Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '15

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
116
 

Bisikletle Opatija Rivierası

Bisikletle Opatija Rivierası
 

Maiden with the Seagull (Martılı Kadın) heykeli, Opatija


Hırvatistan’daki başlıca turistik cazibe merkezlerinden Opatija Rivierası Adriyatik Denizi kıyısında yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda bir sahil şerididir. Kvarner Körfezinin batı kısmında, Ucka Dağının eteklerinde bulunan Opatija Rivierası kışın uykulu gözlerle baktıkları denize yaz akşamları rengarenk ışıklarını yansıtan çeşitli yerleşim birimlerini barındıran bir tablo gibidir uzaktan bakılınca. Tarih 26 Temmuz 2015: yine Opatija’dayız! Buraya İstanbul’dan kendi aracımızla geldik ve iki gün süreyle Opatija şehir merkezinde konaklayacağız.

Opatija Rivierasında bulunan yerleşim birimleri kuzeyden güneye sırasıyla Volosko, Opatija, Icici, Ika, Lovran, Medveja ve Moscenicka Draga’dır. Bu gezimizde Hırvatistan’a katlanır bisikletimi de getirdim ve Opatija Rivierasında bulunduğumuz iki gün boyunca bu yerleşim birimlerinin biri hariç tamamını bisikletle gezme olanağı buldum. 26 Temmuz Çarşamba sabahı Opatija’da hava güneşli. Sabah kahvaltı yapmadan bisikletle güney yönünde bir geziye çıkıyorum. Bu gezim sırasında sırasıyla Icici, Ika ve Lovran üzerinden Medveja kasabasına gidiyor ve oradan Opatija’ya geri dönüyorum: gidiş-dönüş mesafe 17.765 metre. Bu gezi sırasında en çok Lovran kasabasını beğeniyorum. Bu kasabanın dar sokaklarında geçmişin ve o anın birbirine karışmış havasını soluduktan sonra Buffet Stubica isimli salaş lokantada bir limonata molası verip, ön planda ahşap masalarda sabah kahvelerini içen yaşlı balıkçıların yüzlerindeki kırışık çizgilerdeki dinginliğin arka planda raks eden denizle oluşturduğu tezata anlam vermeye çalışıyorum. Limonatayı da taze yapmışlar; yalnız şeker ilave etmemişler. Şekeri ayrıca getiriyorlar.

Gezi sırasında dikkatimi çeken bir nokta yamaçların eteklerinde inşa edilmiş birbirinden güzel tarihi villaların bu rivieraya kattığı apayrı karakter. Bu villaların manzaralarının sözcüklerle tarifi zor:  Kvarner Körfezi üzerinde eksik olmayan bulutlar ve bu bölgede rengi laciverte çalan denizin alabildiğince uzayan enginliği. Yemyeşil bir bahçenin içinde bulunan Villa Gianna 1904 yılında inşa edilmiş; görünümü çok etkileyici. Bisikletimi kapısına dayayıp bir fotoğrafını çekiveriyorum.

Lovran’da Lovran Cafe-  Orange isimli bir kafe var. Bu kafede bir masaya oturup bir fincan çay eşliğinde Kvarner Körfezi üzerinde uçan martılara zihninizdeki takip spotunu kesintisiz olarak tutabilirsiniz.

Kuzeyli turistler çoktan Medveja’daki Hemingway Plajında ağaçların gölgelerine havlularını sermişler. Yazar Ernest Hemingway’in yolu buralara düşmüş müydü acaba?

Lovran ile Icici kasabaları arasında bulunan Ika kasabasında yol kenarındaki bir parktaki İkinci Dünya Savaşı Anıtı dikkatimi çekiyor. Anıtın üzerinde savaş sırasında yaşamlarını kaybeden Ikalı partizanların isimleri yazılı.

Dönüş yolunda Lovran’dan Preluka’ya uzanan 12 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolu Lungomare’yi kullanıyorum. Kah kayalıkların üzerinden kıvrılan kah dehlizlere açılan bu yolda tombulu zayıfı, yaşlısı genci, yerlisi yabancısı onlarca insan yaşamın aheste akışına kaptırmışlar kendilerini. Bisikletimin zil sesiyle irkiliveriyorlar…

27 Temmuz Perşembe sabahı Opatija’da hava kapalı. Bisikletimle yola çıkar çıkmaz yağmur damlaları Opatija sokaklarını ıslatmaya başlıyor. Yağmura aldırış etmeden kuzeydeki balıkçı kasabası Volosko’ya yöneliyorum. Opatija ile Volosko arasında gidiş dönüş 7.340 metre yol yapıyorum. Yol üzerinde bir başına Kvarner Körfezine göz kulak olan Martılı Kadın heykeline selam vermeyi ihmal etmiyorum tabii ki. Volosko’nun ıssız ve ıslak sokakları belki de ilk kez İstanbul’dan gelmiş bir bisiklete “Dobrodosli!”* diyorlar.

 

*Dobrodosli: Hoş geldin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1007
Kayıt tarihi
: 13.11.12
 
 

1995 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster