Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '17

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
326
 

Biz Milliyet Blog Yazarları

Biz Milliyet Blog Yazarları
 

Bir başka sorumluluğun daha farkına vardım.


Rahmetli yazarımız Erdal Ceyhan hocamızın ardından yazdığım yazının başlığı "Yaz Gününde Şubat Soğuğu" idi.

Yazımda da ifade ettiğim gibi onun gitmesiyle şahsımın paylaşımlarına yapılan yorumların neredeyse yarı yarıya azalmış olması yazıma böyle bir başlık koymama neden olmuştu. 

Kendisiyle Milliyet Blog dışında kişisel bir bağlantımız yoktu. Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşıyorduk. Farklı yaşam deneyimlerimiz ve eminim ki bazı konularda farklı görüşlerimiz vardı ama insanlık ortak ekseninde kolaylıkla biraraya gelmiştik.   

O da benim için buradaki öteki yazarlardan biriydi; ta ki, kendisini kaybedinceye kadar.  

Vefatından sonra Milliyet Blog'da hakkında yazılan yazıları, yorumları okuyunca benim için samimi, yapıcı bir blog arkadaşı olmasının ötesinde bütün sitede sevilen, sayılan biri olduğunu da fark ettim. 

Bugün itibariyle de fark ettiğim bir başka şey, Erdal Hoca'nın aramızdan ayrılmasından sonra hiçbir yorum almamış olmam oldu. 

Evet, o gün, bugündür yazılarıma yeni bir yorum gelmedi.  Sağlık olsun. :)

Hakkında yazılanları okudukça kendisinin benden başka yazarların çalışmalarını da değerlendirdiğini, kimileriyle daha da ileri gidip sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla ya da doğrudan veya telefonla da görüştüğünü öğrendim. 

Değişik konulardaki değerlendirme yazıları dışında çok iyi bir şair olduğunu fark ettim. Bir Milliyet Blog üyesi arkadaşımızın YouTube videosuna dönüştürdüğü şiirini okudum ve gerçek bir usta olduğunu gördüm. 

Kısacası benim tanıdığım Erdal Ceyhan'ın, gerçek Erdal Ceyhan'ın yani tabiri caizse kocaman bir buzdağının sadece suyun üzerinde gözüken kısmı olduğunu anladım. Ondan gereğince yararlanamadığımı da fark etmiş oldum. 

Kendisinin gidişi ile bir başka konuda daha uyandım. Bir başka sorumluluğun daha farkına vardım. 

Düşündüm ki, biz Milliyet Blog sayfalarında yazanlar O'nun kadar başaramasak da, biraz daha duyarlı, sorumlu ve vefalı olmalıyız. O'nun yaptıklarını taklit ederek, birbirimizi okuyarak, yorumlayarak, kişisel bağlar kurup paylaşımlar la bağları zenginleştirerek ustanın temellerini attığı geleneğe sahip çıkmalıyız.

Bunu bir sorumluluk olarak kuşanmalıyız. 

Eminim ki, bu daha iyi tanışmamızı, daha sağlam bağlar kurmamızı, daha çok gelişmemizi sağlayarak bizleri verimli ve mutlu kılacaktır. 

Yine eminim ki, O'nu da mutlu kılacaktır. 

 

NOT:

Ben bugün yorumlar yazarak başladım. Her fırsatta da devam etme niyetindeyim. 

 

06.09.2017

17:59

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Şahabettin Bey öncelikle Erdal hocaya Allah'tan rahmet diliyorum..Nur içinde yatsın..Milliyet Blog da yazmak kadar okumak ve yorum yapmanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum..Çok okuyan birisi olarak, her okuduğumu yorumlayamasamda soyleyecek bir şeyler varsa mutlaka yorum yapmaya çalışırım..Fakat yorum yaparken asla o da bana yorum yapar mi ya da yapsın hesabı gütmem..Burada hiç yorum almadığım ve düzenli bir şekilde takip edip yorumladığım yazarlar var..Yani yorum yapmak önemli diye düşünüyorum;)) Sağlıcakla kalın..

Selda Çakmak 
 18.09.2017 11:09
Cevap :
Selda Hanım, Ne güzel yazılar yazmışsınız, ne çok okunmuşsunuz. Kutlarım. Haklısınız, birbirimizin yazılarını okumamız da, duruma göre yorum yapmamız da hem önemli, hem gerekli. Bir karşılık gelsin diye yorum yapan var mıdır bilmiyorum ama yazısına yorum yapılanların bir kısmının yorumcuyu merak edip yazılarına baktığını biliyorum. :) Ben sizin yorumunuzdan sonra sayfanıza baktım mesela. Çok okunmuş ve dolu dolu oldukları kesin şeyler gördüm. Dolu olmaları hem çok okunmalarından belliydi, hem de bir butik otelde yöneticilik yapmanızdan. İşiniz farklı müşterilerle, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlarla etkileşimi gerektirdiği için doğal bir şekilde anlatacak, paylaşacak, değerlendirecek çok konunuz olduğu kanısındayım. Samimi, dürüst, ikirciksiz olduğunuzu da daha önce okuduğum yazılarınızdan ve benim yazılarıma yaptığınız yorumlardan biliyorum. İyi ki varsınız ve iyi ki hem yazıyor, hem okuyup yorumluyorsunuz. Esenlik dileklerimle,  18.09.2017 12:57
 

Bir buluşmada yüz yüze sohbetimden hafızamda geriye kalan nezaketiyle ve ekrandaki tavrıyla unutulmayacak Erdal hocanın ruhu şad olsun. Bu arada MB de yorum yazana yorum yazmak gibi bir tavrın olduğunu gözlüyorum, bilginize. Bugünden sonra yorum yazdıklarınızın bir kısmı da size yazacaktır. Erdal hocanın tarzıyla, makul tarzınızla MB de giderek izleneceğinizi gözlüyorum. Başarılar diliyorum...

Kadri KANPAK 
 16.09.2017 9:36
Cevap :
Kıymetli yazarımız, Milliyet Blog geniş bir aile. Herkesin herkesi okuması, yorumlanması mümkün değil. Doğal olarak biz blog yazarları da uygun zamanlarınızda, uygun bulduğumuz çalışmaları ve yazarları okuyor, yorumluyoruz. Bize gösterilen bir ilgiyi karşılıksız bırakmamak da oldukça doğal. Ustanın değerini çoğumuz onu yitirdikten sonra anladık, bir kısmımız da dersler çıkardık. Yorumunuz için teşekkür ederim.  16.09.2017 20:27
 

Gideli 1 ay oldu. Eksikliği çok belli oluyor. O'nu bilenler, sevenler, sayanlar yasta. Ölümlü dünya işte. Geride bıraktıkları yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor, edecek..Yıllar öncesi "Sandal" şiirine yaptığım videodan bahsediyor olmalısınız. O şiirini de çok severim... Bu yazımda bir bu sözünüze katılmıyorum; Daim'i taklit etmek olmaz. Kattığı değerlerle kendi yolumuzda yürüyeceğiz... Mb'da yorumlaşma üzerine çok söz söylenebilir ama yeri değil. Saygılarımı sunuyorum...

Nil ALAZ 
 08.09.2017 8:12
Cevap :
Kıymetli Yazar Arkadaşım, Evet, sizin dokunuşunuzla farklı bir internet sitesinde ışıldayan o şiirden, "Sandal" şiirinden söz etmiştim. Evet, fikrimi taklit etmek yerine başka sözcüklerle ifade edebilirdim. O an o büyük ustayı anlatırken bu anlatım nedense bana çok doğal gelmişti. Öte yandan anlamı bulanıklaştırmamak net olmak istemiştim, yoksa elbette her birey kendi değerleriyle yürür yolunu. Milliyet Blog'da yorumlaşma konusunda söylenecek şeyler varsa bence onları da bir blog yazısıyla ifade etmekte yarar var. Zaman ayırıp yazımı değerlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Elinize, yüreğinize sağlık.  08.09.2017 9:56
 

Merhaba, kaleminize sağlık. Çok anlamlı bir yazı. Selamlar

YEŞİM BUYURGAN 
 08.09.2017 7:14
Cevap :
Yeşim Hanım, Yazımın bir "yaşam ve ilişki koçu, eğitmen ve yazar" tarafından onaylanmış olmasına sevindim. Çok kıymetli katkınız için teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle.  08.09.2017 7:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 236
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 219
Kayıt tarihi
: 21.06.14
 
 

Yaşadığımız evrenin oldukça zengin bir yer olduğunun farkındayım.  Bu zenginliğin çok az bir kısm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster