Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Bitki Çaylarıyla Isınırken Zayıflayın

Bitki Çaylarıyla Isınırken Zayıflayın
 

Havaların soğumasıyla beraber bitki çaylarına olan ilgi artıyor. Artık ‘Ne içersiniz?’ sorusunun cevabı yavaş yavaş ‘Bitki çayınız ne var?’ oluyor. Ve çeşitli bitki çayları tüketiliyor. Çoğu zaman içilen çay ya tadına bakılarak seçiliyor ya da var olduğu için içiliyor. Bitki çaylarını içerken hem ısınmak hem de zayıflamak istiyorsanız bundan sonra seçimlerinizi aşağıdaki bitki çaylarından yapmayı unutmayın.
 
Rooibos çayı ile açlığınızı daha kolay kontrol edin. Güney Afrika'daki kızıl çalı bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Aspalathin güçlü flavonoidi ile açlık ve yağ depolanmasının nedeni olan stres hormonlarının seviyelerini düşürerek daha az yağ depolanmasını sağlar.
 
Oolong çayı ile daha rahat kilo verin.  Yeşil çay ve beyaz çayın ara formu bir çay olan oolong çayı metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda yağ metabolizmanıza da yardımcı olmaktadır. Chinese Journal of Intergrative Medicine'da yayımlanan bir araştırmaya göre 6 hafta boyunca oolong çayı tüketen kişilerin 3 kilo kaybettiği gözlemlenmiştir. 
 
Yeşil çay ile metabolizmanızı hızlandırın. 12 haftalık bir çalışmanın sonuçlarına göre günde 4-5 fincan yeşil çay tüketme alışkanlığına sahip bireyler, antrenmanlar sonucunda yeşil çay tüketmeyen bireylere göre yaklaşık 1 kg daha fazla kaybetmiş. Epi gallo kateşin gallat-3 içerdiği için, antrenmanlarından önce içilen yeşil çay yağ yakımınıza destek olacaktır. Ve bu sayede karaciğerinizin yağı enerjiye çevirebilme kapasitesi de yükselecektir.
 
Nane çayı iştah kontrolünüzü sağlayın. Yayımlanan bir çalışmanın sonucuna göre 2 saatte bir nane çayı tüketen kişiler ayda 2,5 kg kadar zayıflayabiliyor. Aynı zamanda nane çayının kokusunun da iştah kapatıcı özelliği de vardır. 
 
Beyaz çay ile yağlarınızı yakın. Beyaz çay, siyah, yeşil ve oolong çayına göre en zengin antioksidan kaynağı olan ve en az işlem görmüş olan çaydır. Özellikle kollojen yıkımını baskılayıcıdır. Cilde esneklik veren elastin maddesinin de yıkımını önleyicidir. Daha sıkı bir cilt istiyorsanız mutlaka tercihleriniz de beyaz çay da olmalıdır. Nutrition and Metabolism'de yayımlanan bir çalışmaya göre beyaz çay, yağ yakım sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca, yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağlarını parçalayıcı özelliği de vardır.
 
Tarçın çayı ile kan şekerinizi kontrol edin. Tarçın kan şekerinizin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca tarçın uçucu yağ ve fenolik bileşiklerden de zengindir. Yani iyi bir antioksidandır. Tarçın çayınıza karanfil ekleyerek hem daha lezzetli hem daha sağlıklı içebilirsiniz.
 
Kuşburnu çayı ile bağışıklığınızı kuvvetlendirin.  Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan bir vücut kilo vermekte çok zorlanır. Bu nedenle öncelikle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmelisiniz. Kuşburnu doğal C vitamini içeren en değerli bitki çaylarındandır. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, kuşburnunun böbreküstü bezlerini de olumlu etkileri vardır. Bu saye de hormonların üretimine destek sağlamaktadır. 
 
**Herhangi bir hastalığı olan kişiler, hamileler ve emzikliler uzmanlarına danışarak tüketmelidirler.
 
DİYETİSYEN DENİZ ZÜNBÜLCAN
 
 
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 93
Kayıt tarihi
: 10.12.16
 
 

Sağlıklı besinlerle doyarak zayıflamanın ancak uygulanabilir, kişiye özel bir program ile mümkün ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster