Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '08

 
Kategori
Ekonomi Yayınları
Okunma Sayısı
2039
 

Biz patlıcan mıyız?

Biz patlıcan mıyız?
 

Maliye 4. sınıfı henüz bitirdim. Şubatta mezun olacağım kısmetse ama merak ettiğim bir soruyu sizlerle paylaşmamda büyük hem de çok büyük bir fayda var benim açımdan. Sorum şu;

Yıllardır ülkemizde ha battık ha batacağız dedikoduları sürüp gidiyor. Gerçekten de kimine göre çoktan battık kimine göre çok iyi durumdayız dünyaya oranla. Kimine göre ise Amerika günden güne büyüyor. Her neyse gelelim asıl mevzuya.
Amerika nın mortgage ile yakından ilgili finansal kurumlarından Fannie Mae ve Freddie Mac ha battı ha batacak denirken bununla ilgili yazılar genellikle dünya ve referans gazetelerinde yer buldu.yani ekonomistlerin özellikle yakından takip ettiği gazetelerde. Aynı zaman içerisinde Amerika'nın ünlü ekonomistleri çok büyük Amerikan bankalarının iflasın eşiğinde olduğunu yazdı. Hazine Fannie Mae ve Freddie Mac e yardım için harekete geçti.

Süreç hala işliyor...

Çoğunluğa göre Amerika hala sıkıntı içinde.

Peki nasıl oluyor da her gazetenin içinde bulunan ekonomi sayfalarına Dünya'nın en güçlü ülkesinin ekonomik sıkıntısı yansımıyor da basit basit haberler yerleştiriliyor. Acaba amaç Amerika'nın gözde büyüklüğünü zedelememek mi? Halkımızın gözünde hep aynı kalmasına neden mi olmak?

George Bush'un ayağı kaysa ve yere düşse dünya borsaları sallanır ama en büyük ekonomistler ''Amerika kötüye gidiyor'' dediğinde bizim gazetelerde haber ancak satır arası.

Bizim geçirdiğimiz ekonomik zorluklar tüm dünyaya onlar tarafından reklam edilirken bizi çıkarlarına göre kullanmaya kalkmadılar mı?

Peki biz kendi halkımızı bile bundan haberdar etmeye neden çekiniyoruz
Biz patlıcan mıyız?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan aklı üşenmezse eğer değişik kanallardan elde edebildiği bilgileri yorumlayarak kendine güvenilir bir bilgi üretebilmektedir.

Muharrem Soyek 
 17.09.2008 18:01
 

Aslında bunun cevabı memleketteki okuma merakı düzeyiyle açıklanabilir. Gazete okuyanların çoğu futbolu, şans oyunlarını, at yarışlarını ve ekonomi olarak da zamlar ile doları merak eder. Bir de "ekonomiyi batıyor" söylemi bir bilimsel bulgu olarak değil, siyasi bir oy avlama taktiğidir. Aslında biz patlıcan olmasak da patlıcan gibi giyinmeyi severiz. Pijama gibi soyulduğumuzda mağdurları oynaması daha kolay oluyor.

Muharrem Soyek 
 02.09.2008 17:00
Cevap :
Okumak merakının dışında şu anda türkler tarafından yazılan bir çok araştırma kitabı da pek güven duygusu uyandırmıyor.Resmi gazeteler de buna önem vermeyince ortada hep güvenilmeyen doğru bilgiler dolaşmakla yetiniyor...Sadece dolaşmakla.  17.09.2008 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 609
Kayıt tarihi
: 31.08.08
 
 

1985 Muş doğumluyum. Türkiye' nin her yöresini ve insanlarını yaşıma oranla iyi bilirim. Doğru olanl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster