Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
5838
 

Bitmeyen Gece

EĞİTİMLE İLGİLİ ROMANLAR (24)

BİTMEYEN GECE

Yazarı: Mitat Enç

Roman Kahramanın Değerlendirilmesi:

Mithat Enç, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken birinci sınıfın sonunda gözlerini kaybeder. Öğrenim hayatına ara verip ailesinin yanına gider, ailesinin üzerine bu kadar düşmelerinden rahatsızlık duyar. Aklını kaçırdığını düşünür, bununda üzerine unutma baş gösterince artık kendisini işe yaramaz bir varlık olarak görür. Yine de içinde bir ümit vardır, eskisi gibi gözlerine tekrar kavuşacağını umar.

Tedavi için Viyana’ya gider, tedavilerden olumlu bir sonuç alınamaz. Enç için, görme gücünü yeniden kazanıp eskiye dönebilme düşü kesin olarak sona erer. Mithat işe yaramak ister. Etrafından duyduğu heves kırıcı sözlere rağmen daha da hırslanır. Eğitim Bakanlığından izin alarak Körler Okulu’ndaki çalışmalarını öğretmenlik uygulamasına dönüştürür. Çevresinin de yardımlarıyla okuma yazma sorununu bir ölçüde çözer. Daktilo ile zorluk çekmeden dilediğini yazar.

Amerika bursundan yararlanarak Boston’a gider. Orada Enç’i etkileyen olaylarından biri; insan ilişkilerinde mevki ve kimlikleri ne olursa olsun herkesin birbirinin dengi gibi davranılmasıdır. Ayrıca insanı, iki temel sakatlığa rağmen insan olarak yaşatabilmek için gerekli bilgi, beceri ve alışkanlıklarla donatmak amacı ile harcanan emek ve para insana verilen önemin göstergesi sayılırdı. Viyana’da edindiklerinin yanında, elindeki belge diploma anlamı taşımaz. Memlekete dönünce, görev almak için yeterli olup olmadığını bilmediği için bir üniversite diploması almaya karar verir. Colombia Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde devam eder. Sınavlarda sağladığı sonuçlar yüksek lisansa devam etmesine olanak sağlar. İki diplomaya sahiptir. Bu diplomalarla tüm kapıların açılacağından emindir.

Memlekete döner. Gazi Eğitim Bölümü’nde 1. ve 2. sınıflara “Marazi Ruhbilim” konusunda konferanslar vermeye başlar. İlk defa gören öğrencilere öğretmenlik yapacaktır. Öncelikle öğrencileri tanımakla işe başlar. Elden geldiğince ses tonlarına ve adlarına dikkat eder. Öğrencileri ilk oturumda adlarıyla çağırması, onları çok şaşırtır. Yazı ve çizimlerdeki yetersizlikleri şakaya vurdurması, kendini alay konusu yapması öğrencilerin hoşuna gider. Öğrencileri güdülemek için küçük bir fıkra, kişisel anı anlatır. Öğrencilerine görme gücünden yoksun olduğunu sömüremeyeceklerini her fırsatta ispatlamaya çalışır. Olup bitenin farkında olduğunu şaka yolla onlara iletir. Öğrencilerinin gelişim dönemlerini dikkate almayı sürekli, bulunduğu her ortamda dile getirir. Eğitimde kullanılacak aracın, neyi, ne zaman, hangi yöntemle kazandırılmak gerektiğini öğretmenin iyi bilmesi gerektiğini savunur.

Tüm özverili çalışmalarıyla kendini aranan meslek adamı haline getirir. Tüm yaşamı boyunca kimsenin el atmadığı, ilgi çekmeyen ya da unutulmuş işlere yönelerek kendine bir uğraş alanı tutmayı yeğlemiştir. Gazi’de özel eğitim bölümü kurup, başkanlığını üstlenmesi, bir körler okulu kurup müdürlüğünü alması yadırganmaz. Zaten hocalıkta yeterliliğini kabul ettirir. Gazi Eğitim Fakültesi’ne öğretim görevlisi olarak atanır. Üstün yetenekli çocukların gelişimi, uyum ve eğitimleri konusunda bir tez hazırlığına girişir. Bir yılı aşan çalışmadan sonra doçentlik cübbesini giyer. Adının önüne heybetli bir profesör ünvanı takamadan emekliliğe ayrılır. Rahat bir şekilde, ailesiyle emekliliğini geçirecektir.

Yapılacak en akıllı iş elde kalan sermayeyi iyi kullanmaktır. Bu ömür artığı başı boş geçmeye bırakılamaz. Umup da elde edemediklerimizi, uzanıp da tutamadıklarımızı yakalama zamanıdır.

Mitat Enç; gözlerini kaybettiği halde, hedeflerinden ödün vermeden yine istediğini gerçekleştiren, insanlarına faydalı olmayı başaran, azimli bir öğretmendir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 282
Toplam mesaj
: 98
Ort. okunma sayısı
: 3042
Kayıt tarihi
: 06.12.06
 
 

Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster