Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
187
 

Birleşmiş Milletler = Barış Maalesef

Birleşmiş Milletler = Barış Maalesef
 

Ne iş yapar bu BM?


 

Hatırlayanınız mutlaka vardır, (veya benim aklımda öyle kaldı) "uluslararası barışın korunması " denince aklıma BM gelirdi.

Savaş mı var? "BM bir toplanır, "hop" savaşı önler yav..!"

Saflık işte…

Akşam, Dışişleri Bakanımızın BM'deki konuşmasını dinliyorum. "Gelin şu savaşı önleyelimmmm..!" Adam, adeta yalvarıyor. 193’e ulaşmış birlikteliğin, en az iki dil bilen, koca göbekli yaşlı-başlı temsilcileri sanki hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi elleri şakaklarında koyun gibi dinliyorlar. (Bir çoğu toplantıya bile gelmemiş.)  Ölüm, yaralanma, harap olmuş evler-sokaklar, zorunlu göç… hiiiiç umurlarında bile değil. Bu kadar mı duyarsızlık olur?

Ne yalan, alayına epey bi sövdüm.

Sonra merak ettim; “Ne iş yapar bu BM?” diye.

Ordusu- askeri kaynakları olmayan, geçen yıl yaklaşık 3.6 milyar dolar bütçe ile faaliyet gösteren BM’mizin el atmadığı konu neredeyse yok.

Kadından çevreye, haberleşmeden denizciliğe, uyuşturucudan ticarete, mültecilikten silahsızlanmaya, meteorolojiden sağlığa, tarımdan fikri mülkiyete, paradan nüfusa, turizmden tarıma, kültürden havacılığa, çölleşmeden iklime…bir sürüüüü BM ihtisas konusu var.

Hatta ve hatta üniversitesi bile var. “Vay be!” değil mi?

 

BM’lerin en güçlü organı, 5’i daimi üyeli, 15 ülkeden oluşan güvenlik ve barışı korumakla yükümlü  “Güvenlik Konseyi “ imiş (!) Bir karar almak için 9/15 oranı gerekli imiş.

BM, Dünya batsa 9/15 aranan bir sistem.

Sen istediğin kadar “vicdanlara” seslen dur,  hiiiç bir faydası yok. Sonuçta; Ölen öldüğü ile, yıkılan yıkıldığı ile kalıyor.

İşte bu yüzden adını değiştirdim;  Barış Maalesef.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok haklısınız. nerede bir savaş çıksa her nedense BM olağanüstü toplanır.(olağan tolanınca ne yapar göbeğini mi kaşırlar bilmem) 5 Daimi üyeden mutlaka birisi veto eder , bu yüzden yaptırımlar uygulanamaz. Savaş devam eder insanlar ölür, işlevsiz sekreter o bölgede turistik bir gezi yapar. Hangi silah eksik onu tespit edip babalarına bildirir. Aldığı şiparişler karşılığında primi kapar. Saygılarımla

Yapukay 
 02.09.2012 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 722
Kayıt tarihi
: 13.10.07
 
 

1959 Sinop Bektaşağa Köyü doğumluyum. Yaşamda, anlaşılacak bir şeyi olanlara ve bunu öğreti yapan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster