Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '12

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
209
 

Biyopsi

Biyopsi
 

İnsanoğlunun başına her an bir olay veya hastalık gibi sıkıntılar gelebilir… Böyle bir durumda gereğinin yapılması için çırpınırız. Öyle değil mi sevgili dostlar…

Eşimi bugün böbreklerindeki rahatsızlığından dolayı devlet hastahanesine yatırdık. Yarın biyopsi yapılacak… Eşim aşağıdaki matbu yazı;  sözleşme mi, anlaşma mı bilemiyorum, mecburen imzaladı…

Aşağıdaki onama formu hastaneye ameliyat olan herkese imzalatılıyor mu? Onuda bilmiyorum...

Mesela Sayın Tayyip Erdoğan, böyle bir onama formunu rahatsızlığında imzaladı mı? Veya  bir başka yüksek makamlarda görev yapanlar imzalar mı ? Yoksa sadece, vatandaşlara mı imzalatılır bu formlar....

Yoksa bu formu herkes imzalıyor mu? Zorunlu mu?

Doktor kendini kurtarmak için bu form imzalanıyorsa, böyle bir anlaşma yapmak çok hatalı… Doktor lehine yapılan tek taraflı bir anlaşma değil midir bu sözleşme ?

“BİYOPSİ İŞLEMİ AYDINLATILMIŞ ONAM FORMU

X..........Hastalığınızdan ötürü size biyopsi yapılmasını  uygun görüyoruz. Bu işleme siz biyopsi için uygun koşulları sağladığınız ve işlemi kabul etmeniz halinde başlayacağız. Sizin bu işlemden yararlanmanızı öneriyoruz. Kararınızdan önce aşağıda yazılı olan metni okumanızı ve biyopsi hakkında bilgilenmenizi istiyoruz. Bilgileri okuyup anladıktan sonra bu işlemin yapılmasını kabul ederseniz formu imzalayınız.

Bu işlem, derinizden doktorunuzun uygun göreceği yer, şekil ve büyüklükte bir parça alınarak mikroskobik inceleme yapmak amacıyla yapılmaktadır.

Eğer kabul ederseniz size doktorunuz tarafından biyopsi yapılacaktır. İşlem süresince yaşayacağınız problemleri doktorunuzla paylaşmanız uygun olacaktır.

Tıbbi tüm girişimlerde olduğu gibi bu işlem de bazı potansiyel risklere sahiptir. Bunlar; kanama, yara yeri enfeksiyonu, iz kalma, uygulanan uyuşturucu maddeye bağlı allerjik reaksiyonlar, parça alınan bölgenin altındaki ve yanındaki doku ve organlarda hasar ve yara yerinde ağrıyı içerir.

İşlemden en fazla oranda yarar en az oranda zarar görmenizi sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

Bu işlemi yaptırmayı reddedebilirsiniz. İşlemin yapılması isteğe bağlıdır ve reddettiğiniz takdirde size uygulanan tedavide ya da bundan sonra kliniğimizde size karşı davranışlarımızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Diğer uygun alternatif tedavilere geçilebilecektir.

Hastanın beyanı:

Doktorum tarafından X……  Hastahanesinde  biyopsi yapılacağı belirtilerek bu işlem ile ilgili yukarıdaki bilgiler bana aktarıldı. İşlemin yapılması konusunda zorlayıcı bir davranışla karşılaşmış değilim. Eğer katılmayı reddedersem bu durumun tıbbi bakımıma ve hekim ile olan ilişkime herhangi bir zarar getirmeyeceğini de biliyorum.

Bana yapılan tüm açıklamaları ayrıntılarıyla anlamış bulunmaktayım. İşlemi kabul ediyorum.

Bu formun bir kopyası bana verilecektir.

Katılımcı:                                          Hekim:                                                Görüşme Tanığı:

Adı, Soyadı:                                      Adı,Soyadı:                                     Adı,Soyadı:

Adres:                                                Adres:                                             Adres:

İmza:                                                 İmza:                                               imza

 

Eğer kendine güvenmiyorsan bu işi yapma diyesim geliyor içimden ammma ….

Doktorlarımıza Allah kolaylıklar ve sabırlar versin…Çünkü çok zor şartlar altında çalışıyorlar….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Latif Bey, öncelikle ve ictenlikle, esinize gecmis olsun dileklerimle acil sifalar diliyorum. Aslinda basit bir teshis yöntemi. Sorunsuz atlatacaktir. Sanirim kategori gözetmeksizin her hastanin imzalamasi gerekir. Hekimin yanlis, muayene veya teshis yöntemi uygulayip uygulamadigi da bu form sayesinde aciklik kazaniyor. Baska bir doktor, teshis ve tedavi yöntemleri, alternatifleri arastirmak icin bir firsat niteligi tasiyor ayni zamanda. Hukusal acidan hekimin lehine bir onay gibi görünüyor ancak, tamamen hekimin sorumlulugu kalkiyor anlami tasimiyor arastirmalarima göre. Burada doktorun mesleki beceri ve yeterliligine güvenmekte hastayi biraz rahatlatacaktir. Insanin yasami pamuk ipligine bagli Latif Bey, risklerle yasamak insanligin kaderi olsa da riskleri aza indirgemek icin dikkatli olmak gerekiyor . Saglikli günler diliyorum. Saygi ve selamlarimla.

mine objektif 
 06.06.2012 14:31
Cevap :
Merhabalar Mine hanım, eşim dün olduğu biyopsi sonucu, biyopsi iyi yapılmadığından, bugüne ikinci biyopsi yapıldı... Şöyle bir sözümüz var "Hekime değil, çekene sor" İnşallah her şey yolunda gitmiştir. Üçüncüsüne gerek duyulmaz....Saygı ve selamlarımla teşekkürler.  07.06.2012 22:48
 

selam latif bunun ismi kapitalist sistemlerde kurumlarin kendini garantiye almasi demek.abd de ki sistemin aynisi. Ha unutuyordum yakinda hangi dindensiniz ona din adami veya dini telkin diyede sorarlarsa sasma! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 06.06.2012 2:11
Cevap :
Eşim Haydarpaşa askeri hastahanesinde...Yönetimdeki hükümet Türkiye'mde sağlık sorununu halletiğini her fırsatta söylüyor. Başta Recep Tayyip Erdoğan...Basın ordusunu alsın benimle beraber gezelim ve yaşayalım ve benim gibilerinin yaşadıklarını tüm Türkiye Türkiye'mde yaşananları görsün...Saygı ve selamlar  07.06.2012 22:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4527
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster