Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
108
 

Biz neyiz şimdi?

Ülke halkı olarak hepimiz her şeyden biraz anlıyoruz. Yani herkesin bildiği gibi hepimiz biraz doktoruz, biraz öğretmen, biraz hâkim, biraz mühendis, biraz psikolog, biraz şair, biraz sanatçı, biraz futbolcu, biraz hakem, biraz polis, biraz siyasetçiyiz. Bunun en temel nedenlerinden biri de hayat tecrübemize fazla güvenmemizdir. Hepimizin hayat serüvenin aynı olduğunu düşünüp değerlendirme veya yorumlarımızı buna göre yapıyoruz. Hani derler ya bir musibet bin nasihatten iyidir diye. Oysa gerçekte böyle mi? Orası muamma işte! Eğer musibetlerle öğreneceksek her şeyi ne önemi var Mevlana’nın, Yunus Emre’nin öğütlerinin. 

Lisans eğitimimi aldığım yıllarda üzerinde en çok tartıştığımız konulardan bir tanesi de ülkemizin kurumlarında uygulanan ve uygulanmak istenen modellerin neredeyse tamamına yakını aslında bize ait olmadığıydı. Dolayısıyla da kurumların toplumla bütünleşememesinin halkın kurumları benimseyememesinin temel nedeni olarak da bize ait olmayan modelleri kullanmak derdik. Bizlerin bu tarz sorularıyla muhatap olan değerli hocamız Sezgin Kızılçelik’te ( kendisi Türkiye’nin Sosyal Bilimler alanında ki en genç profesörü olma unvanına sahiptir ) Batı’nın sosyolojisi, psikolojisi veya hukuku yerine kendi sosyolojimiz, kendi psikolojimiz ve kendi hukukumuzu oluşturmamız gerekir, derdi. Kısacası hepimiz biraz da Batılıyız. Peki bu ne demek? Şimdi her ülkenin geçmiş yaşantıları, tarihi, oluşum serüveni,  değerleri ve normları birbirinden farklıdır. Siz İngiltere’de yaşanan intihar olaylarının sonuçlarını; Türkiye’de yaşanan intihar olayların nedeni olarak gösterirseniz işte bu sebeplerden ötürü bir veri elde edemezsiniz.

Düşünme dünyamızda neredeyse son iki yüzyılda böyle. Peki hepimiz biraz Batılıyız, biraz doktor, öğretmen, hakim, mühendis…vs diyoruz da peki her birimiz tam olarak neyiz? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 893
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

Rehber Öğretmen.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster