Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
57
 

Biz Canımızı Veririz Batı Gerekeni Yapar; Biz Batı Gibi Düşüneceğiz, Batı Bizim Gibi Hissedecek

Biz Canımızı Veririz Batı Gerekeni Yapar; Biz Batı Gibi Düşüneceğiz, Batı Bizim Gibi Hissedecek
 

Dünyanın diğer yerlerini bilmiyorum ama batı düşüncesiyle bizim aramızda fark var. Biz insaniyeti çok abartıyoruz batı gerekeni yapıyor.

Bir Türk yanındaki kadına hesap ödetmez mesela, batıda böyle değil. Gerçi bu ne kadar insaniyet bilinmez de sahip olduğumuz bu haslet diğer bütün alanlara değişik şekillerde yansıyor.

Aslında ikisi de yanlış ve bu yanlışlık her iki tarafın da sahip oldukları anlayışı abartmasından ileri geliyor. Türk insanı yapması gerekenden daha fazlasını da yapıyor(yapması gerekmeyeni) Mesela anne babalar çocuklarını hayat boyu destekliyorlar.

Batı, belli bir yaşa geldikten sonra hadi güle güle. Çocuk ne yaparsa yapsın. Yardım edeyim ilgileneyim hiç öyle bir şey yok.

Bizde çocuklar kendi ayakları üzerinde duramıyorlar. Kendilerine güvenleri olmuyor. Anne babanın hayatı yok. Adeta çocuklarını sırtında taşıyorlar. Bu abartılı aile bağı sorunlu bir durum. Tamam, sevgi var ilgi var, çocuklar yanında ama çoğu anne babasının eline bakıyor.

Batıda bu yok ama bizdeki gibi anne babası ile çocuğu arasında ilgi ve sevgi de yok. Batı gerekeni yapar diyoruz ama görüldüğü gibi pek de gerekeni yapmıyormuş. Biz biraz batı gibi olacağız, batı da bizim gibi.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cemile Torun'a cevap: "Biz duygusal O'nlar gerçekçi" doğru bir tespit.

Kerim Korkut 
 26.02.2018 17:13
 

Biz duygusal O'nlar gerçekçi, eninde sonunda toplum içine karışacak çocuk, bırak bir an evvel karışıp kendi yolunu bulsun, hatalar yapsın dilerim yapmadan dosdoğru insan olsun. Diyebiliyor muyuz? ben dahil çok azımız belki, elinize sağlık selamlar

Cemile Torun 
 22.02.2018 0:02
 

Yazınızı okuyunca, doğru yanlarının fazlalığı dikkatimi çekti. Türk erkeği hesap öder ama abartısı da bir o kadar çoktur, aynen yazınızda ki olduğu gibi. Maalesef, hayat boyu destek dediğiniz; Çocuk desteğini bende yaptım. Doğru mu derseniz, ikilemde kalırım. Avrupa da çocuk büyütmenin zorluğu bir başka oluyor. Her türlü bela ve pislikten korumak babında bir yerde arkalarından koşuşturmak zorunda kalıyoruz. Türkler bir yere kümeleniyor ve bu ister birbirlerinden destek alıyor diyelim, ister yine abartı. Ama bildiğim bir gerçek var ki, o da yabancı toplumun özellikle de Müslümanların bir semtte gettolaşmış olması. Kötü arkadaş topluluğu, esrar içmek, satmak vs. Bir anneye - Bunlara bulaşmak zor nasıl oluyor da sizi buluyorlar dediğimde! Kötü alışkanlığı olan gencin annesi - Biz değil, onlar öyle bir buluyor ki dediğinde, kadının gözlerinde ki, acizliği görmüş ve çocuklarıma aşırı ihtimam göstermiştim. Avrupalı bizim gibi olamaz onların hamurunda, erken yaşta eğitim var..

gülsen tunçkal 
 20.02.2018 1:57
Cevap :
" Avrupalı bizim gibi olamaz onların hamurunda, erken yaşta eğitim var." Valla Avrupalıda ne var bilmiyorum ama doğrunun yarısı onlarda. Bu güzel yorum için teşekkür ederim ve hoş geldiniz tekrar.   20.02.2018 17:48
 

Gencin ailesi ile bir arada yaşamasından doğan sorunlar yüzünden gencin cesareti kırılıyor ve bir işte çalışamıyor. Evini terk eden genci ise maceralar bekliyor. Kültürümüz bireysel bağımsızlığa er yada geç geçecektir.

Tuna M Yasar 
 19.02.2018 21:02
Cevap :
" Kültürümüz bireysel bağımsızlığa er yada geç geçecektir." Umuyorum bu dediğiniz olur.  20.02.2018 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5376
Toplam yorum
: 13891
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster