Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
673
 

Birisi hayrına anlatsa nedir şu Milliyetçilik? Müslüman biri Milliyetçi olabilir mi? (1)

Birisi hayrına anlatsa nedir şu Milliyetçilik? Müslüman biri Milliyetçi olabilir mi? (1)
 

Kurulan her yeni devlet: :para, silah ve malzeme satıcılarına yüksek kazançlı -çaresiz- bir müşteridir.


Bir aile için dillendirilen, “ortak değerler ve ortak vicdan”, ifadesi; bir ülke halkının tamamı için mümkün müdür?  “Kır çiçekleri” tanımı yerine,  “Papatya çiçekleri” ifadesi kulağa daha mı hoş gelmektedir?

-“İnsanlar tarağın dişleri gibi eşittir.”  

-“Gel, gel, her kim olursan ol gel, müşrik, Mecusi olsan veya puta tapsan da gel! Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Tevbeni yüz defa bozmuş olsan da gel!” (Mevlana)

-Bir milletin diğer millete üstünlüğü yoktur. “Ey insanlar, sizi, bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizle tanışmanız için milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah indinde en üstününüz, takvada en ileri olanınızdır.” (Hücurat 13)

-“Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve peygamberiniz de birdir. Arab’ın Acem’e, Acem’in Arab’a üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya da üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâ iledir.” (İbni Neccar) (1)

“Milliyetçilik, Vicdan ile bir araya gelebilir mi?”

-“Milliyetçilik ise “bir grup” insanın diğer insanlardan üstün olduğuna, o “grubun” çıkarının dünyadaki bütün diğer insanların çıkarından daha önemli olduğuna inanır.” Tanımı doğru mudur?

-Milliyetçiliğe göre “bir grubun” çıkarını savunmak en “kutsal” değer ve haktır.

- Eğer bir tanrıya inanıyorsanız, yeryüzündeki bütün insanları yaratan o “kudretin” bazı insanları diğerlerinden daha üstün yarattığına inanmak, o “yaratıcının” hakkaniyetini, adaletini, şefkatini, “rahmetini” daha baştan yaralamak anlamına gelmez mi?

- Bir Türk milliyetçisi için en yüce değer “Türk olmaktır”, Türklerin çıkarları ve hakları diğerlerinden üstündür ona göre, Türkleri diğer insanlardan ayırır.

Türkleri diğer insanlardan ayırmıyorsa, Türkleri diğerlerinden daha farklı ve üstün görmüyorsa, zaten “Türk milliyetçisi” olmasına, “Türklerin çıkarlarını” diğerlerinden üstün tutmasına gerek yoktur.

Bütün insanlar eşitse, bütün insanlar aynı haklara sahiplerse neden kendi “ırkımızı” önde tutacağız, kendi ırkımızın çıkarlarını diğer insanların çıkarlarından daha önemli göreceğiz, neden insanları “ırklarına” göre tanımlayacağız?

Milliyetçilik, insanları “böler”, gruplara ayırır, kendi grubunu, ırkını, soyunu yüceltir.

İnsanları birbirinden ayırdığınız, böldüğünüz, bir grubu diğerinden üstün bulduğunuzda da zaten vicdanınız yaralanır, kararlarınızdaki hakkaniyet kuşkulu hale gelir.

Din ise insanları bölmez.

Irklarına göre gruplamaz.

Hatta dinlerine göre bile ayırmaz, böyle bir ayırımı yapmak hakkı yalnızca Yaradan’ındır.

“Irk” zaten bir tercih değildir ve bizzat “Yaradan” tarafından insanlarına doğuştan bağışlanmıştır, kimse “tanrının” verdiği bir özelliği küçümseyemez, aşağılayamaz. (2)

İngiliz Felsefe tarihçisi Arnold Toynbee’nin 1948’de yazdığı ve dilimize “Medeniyet Yargılanıyor” ismiyle çevrilen kitabından;

- “Gerçekte, milliyetçilik Müslümanların içine düştükleri bir oyun; Müslümanların büyük bir çoğunluğu için milliyetçiliğin kaçınılmaz sonucu, Batı dünyasının proleter kalabalığı içinde erimek olacaktır.”

Bu ifade doğru mudur?

- Osmanlı İmparatorluğu, Doğuda, 1798’de, Napolyon tarafından Mısır'ın İşgal edilmesi; Batıda, 1804 Sırp isyanı ile birlikte bu sürece bilinci olarak sürüklendi ve parçalandı mı?

- Fransız İhtilali’nin (aslında büyük sermaye devrimi) en büyük hedeflerinden birisi, Osmanlıyı, “Milliyetçilik” anlayışı ile yıkmak mıydı?

Devam edecek…

 

www.canmehmet.com

Resim;philocafe.org'dan alınmış, yazı tarafımızdan düzenlenmiştir.

(1) Daha fazlası için bakınız; http://ramazan.dinimizislam.com/mobile/detay.asp?Aid=13645

(2) Daha fazlası için bakınız;http://www.taraf.com.tr/yazilar/ahmet-altan/muslumanlik-ve-milliyetcilik/10516/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müslüman biri tabii ki milliyetçi olabilir. Ama, burada milliyetçilikten ne anlaşıldığı da önemlidir. Bu nedenle lafı uzatmadan Milliyet Blog sayfamda yayımlanan "Hem öyleyim hem böyle! Var mı bir diyeceğiniz?", "Ulusal Komünizm mi? İslami Sosyalizm mi?" başlıklı yazılarımı, sizin de yorum yazan diğer kişilerin de okumasını isterim. Saygılar,

Gülçin Erşen 
 05.05.2014 15:56
Cevap :
Saygıdeğer Gülçin Erşen, Yazıya ilginize ve yorumunuza teşekkür ediyorum. İngiliz "Sanayi Devrimi" öğrenmeden, Komünizmi; 7. Asırda Arabistan'ın durumunu (ve Tevrat-İncil'i) anlamadan, onları tamamlayan İslamiyet'i; 1453 İstanbul-1458 Atina'nın fethi ile, Kanuni'nin, 1529'da ilk kez, Viyana kapılarına dayanmasının sonucu olan, "Şark Meselesi"ni ve "Yeni Devlet"in hangi şartlarda oluşturulduğunu; I. Dünya Savaşı'nın sonucunda imzaladığımız Lozan Ant. ilgili, 1924'de, İng. Kralı V. George'un, Avam kamarasındaki konuşmasını eklemeden, (Milliyetçilik-Din vb.)yorumlamak, Okyanusu, üzerindeki kayıkla değerlendirmekle eşdeğerdir. Biz girmememiz gereken bir Dünya Savaşı'na girdik ve kaybettik. Galipler, onlara bir daha sorun olmamak için, kendi geleneklerine göre bir devlet kurarak bu işi kökünden halledeceklerini düşündüler. Ve Din ve Mustafa Kemal Paşa konusunda çok sayıda yazı yayınladığımız için burada girmiyoruz. Ve İnancının kişiyi ilgilendirdiğini düşünenlerdeniz. Sağlıcakla kalınız.  08.05.2014 12:59
 

Milliyetciligi irkcilik gibi tanimlamissiniz. Yaziniz okunmaya degmez bir sacmalik. Bir de neynis dinler insanlari bolmez birlestirimis falan. Esas insanlari bolen ayristiran en basta islam olmak uzere din milliyetciligidir. Sizin burada yazdiginiz tabiri caizse tam tamina dusmanca berbat bir yazi. Milliyeciligi resmen irkcilikka bir tutmussunuz... Ama yankis yere bakiyorsunuz , bakmaniz gereken en hosnutsuz en horgorucu anlayis dinlerdir beyefendi...

Mert Killiipekoglani 
 20.04.2014 23:25
Cevap :
Değerli "Mert Killiipekoglani!" Yazıyı, "Okunmaya değmez bir saçmalık" olarak görmenize rağmen okuduğunuz, görüşlerinizi okuyanlarla paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.  22.04.2014 10:07
 

Müslümandan milliyetçi olur mu bilmem ama Himmler ve Hitlerle yakın dostluğu hatta fotoğrafı olan. S.S birliklerine müslüman genç gönderen Filistinli Müftü Muhammed Emin el-Hüseyni baya bayağı müslüman bir faşist olmuş. Sağlıcakla.

Emre Erden 
 20.04.2014 1:18
Cevap :
Değerli Emre Erden,(2/3) "...onlar itiraz etmeden terbiyeli terbiyeli dinliyorlar, fakat bir fikir de belirtmiyorlardı. Bazen de, yanlarına gittiği zaman aralarında münakaşa eder bulduğu arkadaşlarının kendisi gelince, birdenbire sustuklarını veya mevzuu değiştirdiklerini görüyordu. Bu garip vaziyet, onun merakını uyandırıyordu. Acaba kendisinden mi sakınıyorlardı? Ve neden sakınıyorlardı, yoksa ondan şüphelenmelerini gerektirecek bir şey mi duymuşlardı? Onu, bir tahrikçi unsur mu sayıyorlardı? Yahut kendileri gizli bir işe mi girişmişlerdi de, onu, itimat edemedikleri için, aralarına almaktan çekiniyorlardı? Günün birinde, eski arkadaşlarından biri, merakını giderdi: “Vatan Cemiyeti” Selanik’te tutunamazdı; çünkü, orada, “İttihat ve Terakki” isminde kuvvetli bir ihtilâl teşkilâtı vardı. Şehirde çok Yahudi vardı.Bunların çoğu İtalyan tebaası ve “Franc Maçon” (Farmason) idiler. Ve Masonluk sayesinde bu gizli teşkilâta para yardımında buluyorlar"../..  22.04.2014 9:50
 

Yalın ifadeyle milliyetçilik; aynı dili kullanan hatta dil kökeninden gelen insanların ortak psiklojisidir ama Türkiye'de devleteseverlik olarakta kullanılmaktadır. Dünyanın doğal haritaları inanç ve dil haritalarıdır ama ne yazık ki dünya tarihinin akışının oluşturduğu devlet haritaları karmaşık olduğunu gözlüyorum. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 17.04.2014 0:01
Cevap :
Değerli Kadri Bey, Başta devlet adamlarımız ve siyasetçilerimiz olmak üzere Rekabetçisi olduğumuz (Avrupalı)devletlerin tarihlerini, kültürlerini (sorunlarını) çok iyi öğrendiğimizde bakınız karşımıza nasıl bir tablo çıkacaktır: Hristiyan Avrupalılar (16 ve 17'nci asırda)uzun süre, "Protestan-Katolik mezhep kavgaları" nedeniyle karşılıklı büyük katliamlar yaptılar. Kanuni'nin Birinci Viyana seferinin başarısızlığının bir nedeni de, (Safeviler/İran) Şiilerdir. Ve Batılılar bunu çok iyi kullanmışlardır. Bugün gelinen noktada Avrupalılar, mezhep ve etnik farklılıkları bir tarafa bırakmış (ABD ve Ruslara yem olmamak için) "Avrupa Birliği"ni kurmuşlardır. Buna karşılık bizi, (içimizdeki bilgisiz ve çıkarcıları kullanarak) "Kürtler, Şiiler" vb. ile bölmeye çalışarak gelişmemizi engellemektedirler. Bizler ne yapıyoruz? "Ne mutlu Türküm diyene!" Diyerek, batının bıraktığı, "Etnik" meselelerin peşinden gidiyoruz. İşte bizim hikayemiz. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.  17.04.2014 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1093
Toplam yorum
: 2699
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1728
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster