Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
2370
 

Birlikteliklerde yaşama alanları

Birlikteliklerde yaşama alanları
 

Tabiatta bile kuşların, balıkların, börtünün böceğin yaşam alanları var. Siz hiç gördünüz mü sığ denizde veya karada balina. Çünkü onun yaşam alanı okyanuslar derin sulardır.

Birlikteliklerde her insanın kendine ait yaşama alanının ve ortak yaşama alanlarının olması gerekiyor. Çünkü bu şekilde düşünülürse insanların birlikte ama sorumlulukları çerçevesinde özgür hissetmeleri sağlanır..

Kimse kimsenin üzerinde baskı hissi duymaz. Eziliyorum, bunalıyorum şeklinde kısır döngüye girmez. Bu anlayışla yürüyen birlikteliklerin daha uzun soluklu oldugunu ve olacağını düşünüyorum. Düşünmüyorum kesinlikle bu böyle..

Bu düzeni bu şekilde kabul etmeyen tabiki çok insan vardır. Birlikteliklerde nasıl olur bireyin kendine ait yaşam alanı diyen de çıkabilir. Herşeyi birlikte yaşamak için biraradayız diyebilirler.

Ama yanlış. Bir süre sonra her iki tarafı da sıkar bu durum. Huzursuzluk, bıkkınlık, kopmalar, uzaklaşmalar boy göstermeye başlar. Birlikte yaşanacaklar, yapılacaklar farklıdır, bireyin tek başına yapacakları farklıdır.

Bu durumu anlamak istemeyenlere açıkca anlatmak için;

Yere şimdi üç gazete kagıdı serelim. ikisini biraz aralıklarla yanyana, diğerini biraz aşağıya ortalayacak şekilde serelim. İlk kağıdın üzerine bayan çıksın. Bu bayanın yaşam alanıdır. yanında duran diğer gazete kağıdının üzerine erkek çıksın. Bu da erkeğin yaşam alanıdır. Ortada duran gazete kagıdına da birlikte çıksınlar.. Bu da ortak yaşam alanlarıdır..

Her birey bu yaşam alanlarına saygı sevgi ve anlayış gösterdikleri sürece, keyifli ve uzun soluklu bir birliktelik kaçınılmaz olur.

Öbür türlü sürekli dipdibe olup huzursuz yaşmak mı, yoksa bu şekilde herkesin yaşam alanının olmasını kabul edip saygı gösterip mutlu ve huzurlu yaşamak mı tercih edilir...

Karar sizin.

Sevgi ve huzurla kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

katılamayacgım bu konuda...kimse bu şekilde izin vermez.sevgiler

ece vardar 
 10.11.2006 15:14
 

Sevgili Sema, evet bu türküyü hep beraber söylemek gerek. Yani sevginin o kacaman kollarına bırakmak gerek, Artık karşımızdakini kişiliksiz ,kimliksiz kendi olmaktan çoktan çıkmış içi boş bir kuruntu olarak istemekten vazgeçmek gerek. En sonunda aşktan,aşkın o bencilik kokan huylarından sıyrılıp sevgiye sığınmak gerek. ......aynı noktaya aynı pencereden bakmak benim için keyifti,yüreğinize sağlık... http://kayaibrahim559.sitemynet.com

İbrahim kaya 
 15.10.2006 22:29
Cevap :
teşekkürler.  16.10.2006 10:40
 

Şahsen bana sorarsanız bende o fikirdeyim. Ancak süreklilik sağlayacağı fikrinde değilim. Birbirinden ayrı yaşayanlar sadece cinsel veya sosyal ihtiyaç duyduklarında müşterek alanlarını kullanmaya çalışacaklar, eşlerde bunu kendi konumlarını güçlendirmek için şartlar koymaya kalkacaklar, veya eşlerden biri için getirisi, götürüsünden az olduğu anda birliktelikte bitecektir. Hani 35 - 40 yaşına kadar bu idare edilir belki, ama ondan sonra ne olacak? Çocuk olması halinde nasıl olacak. Büyük problem. Ben başka birşey önereyim. Erkekte kadında kendi baba evinde kalacak şekilde anlaşma yapsınlar.öyle evlensinler. Hem temizlik bulaşık yemek çamasır ütü gibi hizmetler eskisi gibi sorunsuz devam eder, Hemde çocuk falan olursa bakacak büyütecek ortamda hazır hale gelir. Hiç değilse Anne ve baba sağ oldukça onlarda mutlu olur evli çiftlerde. Nasıl olsa zaten bir yıl içinde boşanıp herkes evine döneceklerdi. Ne dersiniz?

akar 
 10.10.2006 20:53
Cevap :
:)) olabilir..Olabilirde birde anne ve babalrımıza sormak lazım..Hiçmi kurtulamayacagız sizden dediklerini duyar gibiyim...tşk ler  11.10.2006 8:42
 

mrb Evet eşler ayrı yaşam alanalrı olabilir,özellikle iş alanlarında ama bu ayrı yaşam alanları genişlerse ne olacak bu sefer ortak alan kalmassa sonuç hüsran olabilirmi diye düşünüyorum. slm.

Mehmet EREN 
 10.10.2006 15:57
Cevap :
bende sorumlulukları çerçevesinde kendi alanlarında diye bir cümle yazmıştım...teşekkürler.  10.10.2006 17:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3734
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster