. Biz dışardan, bütün bunları yokmuş gibi görüp, oğulları, kardeşleri, kocaları bu faciada ölmüş insanları yok sayamayız. Gerçek adalete sahip bir iktidar, bu onbinlerce insan neden olmuş, nasıl ölmüş, nasıl terörist örgüt üyesi haline getirilmiş, devletin bu işteki ihmalleri, hataları, suçları nelerdir diye soran bir iktidar olacaktır. Pkk'yı desteklemeden, o bölgede yaşanan vahşeti dile getiren her insan başgöz üstüne olmalıdır. Çünkü, bize olanı söylemektedir, yapmamız gerekeni yapmaya çağrıda bulunmaktadır.

Erdal Aydın 
 02.02.2009 22:31
Cevap :
Bir yere kadar, sizin anlattıklarınıza karşı değilim, destekliyorum. Bu bahsettiklerinizin çoğu, belki de teröre katkısı olan şeylerdir. Ama farklı noktada uzlaşabilecek miyiz acaba ? Terör bunlar olduğu için çıkmamıştır. Terör olduğu için bu adı geçen olaylar bahsedilmeye başlandı. Evet orada, kayıplar varsa, nedensiz ölümler varsa, insanlar suçsuz yere tutuklanıyorlarsa, kendi istekleri ile dağa çıkıp militan ve terörist oluyorlarsa devlet bunu araştırmalı, sorumluluğu kendisinde hissetmelidir. Bunu konuşan, doğruyu söyleyen, haksızın hakkını, suçsuzun özgürlüğünü, yoksulun daha iyi yaşam şartlarını isteyen ve bunun olması için çaba sarf eden herkese, benim de gönlümde yer var. Ama Dtp'liler her seferinde Türkiye'yi bir yerlere şikayet edip, özgürlük ve federasyon fantazisi ile yalan ve dolanla siyaset yapıyorlar. Halklarını biraz daha bu ülkeden ve bu coğrafyanın insanı olmaktan uzaklaştırıyorlar. Benim söylediğim budur. Yoksa kürtlerle bir sorunum yok. Onları seviyorum.. Selamlar  03.02.2009 17:01
 

Kimin sus demesini istiyorsunuz? Askerin mi? Neden? Bunlar seçilmiş kişiler değil mi? Neden düşüncelerini söylemesinler? Düşünceisini söylemesine izin vermezseniz onları siz dağa çıkmaya,eline silah almaya teşvik etmiş olmazmısnız? Konuşamıyorsa ona başka hangi seçeneği bırakıyorsınuz? Hala bu kafada olanlar nedeniyle kardeş kavgası var bu ülkede,yazık..

serdar genç 
 02.02.2009 15:34
Cevap :
Doğru bir soru aslında. Ama cevabım hayır olacak. Yani askerin yada polisin SUS demesini istemiyorum elbette. Kastettiğim bu değildi. Ama birilerinin, çıkıp da ya kardeşim sen nasıl konuşuyorsun demesini istedim. Böyle demeçlerle ve gerçek dışı yorumlarla, insanları, diğer insanlarla, devletiyle karşı karşıya getirmesine hiç kimsenin hakkı ve hukuku yoktur. Bu sebeple, birilerinin SUS demesini istedim. Buna sus diyecekler, bir siyasetçi de olabilir, bir gazeteci de, bir entellektüel de, edebiyatcı da olabilir. Hatta benim gibi sade bir vatandaş da olabilir. Yoksa elbetteki, onlar seçilmişlerdir ve seçilmişliklerine saygı duymak gerekir. Ama onların seçilmiş olması, dokunulmaz vekil olmaları, bu şekilde devlete, millete karşı bir tutum izlemeleri hakkını onlara vermez. Yanlış ve gerçek dışı bilgilerle kutuplaşmalara mahal vereceklerine, halkları nasıl bütünleştirirler, bölgeyi nasıl kalkındırırlar. Halkı nasıl barışa, refaha, mutluluğa kavuşturabilirler. Onun kavgasını versinler.  02.02.2009 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2526
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster