Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

13 Temmuz '12

 
Kategori
İlişkiler
 

Biten bir ilişkinin ardından...

 

Ayrılığı taşıyabilmek... Erkek ya da kadın ayrıldıktan sonra nasıl davranır? Bizzat kendinizin başına geldiyse veya çevrenizde şahit olduğunuz ayrılıklar sonrası, ayrılan kişilerin birbirleri hakkında söyledikleri sözler ve duruşları dikkatinizi çekmiştir.
 
İlişki ister birkaç ay sürsün ister birkaç yıl veya senelerce, hayatında en değerli şeyleri; zamanını, duygularını, bilgisini, emeğini paylaştığı birisinin ilişki biterken veya bittikten sonra ayrıldığı kişi hakkında nasıl bir duruş aldığı, ne kadar önemlidir. 
 
Adam görmüşsünüzdür; habire ayrıldığı karısı veya sevgilisi hakkında uluorta önüne gelene saydıran, olmadık laflar eden, kadının yerini yurdunu koymayan... Kadın görmüşsünüzdür; sürekli adamın olumsuzluklarından dem vuran, hep mağdur olduğunu anlatan. İnsanın mahremini paylaştığı, anılar biriktirdiği, biri zorda kaldığında öbürünün ona koltuk değneği olduğu, iyi zamanlarında güzel bir gelecek hayal edip birbirlerine vaatte bulunduğu çok özel durumları yaşamamışlar gibi, nasıl hoyrat bir tavırdır bu sergilenen!
 
Eşini aldatan erkek ya da kadınlarda da benzer bir duruma rastlanır. Karısı hakkında öteki kadına en ağır ithamlarda bulunan adam, eve gidip aynı kadının yüzüne birşey olmamış gibi bakar. Kadının da benzer davrandığı durumlara rastlanır.
 
Ayrıldığı eşi ya da sevgilisi hakkında yakın çevresine durmaksızın nahoş şeyler söyleyen kişilerin, kendisine saygısı olmadığını düşünüyorum. 'İnsan' olan insan biten bir ilişkinin ardından ne kadar öfkeli olursa olsun, karşı tarafı rencide edici şeyler konuşmaz. O kişinin bulunmadığı bir ortamda, kendini savunacak bir pozisyonu yokken arkasından savurmak yakışıyor mu?
 
Buna şahit olan yani dinlemek zorunda kalan kişiler de zaten genellikle, anlatan bu adam ya da kadınla ilgili pek de iyi şeyler düşünmemektedirler. Dinlemek zorunda kaldıkları için konuşanın yerine 'utanç' duydukları da olur. İnsanın içinden; "Bir sus" diyesi gelir.
 
Bu duruma düşmüş kişiler -'düşmüş' diyorum çünkü bu bir düşkünlük hali- aslında ilişkinin içindeyken de kendisiyle oldukça meşgul olan ve genellikle monolog yapan kişilerdir. Karşısındaki insana gerçekten değer vermiş ve anlamaya çalışan birisinin böyle davranması, pek beklendik birşey değildir. Birlikteliği nasıl taşıyorsa, ayrılığı da öyle taşıyordur.
 
Can havliyle kendisinin ne kadar haklı olduğunu anlatmaya çalışırken, karşı tarafa hakaret sayılacak derecede yüklenerek ve onu değersizleştirerek bundan nemalanmaya çalışmak, ne büyük bir karakter zaafıdır.
 
Bir de görmüşsünüzdür; ilişkisinde en zorlayıcı deneyimleri de yaşasa öldürseniz, karısının ya da sevgilisinin arkasından konuşmayan insanları... Sadece; "O iyi bir insandı, çok desteğini de gördüm ama yapamadık" deyip susanları.
 
Çünkü onlar bilirler ki; bir dönem kucağına alıp saçlarını okşayan, koklayan, aynı tabaktan yemek, aynı bardaktan su içen, kazancını bölüşen, en düşkün anında bile yanında yürüyen, acısını acısı gibi hisseden, eşine, dostuna, ailesine; "Bendendir, benim gibi bilin" diyen insanın iki dakikada satılıverilemeyeceğini, kadrini, kıymetini ve en önemlisi ahde-vefayı... Ha bir de konuştukça ucuzlandığını... 
 
Hani bir söz vardır; "Asil azmaz, bal kokmaz" diye, öfkesi bile olsa zerafetine hayran olunası, adam gibi adam ya da kadın; önünüzde eğiliyorum.    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sizin yazılarınız beni gerçekten çok etkiliyor özellikle evlilik ve çinel yaşam bu konularda problemleri olduğu için saygılar.

yalnız 
 28.07.2012 12:10
 

bence ayrıldıkdan sonra dao kişinin yaşadığı hayata saygı duymak gerektirir.ama bizim toplumumuzda bu abes kacıyor.artık okuyarak bu yönlerimizi geliştirmemiz gerekiyor.

yalnız 
 28.07.2012 12:08
Cevap :
Merhaba, katkılarınız ve ilginiz icin teşekkürler...  28.07.2012 19:20
 

ilşki bittikten sonra yaşananların ulu orta konuşulması konusunda size katılıyorum.bence de erdemli ve ahlaklı insanların yapması gerekende budur.ancak ilşki sonrası gerçekten sevmiş ve bunu kabul edemiyen bir insanın bir kaç dostuna ilişki ve kişi hakkında serzenişi veya öfkesi kabul edilebilmeli bu yas sürecinin atlatılabilmesi için olağan birşey gibi geliyor bana.diğer şekilde içi boş samimi olmayan bir ilişki ancak oldu bitti birbirimize saygılıyız şeklinde biter bence.tabi konun uzmanı sizsiniz :)

murat murat 
 23.07.2012 14:29
Cevap :
merhaba, katkılarınız için teşekkürler.. İlişki sonrası duyguları konuşmak, kızgınlıkların olması elbette beklenen birşey.. Ama esas vardır uslup vardır, bahsettiğim konu ölçüsüzlükle ilgili... esen kalın  24.07.2012 14:13
 

benim en çok kızdığım şey 24 saatini bilirsin ne yediğini ne içtiğini arkadaşlarını nerde gezdğini ama nedense bel altı vurmak delikanlılıktır beraberken sahip çıkarsın ilşki bitince arkasından atıp tutmayıda marifet sayarsın senin olmadıya başkasınında olmasın sonra geri dönsün istersin dönmez sen herşeyi söylersin söylersinde vazgeçebilirmisin hala nerde ne yapıyor onun hayatıyla uğraşırsın hayatına karışmaya devam edersin arkadaşlarına elimin kiriydi dersin ama 24 saat ne yapıyor diye merak edersin ozaman tükürdüğünü yalamıyacaksın elinin kiriyse kötüyse telefonuna nasıl kaydettiysen delikanlı gibi onu hayatından çıkaracaksın o da sana yazmaktan vazgeçecek ........becerebilirsen

savas barka 
 14.07.2012 9:55
Cevap :
merhaba, ilginize teşekkürler...  14.07.2012 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster