Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '17

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
31
 

Birincilik Ödülü

Birincilik Ödülü
 

Ödül Töreni


2016 yılı Mart ayında “Sürdürülebilir Kent için Sürdürülebilir Üniversite” başlıklı bir yazı kaleme almış; bu yazıyı da 28 Mart 2016 tarihinde kişisel blogumda (1), 30 Mart 2016 tarihinde de Bizim Gazetedeki köşemde (2) yayınlamıştım.

O yazıda ifade etmek istediğim şey özetle şuydu: Üniversiteler; bilginin ve teknolojinin üretildiği yerlerdir. Dolayısıyla da kente öncülük edecek girişimlerde bulunması gerekir. Üniversitelerde sürdürülebilirlik ile ilgili yapılacak somut çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak büyük değişim ve dönüşümün, tüm kentteki çalışmaları etkileyeceğine ve ivme kazandıracağına inanıyorum. Bu nedenle de daha güzel, sağlıklı, yaşam kalitesi yüksek, sürdürülebilir bir kentte yaşayabilmek için sürdürülebilir üniversitelerimizin olması gerekir diyorum. Yani kısacası ve özetin özeti, sürdürülebilir bir kentte yaşamanın en kolay ve en kestirme yolu sürdürülebilir üniversiteden geçiyor.

Üstelik, sürdürülebilirliği, bir üniversitede hayata geçirmenin önemli avantajları var: Bir kere her şeyden önce, sürdürülebilirlik multidisipliner çalışmayı gerektiriyor ve az önce de söylediğim gibi üniversite bilginin kaynağı. Yani bu alanda yetişmiş pek çok eleman var üniversitelerde. İkinci önemli avantaj ise şu: Üniversiteler kampüsleri, yolları, kaldırımları, çalışan personeli, hizmet verdikleri kişiler, günlük faaliyetleri, ürettikleri kirlilik vb. gibi hususlar dikkate alındığında pek çok açıdan şehir özelliği taşımanın yanında aynı zamanda şehirden küçük bir yer. Dolayısıyla sürdürülebilirlik kriterlerinin uygulanması ve sonuç alınması açısından kolaylık sağlayacak bir durum bu. Bir başka avantajı ise, üniversitelerde herhangi bir kente, ilçeye ve mahalleye göre eğitim seviyesi yüksek olan bir topluluk bulunuyor. Bu da sürdürülebilirlik ile ilgili kriterlerin anlaşılması ve kabullenilmesi açısından kolaylık sağlayacak bir durum.     

Bu düşünceleri daha detaylı bir anlatımla ve bir model önerisi geliştirerek eşimle birlikte bilimsel bir makale hazırlayıp 24.02.2016 tarihinde “Türkiye için Sürdürülebilir Üniversite Modeli” başlığıyla hakemli bir dergiye göndermiştik. Makalemiz tarafsız hakemler tarafından incelenerek yayınlanmaya değer bulunmuştu (3).

Sözünü ettiğim bu makale; Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen "Şehir Ödülleri" kapsamında Akademik Ödüller-Bilim Işığı Ödülü-En İyi Makale dalında 29 Eylül 2017 tarihinde birincilikle ödüllendirildi. Bu ödül, eşimle kazandığımız ilk ödül değil. İlk ödülümüz, 2003 yılında henüz nişanlı iken Milliyet Gazetesi'nin düzenlemiş olduğu Türkiye’nin Sorunları konulu yarışmada "Türkiye'nin Enerji Sorunları" isimli çalışmamızla kazandığımız ikincilik ödülü idi. Sürdürülebilir üniversite ile başlayıp sürdürülebilir kentlere doğru evrileceğine inandığım bu süreç, Ülkemizin enerji sorunlarına da çözüm olacak kapıyı aralayabilme potansiyeline de sahip.

Ben dilimin döndüğünce sürdürülebilir üniversite konusunu ve makalemizde ortaya koyduğumuz modeli anlatmaya devam edeceğim. Ta ki, bir üniversite rektörü çıkıp ta ben bu işte varım, birlikte yapalım deyinceye kadar.

Çocuklarımıza bırakacağımız en güzel şey, onların yaşayabileceği daha güzel, sağlıklı ve sürdürülebilir kentler olacaktır. Bunun yolu da sürdürülebilir üniversiteden geçiyor.    

(1) http://wp.me/p3mIGQ-aR

(2) (http://www.bornovabizimgazete.com/yazarlar/sibel-agi-gunerhan/surdurulebilir-kent-icin-surdurulebilir-universite/176/)

(3) https://www.mmo.org.tr/sites/default/files/011_makale_surdurulebilir.pdf

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 518
Kayıt tarihi
: 02.12.09
 
 

Çevre Bilimi Uzmanı – Peyzaj Mimarıyım. Yüksek lisansımı çevre sorunları ve biyokütle enerjisi üz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster