Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '09

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
1210
 

Bitkisel tedavi mi ? Alternatif tıb mı ?

Bitkisel tedavi mi ? Alternatif tıb mı ?
 

Bitkilerin iyileştirici etkisi olduğu şehir efsanesi mi ? Yoksa isabetli bir gerçek mi ?


Bir dosttan bir mesaj aldım, dün. Ara sıra şifalı bitkilerle ilgili yazılar yazıyordunuz, neden yazmıyorsunuz diyor, sevgili dost. Neden yazmadığımı yazayım..

Evet, zaman zaman gerek kendi fikrim olan, bu konuda gerekse bir yerlerden alıntı olan bir şeyler yazmaya gayret gösteriyordum. Bu konudaki yazılarımın da oldukça takip edildiğini biliyorum. Hatta bazı konular var ki oldukça fazla sayısal anlamda okunma olmuş. Bunlardan biri “sarı kantaron” bitkisi ile ilgili yazdıklarım. Bir çok insan, bu konuyu ilk defa duymuş, daha önce duyanlar da, bir şekilde katkıda bulunmuşlar. Belli bir rahatsızlığı olup da bu bitki hakkında bana sürekli sorular soranlar da oldukça fazla. Bunların çoğunun mesajını sayfamda yayınlamıyorum. Şu sebeble..

Ama bazı hususları belirtmemde fayda var. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi; bitkisel tedavi yüzyıllardır uygulanan ve kabul gören bir tedavi şeklidir. Pozitif bilim sayılan modern tıp bunu pek de kabul etmese de, tanrının biz insanlara çok özel bir lütfu olan bitkiler, sebzeleri meyveleri çiçekler, ağaçlar vs. görünüşlerinin güzelliği kadar, gizli bir dünyayı da aralarlar bize. Her şeyden önce, tüm bitkilerin oluşumları gereği, belli bir maddeyi içerdikleri anlaşılmıştır. Eskiden deneme-yanılma yöntemiyle yapılan uygulamalarda, birçok bitkinin birçok rahatsızlığa iyi geldiği, hatta iyileştirdiği gözlenmiş. Bu yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelen bir bilgi aslında. Fakat günümüz modern biyolojik ve tıp laboratuarlarında da yapılan birçok test ve deneyler de, birçok bitkinin içerdiği maddelerden dolayı, farklı rahatsızlıklara iyi gelebileceği hatta geldiği de gözlemlenmiştir. Tıp hayret verici bir şaşkınlıkla buna seyirci kalmaktadır. Aslında, resmi olarak pek kabul etmese de, modern tıbbın içinden gelip de, kendini bitkilere adayan uzmanlar, doktorlar, bilim adamları, farklı tür ve özelliklerde olan bu bitkilerin gizli yaşamlarını araştırmaya başlamışlar. Ve çıkan sonuca kendileri bile şaşmaktalar aslında.. Zira belli hastalıklara ve rahatsızlıklara tahmin edildiğinden de tesirli olabilecek bitkiler, doğada yaşamlarını sürdürmekteler.

Belki, izliyorsunuzdur. Televizyon kanallarında bile bu aralar moda oldu bir uzmanı çıkartıp konuşmak. Zaman zaman da izlemeye alışıyorum. Uzman olarak çıkartılan bir kişi, bir program da <ı>“bu otlar, bitkiler doğa da her yerde. Bunları hayvanlar yüzyıllardır yiyor. Onlara bir şey olmuyorsa, bize de bir şey olmaz” gibilerinden bir laf etti. Belki komik bir durum ama anlatmak istediği, bazı bitkilerin ve otların yararlarının büyük olduğu idi aslında..

Neden yazdığımın açıklaması bu olabilir. Neden yazmadığım konusuna gelince.. Bu konuda, birçok insandan, <ı>“benim şöyle bir rahatsızlığım var, hangi bitkiyi kullansam iyileşir miyim?” ya da, <ı>“yazınızda şu bitkinin şu rahatsızlığa iyi geldiğini söylemişsiniz. Ben şu kadar yıldır, bu rahatsızlığı çekiyorum. Bu bitkiyi nasıl, ne şekilde ve hangi dozda alırsam iyileşirim” gibi daha bir çok enteresan soru ile karşılaştım. Bazı gelen yorum ve mesajlarda ise <ı>“sen doktor musun kardeşim. İnsanları neden yanlış yönlendiriyorsun. Suç işliyorsun” gibi şeyler de yazıyordu. Öncelikle şunu ifade etmeliyim.

Birincisi, ben bir tıp doktoru değilim. Bunu daha önceden de ifade ettim. Özel ve kişisel bir merak ve ilgiden dolayı uzun zamandır, kendi çapımda bilgiler topluyorum. Bu konuda kitaplarım var. Okuyorum ve okuduklarımı burada paylaşıyorum. Bunu yaparken de asla “doktorculuk” oynamıyorum, yanlıca faydalı olacağına inandığım bilgiler vermeye çalışıyorum.

İkincisi, bu suç değildir. Zira suç olsa, yıllar öncesinden yayınlanan kitaplar da suç unsuru olarak toplanır, yazanlar tutuklanır, bugün bitkilerin faydalı ve birçok hastalığı iyileştirdiği, kökünden kazıdığını anlatan, bu konuda yazılar yazan, uzman, doktor ve bilim adamı da o kitap yazan arkadaşların kodes arkadaşı olurdu.

Ayrıca, insanları yanlış yönlendirdiğimi de sanmıyorum ama yine de temkinli davranmaya çalışıyorum. Yazılarımın çoğunda da, bu bitkinin böyle bir marifeti var. Şöyle de bir kullanım tavsiye ediliyor ama siz yine de modern tıptan ve uzman kişilere danışmaktan vazgeçmeyin diyorum. Halen de diyorum. Çünkü maazallah, her hastalığın derecesi aynı değil. Her bitki, her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Tedavi için uygulamaya kalkarken, daha kötü bir rahatsızlık sizi bekliyor olabilir. Ya da kişi kendi kendine farklı dozlar alabilir, farklı bitkileri karıştırabilir. Allah korusun ölümle bile sonuçlanabilir. Bunun farkındayım. Bunu ifade ediyorum ama bitkilerin faydaları olduğu düşüncesinden asla vazgeçmedim.. Bunun adına ister alternatif tıp deyin, isterseniz bitkisel tedavi. Netice itibari ile malzeme bitkilerdir.

Ben insanları doğru yönlendirdiğimi düşünüyorum. Amacım lokman hekimlik de yapmak değil.. Buradan faydalı bilgiler vermek. Mümkün olduğunca yine bu bilgileri vermeye çalışırım. Tabi, isterseniz..

Sağlıkla kalın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2516
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster