Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '17

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1235
 

Bitişler... Başlangıçlar...

Bitişler... Başlangıçlar...
 

Biri beyaz, diğeri gri renkte minicik ve şirin mi şirin iki kedi yavrusu dolanıyor bir süredir bahçede.

Anneleri bu bahçede doğmuştu, doğduğu yerde şimdi o anne oldu.

Yavrular yeterince büyüyünce onlardan elini eteğini çekecek ve kısa zaman sonra yeni yavrular doğuracak besbelli.

...

Sarmaşığın dibinde uyuyan yavru kediler, kayısı ağacının kuruyan dalını koparırken çıkan sesle korkuyla yerlerinden fırladılar.

Annelerinin karnında kim bilir ne kadar mutlu, ne kadar huzurluydular.

Doğmak onlar için bir başlangıç olsa da, kendilerine sorulsaydı eğer dünyaya gelmeyi mi yoksa güvende olmayı mı seçerlerdi acaba?

!

Aniden yükselen sıcaklıklara ve havaya çöken ağır neme söylenerek, balkonun koyu gölgesine çekildim.

İnsanoğlu tuhaf işte, rahatsızlık duyduğu bir durumun bitmesini isterken, yeni bir başlangıcı düşünmeden edemiyor.

Daha düne kadar, yazın başlamasını bekleyip, tatil hayalleri kuruyordum. Şu ansa serin havaları ve yağmuru özlüyor olmam ne tuhaf!..

Bitişler...Başlangıçlar...

Çok yakın bir arkadaşımın, heyecanla ve umutla başladığı ciddi bir beraberlik, karşı tarafın karanlık ve hastalıklı kişiliği yüzünden kısa sürede bitiverdi.

Başlangıçta onun ne kadar mutlu olduğunu görüp son derece sevinmiş, “sonunda hak ettiği mutluluğu buldu” demiştik. Ama 2-3 ay gibi kısa bir sürede  o kişinin gerçek ve çirkin yüzü ortaya çıkıp, bu tatsız son yaşanınca hem endişelendik, hem de çok üzüldük.

Bitmişti...

Arkadaşım bu bitişten çok yıpranmıştı, çok yorulmuştu ama onuruyla ve dimdik ayakta kalmayı başarmıştı. Başarmıştı da, onun yaşadığı  acı ve hayal kırıklığı hepimizi derinden etkilemişti...

Şimdi inanıyorum ki, o yakında yaralarını onaracak ve hayatın ona hazırladığı  yeni ve güzel bir başlangıca hazır olacak.

Ve ben, her bitişin yeni bir başlangıca gebe olduğunu bildiğim halde, biten şeylerden neden bu kadar hüzün duyduğumu bir türlü açıklayamayacağım yine!..

Bitişler… Başlangıçlar…

Hangisi daha iyi, hangisi kötü, hangisi daha keyifli, hangisi daha tatsız, hangisi daha zor, hangisi doğru, hangisi yanlış?

Elbette bunun bir ölçütü yok. Yaşanabilecek olumlu-olumsuz şeyleri önceden kestirmek güç ve insanın zaman zaman bitişlerle başlangıçlar arasında sıkışıp kalması çok doğal...                    

Sözün özü şu; "Doğruyu bulmak, doğru ya da yanlış çıkar yol bulmak, çelişkileri aşmak ve herşeye yeniden  başlamak bazen olanaksız  gibi görünse de,  bitmesi gerekenler bitmeli,  ama yeni başlangıçların umudu asla bitmemeli!"

***

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ö kediler ki, her yerde sevmekten vazgeçemediğimiz.

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.07.2017 16:34
Cevap :
Evettt, kesinlikle..:) Selamlar, teşekkürler.  12.07.2017 18:31
 

Bu yazı bana şiirini Edip Cansever'in yazdığı,bir Yeni Türkü şarkısını hatırlattı nedense,tıpkı bitişlerin sizde bıraktığı hüzün gibi.Adı da ''UMUT''.Bu yazının şiiri gibi sanki... UMUT bütün iyi kitapların sonunda ... bütün gündüzlerin, bütün gecelerin sonunda... ...meltemi senden esen.... ...soluğu sende olan... ...yeni bir başlangıç vardır... ///parmağını sürsen elmaya, rengini anlarsın/// ///gözünle görsen elmayı, sesini duyarsın/// ///onu işitsen, yuvarlağı sende kalır/// ///her başlangıçta yeni bir anlam vardır./// ///nedensiz bir çocuk ağlaması bile/// ///çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır... https://siirlerlesarkilarla.wordpress.com/2013/01/09/edip-cansever-umus-yeni-turku-umut/

die stimme des mondes 
 03.07.2017 21:43
Cevap :
Yorum için teşekkürler...  12.07.2017 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 247
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 113
Ort. okunma sayısı
: 1487
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Antalya ve Akdeniz aşığı bir öğretmenim. Bol bol okurum, blog yazarım, şiir yazarım. Yazdıkça ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster