Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
318
 

Biyomedikal bitkiler- III, Menekşe

Biyomedikal bitkiler- III, Menekşe
 

Yayın hakları KOZMER' e aittir.


BİR TUTAM MASUMİYET+ BİR TUTAM GÜZELLİK+ BİR TUTAM MOR+ BİR TUTAM ŞİFA= MENEKŞE

Menekşe koymuşlar, masumiyetin adını.

Muğla ya geldiğim yılın bahar başlangıcında, henüz takvimler kışı gösterirken, sonraları pazarda asla onu görmeden geçmediğim Gülayşe ninemin önündeki suda ıslanmış, kadim dostum dört beş demet mor menekşeye rastladım. O an hissettiklerim anlatılamaz. Biraz hüzün, biraz şaşkınlık, ama en çok da mutluluktu yaşadığım.

Neden mi? Anlatayım efendim...

Henüz yaş olarak çok küçükken( 4-5 gibi) bir bahar vakti, hafta sonunda Namrun’ a gitmiştik. Çiçeklere olan merakım malum. Orada arazimiz içindeki bir göze ve onun oluşturduğu küçücük bir derenin kıyısında çiçekten çiçeğe koşarken, bir fındık ağacının gizeminde adını o gün annemden öğrendiğim bir öbek menekşeye rastladım. Öylece donakaldığımı, ilk evvel rengine bayıldığımı söylemek istiyorum. Mor renge olan tutkum genetikti de o gün o yüzden mi bu çiçekten çok etkilendim, yoksa menekşeden çok etkilendiğim için mi mor renk benim en sevdiğim renk oldu, bu sorunun cevabını kesin olarak şimdi de biliyor değilim. Ama bildiğim bugün itibari ile, yüzlerce çiçeğe eli değmiş, onlarla bilimsel çalışmalar, tezler, yayınlar yapmış, ürünler tasarlamış ve geliştirmiş biri olarak MENEKŞE bende daima bambaşka bir yere sahip olmuştur.

Hele eğilip kokladığım zaman, o bahar havasının buğusuyla karışmış kokusu, renginin yarattığı helezondan beni efsunlu bir diyara taşımış, bir tanesini bile koparmaya kıyamadığımdan saatlerce başında oturmuştum.

Muğla üniversitesinde ilk bitirdiğim tez de Menekşe konulu oldu. Gülayşe ninemin menekşeleri kimine tez, kimine Ar-Ge proje pazarında finale kalan proje, kimine şifa oldu.

Biraz menekşe hakkında bilgi verecek olursak;

Menekşe; otsu bir çiçek olup, mor renkli çiçeklere sahip olan çok güzel kokulu bir bitkidir. Evlerde yetiştirilen ve Afrika Menekşesi olarak bilinen çiçek burada anlatılan çiçekten farklıdır, karıştırılmamalıdır. Burada anlatılan çiçek tamamen doğal ve kırlarda yetişen bir türdür. Çiçekleri genellikle mor renklidir ve kimi zaman beyaz, pembe, mavi, sarı olarak diğer renklerde de olabilir. Menekşenin çiçeklerinde, kök ve yapraklarında A ve C vitami oldukça çoktur. Ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesinde, Kafkasya ve Balkan ülkelerinde görülür.

MOR MENEKŞE VE ŞİFA

Yıllar önce, ağır bir grip geçirdiğim dönemde sevgili annem, bana Tarsus’tan bir koli çiçek yollamıştı. Ben evde ağır hasta yatarken eşim onları eve getirdi. Açtığımda nergislerin yanında, ıslak bezlere sarılmış birkaç demet menekşe de bulunca inanılmaz sevinmiş ve içmekte olduğum çok açık renkli çaya üç beş tane atmıştım. Asistanlık dönemime denk gelen bu zaman diliminde henüz menekşe hakkında hiçbir bilgiye sahip değildim. Hatta koliyi bırakıp dönen eşime, her ihtimale karşı menekşe çayı içtiğim notunu da düşmeyi ihmal etmemiştim. Saatlerce kesintisiz uyuduğumu, uyandığımda kendimi kesinlikle çok daha iyi hissettiğimi fark etmiş, üzülerek de olsa o iki demet menekşeyi bir hafta boyunca kullanmaya devam ederek toparlandığımı bizzat yaşadım ve tecrübe ettim.

Sonra baktığım kaynaklarda aşağıdaki etkilerine dairde bazı bilgilere ulaştım ama bu etkilerin doğru olup olmadığına dair bir araştırmam ve yaşanmışlığımın olmadığını da belirtmek isterim.

Vücuda rahatlık verdiği, idrar söktürdüğü, vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlamakta etkili olduğu, bir çeşit toksin giderici etkiye sahip olduğu ifade ediliyor.

Yine İdrar yolları enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi olduğu ve sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi geldiği de diğer şifa etkileri arasında sayılıyor.

Soğuk algınlığı, anjin, boğmaca, öksürük ve bronşit durumlarında iyileştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu ise benim bizzat tanık olduğum etkisidir zaten.

MOR MENEKŞENİN GIDA OLARAK KULLANIMI

Mor menekşe şerbetinin Osmanlı mutfağında en gözde şerbetlerden biri olduğu biliniyor. O büyülü renginin ve olağanüstü kokusunun şerbete dönüşmüş olmasının düşüncesi bile çok etkileyici.

Mor menekşe şerbetinin, akciğer ve karaciğer hastalıklarına karşı oldukça faydalı olduğu ve öksürüğü giderdiği de yine o döneme ait bazı kaynaklarda mevcut.

Mor menekşe tatlısı diye birkaç tarife rastlamış olsam da, buraya yazmaya gerek görmedim ama bilgi olarak veriyorum.

Mor Menekşe Çayı da menekşeyle ilgili diğer bir uygulama şekli ve rahatlatıcı etkisi olduğu ifade ediliyor.

Mor Menekşeden 1 tatlı kaşığı ölçüsünde alarak, sap ve çiçeklerini de karıştırarak bir bardağın içerisine yerleştirmek ve önceden kaynatılmış, kaynar suyu üzerine dökerek 10-15 dakika süre ile demlendirmek suretiyle hazırlanıyor.

MOR MENEKŞE, GÜZELLİK&KOZMETİK

Menekşe rengi asırlar boyunca zenginliğin, ihtişamın ve asaletin rengi olarak kabul edilmiş, saraylarda, en güzel giysilerde ve dekorasyonda daima kullanılmıştır.

Araştırmalarımda daima ilgimi çeken bir çiçek olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Yazı dizimizin üçüncü ve en güzel halkalarından biri olan menekşe bugünlük bitiyor.

Biyokimyasal sohbetlerimizse devam edecek efendim.

Saygılarımla.

 

Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir

24.06.2014

Muğla

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 56
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1238
Kayıt tarihi
: 08.04.14
 
 

Muğla Üniversitesinde Prof. Dr. olarak çalışmaktayım. Kozmetik Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster