Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '21

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
97
 

Bisiklet Dostu Kentler

            Bisiklet Dostu Kentler       

 

               Ülkemizde 1950  den sonra hızlı bir kentleşme başlamıştı. Sanayinin belirli bölgelere  yoğunlaşması göçlerin kaçınılmaz merkezi olmasını sağladı. Kapitalizmin neo liberal dönüşümü küreselleşmeyi yaratarak her alanı kendi pazarına dönüştürdü. Bu dönüşüme planlı hazırlanamayan kentlerin, yapısal ve sosyal bozulmaları artarak devasalaştı.  Pazar ağırlıklı yaşam biçimi kişisel servet peşinde olan tüccarlar, kişileri toplumun ve toplumsal değerlerin üzerine çıkardı. "Gelişmiş ülkelerde yüksek şehirleşme oranı yanında düşük şehirleşme hızı yaşanırken, gelişmekte olan ülkelerde nispeten düşük şehirleşme oranı, yüksek şehirleşme hızına eşlik etmektedir. Bu durum, gelişmekte olan ülkelerin bugünün gelişmiş ülkelerinin yaşadığı kentleşme süreçlerini daha hızlı ve daha büyük nüfus ölçeklerinde yoğun olarak yaşadığını göstermektedir." T.C On birinci Kalkınma Planı, Kentsel Yaşam KalitesiS.7 Geç dönem sanayileşme yaşayan ülkemizde kentleşmenin ve sanayileşmenin plansızlığı çarpık plansız büyük kentleri oluşturdu. Beraberinde kent sorunlarını yığınlarla artırarak sağlıklı huzurlu yaşanabilecek kent özelliklerinden uzaklaşan mega köylere dönüştürdü. Büyük kentlerimiz hızla akan göçlerle plansız gelecek vizyonu oluşturulmadan imara açılan alanlarla adeta büyümedi yağmalandı.

                   Kentleşme binalarla büyük alışveriş merkezleriyle kent olmaz. Kentler büyüdükçe eski ve yeni değerlerini harmanlayarak kültürel bir yaşam alanları oluştururlar. Kent kültürü o kentin tarihi sosyal geçmişi, yaşam alanlarıyla, o kentte yaşayan insanların anlam ve değerlerini katmalarıyla sahiplenilir. Bir kent kültürünü oluşturamazsa o şehrin her bölgesi geçmişiyle yaşar. Ortak değerlerin oluşturulamadığı kentlerde sınırlar oluşur. Bir kentin doğal yapısı, tarihi kimliği yanında insanların kent kültürünü oluşturacakları ortak değerler  o kentin insanlarını toplum yapar.

               Dünyanın yaşanılabilir kentleri sıralamalarına baktığımızda Türkiye'den hiç bir kentin bu sıralamada ilk 20 ye giremediğini görüyoruz. Kentler, mekan ve insan etkileşiminin farklı açılardan ele alındığı yaşam alanlarıdır. Yaşana bilirlik bu ilişkinin sosyal, kültürel, ekonomik, demografik, çevresel ve psikolojik anlamda yorumlanması sürecidir. ASEAD CİLT 5 SAYI 6 Yıl 2018, S 71 Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü(OECD) araştırmada ele alınan kriterler; konut, gelir, iş imkânı, toplum, eğitim, çevre, şeffaflık, sağlık, hayat memnuniyeti, güvenlik ve iş-özel hayat dengesidir (OECD, 2018).Kentleri planlamak insanların ihtiyaçlarına cevap verecek programlar geliştirmek yerel yönetimlerin görevleridir. Bir kenti yaşamak istenecek hale getirebilecek kurumların başında yerel yönetimler gelmektedir. Bu nedenle, çağın gereklerine uyan farklı hizmetler üretmelidirler.Yerel yönetimler kentlilerin kurumsal anlamda sorunlarını taşıdıkları ilk temas noktasıdır. Kent deki yaşamsal ihtiyaçların temini aşamasında ihtiyaç duyulan hizmetlerin sunumundan sorumlu kamu kurumlarıdır. Yerel yönetimler kentleri yaşanacak hale getirme görevi ve çabası içinde olmalıdırlar.

               Antalya Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biridir. Son 20 yıl içerisinde imar ve betonlaşma ekolojik dengeyi sürekli tehdit etmektedir. Artan trafik sorunu kavşakların üst geçitleriyle geçici bir zaman için çözülmeye çalışılmakta uzun vadeli planlar geliştirilmemektedir. İlimiz turizmin merkezi durumundadır. Turizm yalnızca otellere hapsedilerek kazanılmaya çalışılmakta olup bu durum insanların gittikleri yerlerde yaşam alanlarını ve kalitesini de aramalarıyla değişmektedir. Turizmin kentin içine nüfus etmesi kültürel farklılıkları anlamamızı da sağlayacaktır. Turizme de yalnızca gelir getiren bir işletme mantığıyla bakmamak gerekir. Sürekli beton binalar, yollar, alış veriş merkezleri gibi şehrin merkezine saplanmış yapılarla büyüdüğünü düşünen kentler, kendilerini beton bir hapishaneye kapatırlar. Havası, denizi, suyu geçenin yıldızları gibi kaybolur gider.

                 Antalya dünyada ki "Bisiklet Dostu Şehirler" listesinde ilk ona girebilecek durumdayken sıralamaya bile girememektedir. Doğası, tarihi mekanları, deniziyle dünyanın en güzel bisiklet parkurunu oluşturabilecek potansiyele sahiptir. Bisiklet kullanımı açısından dünyada cazibe merkezi haline gelebilecek olan şehrimiz, yalnızca deniziyle turist kazanmayı yeterli bulmaktadır. Bisiklet dostu şehir olmamız sadece bisiklet kullanımın artışı değildir. Bu ayni zamanda doğa dostluğu, güven, çevre temizliği, yaya güvenliği açısından da yaşanabilir kentlere katkı sağlayacaktır. Artan  nüfus ve buna bağlı olan trafik sorununa, çevre dostu ve insan sağlığı açısından da önemli olan bisikletin kullanımı doğru bir çözümdür. Bunun hayata geçirilmesi uygun bir kent tasarımı ve kültürünün oluşturulmasıyla mümkündür. Kıyıda köşede bisiklet gezi parkurları yaparak bisiklet kullanımını hayatın içine sokamayız. Şehrin alış veriş alanlarında bisiklet park alanları oluşturmak, bisiklet kullanımını her yol ve durumda işler hale getirmek gerekmektedir. Bisiklet  öncelikli caddeler oluşturularak, bisikletin sosyal kabul görür kültürünün oluşturulması sağlanmalıdır. Bunların hayata geçmesinde en güzel yolu ilimizde doğa, tarih, deniz oluşumlu bir bisiklet parkuruyla uluslar arası festival yapılmalıdır. Şehrimiz için bir bisiklet stratejisinin temelini atmanın en basit, en ucuz ve en güvenilir yolu nedir? Yanıt ölçme ve değerlendirme ile başlamaktır. Uzman bir kuruma yaptırılacak kentin bisiklete uygunluk öz değerlendirme çalışması, oluşturulacak yol haritası ve strateji için değerli geribildirimler sağlanacaktır. AKSOY, M. Politikbilim HBT Sayı 247, S.9

               Bir kent deki bisiklet kullanımının özgürlüğü o kentin sosyal ve  kültürel gelişmişlik ölçülerinden biridir. 

 

Özkan ŞANAL

 

 

                 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 11.08.16
 
 

Anadolu Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Karekter ve Değerler Eğitimi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster