Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '17

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
165
 

Birlik ve beraberlikle dayanışma Terazisi

Birlik ve beraberlikle dayanışma Terazisi
 

Sık aralıklarla tekrar ettiğimiz, birlik ve beraberlik ile dayanışma ruhu deyimlerinin tam da konuşulacağı zamanadır diye düşünüyorum. Belki baba çocuklarıyla, akraba eş ve dostlar yakınlarıyla bu deyimlerden haberdardır bir ölçüde. Ama bu ne kadar veya nereye kadar yeterli?

Öyle bir zaman geliyor ki insana annesi, babası hatta kardeşleri bile yetmiyor. Yakın çevre de keza öyle…

Bir de bunu toplumsal anlamda düşünelim.

Ülkemiz, Cumhuriyet kurulduğundan beri ilk defa büyük tehlikelerle, sorunlar ve savaşla karşı karşıya kaldı. Bunu devlet büyüklerimiz ve ortak akıl her gün vurguluyorlar medyada. Katılmamak da elde değil, zaten bu görülüyor ve yaşanıyor.

80 yıllar öncesinde paylaşım savaşlarında elde edemediklerini bu gün türlü sorunlar adı altında ülkemizde devreye sokmuş görünüyorlar. Bunlar; başta terör olmak üzere, demokrasiye darbe kalkışmalarıyla, piyasaları olumsuz yönde etkileyerek Türk ekonomisini olumsuz yönlendirme, komşularımızla ülkemizi kanlı bıçaklı hale getirme de dahil akla gelebilecek her oyunun içerisindeler…

İyi de acaba biz neredeyiz?

Yılar öncesindeki iştah ve hevesleri olanların bu sorunları başımıza bela edebilmek için ellerinden geleni yapacakları her zaman bilinen bir gerçekti. Boşuna dememiş atalarımız,

‘’ Su uyur düşman uyumaz’’ diye. Uyumadıkları gün gibi aşikar.

O zaman birlik ve beraberlik ile dayanışmanın tam da zamanıdır. Hem de milletçe, halkça hep beraber…

Mesela buna yeni anayasadan başlayabilirdik.

 

Bu aziz millet, her yaştan ve kesimden insanıyla zor zamanlarında devletinin yanındadır. Kıbrıs Çıkarması öncesinde Askerlik Şubesi önlerinde ‘’ beni de alın komutanım ‘’ izdihamlarını gören yaştayız. Daha dün denecek kadar zamanda tankların önüne yatarak canlarını hiçe sayanlar ve hatta şahit olanlar da yine bu milletin evlatları idiler. Ve yine saydığım meslek guruplarının hemen hepsi oradaydılar. Bundan sonra da Allah göstermesin Türk Milleti her dara düştüğünde devletinin yanı başında olacaktır.

Bu anlamda bizlere düşen görev, birlik ve beraberlik ruhu ile dayanışmadan taviz vermemektir. İnsanları ötekileştirmeden, kırmadan eğip bükmeden konuşmak, her zorluğu beraberce yenmektir. Bu ülkenin ne sağından ne de solundan bir başka yere gidebilecek bir insanı yoktur. Ne Kürtünden, ne de Çerkez ile Boşnak ve Çıtağından Türk’üne kadar vaz geçebilecek bir lüksü de yoktur.

Asgari ölçülerde de olsa ortak payda bulunmalı, bunu da dosta ve düşmana göstermelidir ülkemiz.

Bu en çok da siyasi, sosyal ve kültürel alanlardaki liderlere düşer. Kanaat önderleri ile bilimsel araştırmalar yapan aydınlarımıza düşer tabi ki ayrıca da her bireye düşer.

Bir olmanın, iri olmanın ve de diri kalmanın tam da zamanıdır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birlik beraberlik deyince aynı şeyleri düşünelim, hissedelim hatta aynı yaşayalım diyorlar.Bazılarının birlik beraberlikten anladığı bu.

Kerim Korkut 
 09.04.2017 15:56
Cevap :
Birlik ve beraberlik asgari müştereklerde anlaşabilmektir. Bir ve beraber olabilmek o kadar da zor değil, yeter ki art niyet olmasın, slm..  11.04.2017 14:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 259
Toplam yorum
: 1267
Toplam mesaj
: 257
Ort. okunma sayısı
: 1244
Kayıt tarihi
: 22.11.07
 
 

Milli ve manevi değerleriyle Mustafa Kemal ülküsüne inanan, bayrak ve vatan kavramlarını her değe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster