Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '10

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
688
 

Biz blog yazarları, sokaktan geliyoruz, yeni medyanın baş ağrısıyız

Biz blog yazarları, sokaktan geliyoruz, yeni medyanın baş ağrısıyız
 

Yan kulvarda ilerliyoruz...haberiniz ola!

Medya siyasetten ekonomiye, spordan magazine, kültür sanattan teknolojiye kadar her alanda haber ve yorumları okuduğumuz, izlediğimiz ve bilgi edindiğimiz geniş kapsamlı bir alan.

Eskiden sadece izler ve okurduk, web teknolojileri ve sosyal ağlar sayesinde “benim de söylenecek sözüm var” diyen haber tüketicileri, artık içerik üretir ve yorumlayabilir hale geldi. Medya kavramı, “yeni medya” kavramına dönüşürken, bu aşamada, adına “blogcu” veya “blog yazarı” denilen bir kesim oluştu.

Blog yazarlığı, “bireysel” tabanlı yani yorum ve yazılarımızda tamamen kişisel fikir ve düşüncelerimizi ortaya koyuyoruz. Sokaktaki “bizim gibi” olana sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sokaktan geliyor, sokağa hitap ediyor, cesaretli, farklı düşünebiliyor, söylenmemesi gerekeni söyleyebiliyor, eski köye yeni adet getirebiliyoruz.

Gazeteler ve global üretim devlerinin, kalabalalıkların ne öğreneceğine karar verme dönemi bitti. Bunca teknolojik gelişme ve internet denilen uçsuz bucaksız bilgi ağında artık buna olanak kalmadı. Zira kalabalıklar bilgiyi her yerden edinebilir ve bunu da bir tuşla yapabilir durumda.

İşte blog yazarlarının vasfı da bu noktada önem kazanıyor. “bireysel düşüncenin özgürce ifadesi ve kendin gibi olana ulaşabilme”… Hiç bir maddi kaygı gözetmeden, patron ne der çekincesi olmadan, yarın ne yazayım zorlaması yaşamadan, okuyucuyla yüzleşmekten korkmadan içerik üretebilen blogculara güven artıyor. Artık blogları takip eden önemli bir kitle söz konusu.

Kendini tanrı katında gören, halktan kopuk, yıllardır aynı şeyleri yazan, ahbap çavuş ilişkisi ile ya da torpille ya da bir diğer meslekdaşını karalayarak bir köşeye yerleşmiş köşe yazarı devri miadını doldurdu. Üretkenliği ve yorum gücü sınırlı, etkisini yitirmiş köşe yazarları, köşelerini Eyüp Can’ın deyimi ile “sokak yazarları” na bırakmak zorunda kalacaklardır.

Yeni medya düzeninin, bilgili, kalemi işlek, dünyayı anlayabilen ve anlamlandırabilen, cesur, objektif, ahkam kesmekten uzak, internet teknolojilerini, sosyal ağları kullanabilen, okurla yüzleşmekten korkmayan köşe yazarlarına ihtiyacı var.

Bizler profesyonel gazeteci ya da köşe yazarları değiliz, bizler “blog yazarıyız”…gücümüz yönetilemememizden geliyor. Sosyal ağlarda etkin bir şekilde varız, sokağın nabzıyız.

Medyada biz blogcuları “baş ağrısı” diye nitelendiriyorlar, doğrudur da.. çünkü başağrısı olmak blogculuğun ruhunda var.

Blog yazarlarının, geleceğin medyasını şekillendirmek olmasa bile, köşe yazarlarının ve medyanın kendine çeki düzen vermesinde etkili olacağı kesin…

Blogların kendine has bir evreni var, bunu algılayabilen köşe yazarları da kendilerini değişime uydurmak zorunda hissedeceklerdir.

Sokaktan geliyoruz, yan kulvarda ilerliyoruz...haberiniz ola!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Hiç bir maddi getirisi olmadan bişiler yazmak bir habere yorum katmak ki bunu köşe yazarlarının yazılarınada yapabiliyo olmak harika Blog yazmak sokagın nabzını tutuyoruz anlamına gelmiyor siyasetçileri kendi olanaklarımızla veya onların aracılığı ile tanıyor ,yolsuzlukları onların yazdıklarından öğreniyoruz,özelleştirmeleri,gemicikleri,seçim rüşvetlerini hayata dayir her ne varsa onların kalemlerinden öğreniyoruz ,kimi zaman kızarak yazılarına yorum yapıyoruz bazende yüreğinize sağlık diyoruz demekki biz bişeylerin ucundan tutabiliyoruz ve katkımız var kimbilir belkide ilham kaynakları olan bir çok blog taşımız vardır onlara ne dersiniz...sevgiyle

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 25.11.2010 22:57
Cevap :
Ben de şunu anlatmaya çalışıyorum...sokaktan gelmek, sokağı ama her haliyle sokağı yazabilmektir...daha geniş bir çerçeve...değerli yorumunuz için teşekkür ederim...sevgiler  28.11.2010 19:03
 

siz de köşe yazarı gibi yazıyorsunuz.amanın açıklaması bu.neyse yazarken emek harcıyorsunuz.sizi takdir ediyorum. ayrıca odtü mezunu olmanıız harika hiç odtülü bir tanıdığım olmamıştı. bir an gururlandım.selamlar....sevgilwr

müge a. 
 19.11.2010 23:34
 

Beran harikasın, sonuna kadar fikir ve savunularını destekliyorum. Sen herkesle başa çıkarsın. İşte ODTÜ lü olmak, okumuş olmak budur. Sevgiler...

Sir 
 16.11.2010 17:30
Cevap :
ODTÜ dayanışması:)))...nerdesin yavvv,yoksun hiç...sevgiler  16.11.2010 18:35
 

Meyveli ağaç taşlanır derler ya buradaki bazı yorumlarda onu sezinledim. Sn Beran Uzerle tartışabilirsiniz , eleştirebilirsiniz de ama asla aşağılayıcı alaycı olamazsınız. Birbirimize gayret vermemiz gereken sanal bir ortamda kendi çapımızda düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Bu ne kıskençlık bu ne çekememezliktir. Zaman zaman bakış açısı olarak ters düşsem de her zaman kendisini ve kalemini takdir etmişimdir. Böyle değerli kalemleri soğutmayın. en azından susun ve okuyun belki birşey öğrenirsiniz.

Bumerangs 
 13.11.2010 15:38
Cevap :
sevgili dost...seninle onpuntodan beri hep aynı platformlarda blogdaşlık yaptık, kim zaman fikirlerimiz nedeniyle karşı karşıya geldik, şiddetle çatıştık...ama dostluğu ve insanlığı hiç bırakmadık...önce bunun için sana teşekkür ediyorum...sen kendine ve konuna hakim, engin bilgisi olan bir insansın ve bu bilgini asla insanları aşağılamak amacıyla kullandığına şahit olmadım...şurada bir konu önerdim, maksadım hem blog dünyasını tartışmaya açmaktı hem de MB için tartışma konusu önerisi anlamında editörlere destek olsun istedim...ama gelen yorumları görüyorsun, konu ile alakasız, şahsileştirilmiş, alaycı yorumlar...sağol desteğin için, sevgiler  15.11.2010 20:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster