Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '21

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
43
 

Biz Ne Zamandan Beri Anadolu

Biz Ne Zamandan Beri Anadolu’dayız?

Anadolu’ya geldiğimiz tarih 1071 Malazgirt zaferiyle olduğunu biliriz. Malazgirt zaferiyle Anadolu’ya aslında geri geldik.

Bir memlekete göçmek için o memleket ile daha önceden bir bağınız olması gerekir. Sizin o memlekette yaşamanız yada atalarınızın o memleket ile bir bağı olması gerek. Kendi geçmişimden bir kesit ile görüşümü destekleyeceğim.

Biz Honamlı Yörükleri Orta Asya’dan geldiğimizde (Aydın Yöresi  Güzelbeyli veya Honamlı ) yurt tutmuşuz. Moğol baskısı ile batıya göç çoğalınca oradan göç edip Antalya bölgesine doğru göç etmişiz. Daha sonra Honamlı Yörüklerinin bir kolu biz Isparta Gedikli köyüne (1937) yerleşmeye başlamışız.

Aydın Nazilli'de 1976 yılında Köytaş A.Ş tekstil fabrikası kurulurken babam ile köyümüzden dört kişi fabrikanın kurulmasına para yatırıp kurucu ortakları olmuşlar. Bunlardan ayrı birkaç Gediklili Nazilli’ye yerleşmişler. Aradan geçen yüz yıllar sonra kendilerini atalarının geldiği eski memlekete bir çağıran olsa gerek.

Önce Anadolu’da Yunan yada Helenlerin çok uzun zamandır yaşadığı algısından bir kurtulalım. Server Tanilli Yüz Yılların Gerçeği ve Mirası birinci cildi okursanız, Anadolu’da başka kavimler varken Yunanlıların gelip onları egemenliği altına aldıklarını öğrenirsiniz.

Benim şahsi görüşüm biz Anadolu’dan Orta Asya’ya gidip döndük. BenimdeÇatalhöyükve Göbeklitepe bizim kalıntımız olacağı yönündeydi.

Avusturyalı ünlü yazar Prof. Erich Feigl 2005yılında bir konuşmasında şöyle diyor.

‘Bu topraklar sizin. Siz Malazgirt Savaşı’ndan bu yana değil, tam 10 bin yıldır bu topraklardasınız. Unutmayın ki bu, Çatalhöyük’teki kazılarda elde edilen bulgularla kanıtlandı.’

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 159
Kayıt tarihi
: 13.12.12
 
 

İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum. SDÜ Fenbilimleri · Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster