Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
349
 

Biyo-Nano Devrimi

Biyo-Nano Devrimi
 

Önümüzdeki 10 yıl içinde satılacak tüm ürünlerin yarısı daha henüz icat edilmedi bile. DNA veritabanları her 8 ayda ikiye katlanıyor. Onlarca biyoloji, biyoteknoloji ve genetik şirketi insan ve canlı DNA’sını çözmek için küresel rekabete girmiş durumda.

İnsan Genomu projesi ile insan genetik kodlarının modellenmesi ve haritalanması insan yaşamını, sağlığını ve bilimini radikal şekilde değiştirecek. Post-genom döneme gireceğiz.

Sağlık sektörü köklü biçimde değişecek. Gezegende ilk defa DNA düzeyinde yaşam tasarımı imkanları başlayabilir. Hastalıkların önlenmesi yanında yeni ilaçlar ve yeni yiyecekler icat edilecek.

Kritik eşik noktasının aşılabilmesi için üç sacayağı gerekiyor: a) Moleküler manipülasyon, b) biyoçiplerin (yeni sentetik biyolojik maddelerin) keşfi ve c) fizyolojik sistemleri modelleme için gereken ileri hızlı bilgisayar kapasiteleri.

Nanotek, maddenin atomik düzeyde manipülasyonu ve en ileri ve en zor dizayn teknolojisi. Bu da kuantum dünyasına dalış demek. Bilinmeyen bir dünyada, mikro düzlemde şekil verme, icat, fabrikasyon ve tasarım imkanlarının başlaması ve malzeme biliminin yeniden tanımlanması, DNA fabrikasyonu anlamına geliyor.

Biyo-nano çağıyla iğne ucu kadar robotların kalp ameliyatlarını yapabileceği bir devir geliyor. Biyo-nano devriminin dört kritik bileşeni bitler, atomlar, nöronlar ve genler. Biyo-nano, bu kritik temel taşların nasıl davrandıklarını, eşleştiklerini, etkileştiklerini, network halinde hareket ettiklerini, birleştiklerini, organize olduklarını, karıştıklarını, paketlendiklerini, büyük resim oluşturduklarını araştırıyor.

Biyo-nano önümüzdeki yirmi yılda teknolojideki kuantum sıçramaların ve radikal yeniliklerin pek çoğunun motoru olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2441
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster