Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
318
 

Biz Sizi topraktan yarattık

Biz Sizi topraktan yarattık
 

Toprakla yoğrulu bedenlerimiz, bir gün yine toprağa dönecek. Ana rahminden bu aleme gelişle başlayan sürecin, toprağın altında son bulması ne manalı bir bitiş aslında.‘’Biz sizi topraktan yarattık’’ *ayet-i kerimesinin işaret ettiği gibi hamurumuz olan bu ana madde, yine bedensel bir sona erişle bizimle bütünleşecek. Evrende ne oluyorsa bizlerin derin tefekkürünü gerektirir. ''Toprak'' vurgusu var yaşamsal süreçte değil mi? Üzerinde düşünmek, süzgeçten geçirmek gerek.

Günler günleri kovalarken, nefes alışlarımızın bile bilincinde değilken, toprağın bize kattıklarının farkında mıyız acaba? Allah katından toprağa yönelik işaret varsa eğer, doğada daha fazla zaman geçirmek gerek. Günün stresi, gerginliği, nefs-i mülhimede biriken kızgınlıklar, gerginlikler, çıplak ayaklarımızın toprakla bütünleşmesiyle, yerini anlamlandırılamayan bir huzura bırakır. Ne olmuştur da şimdi öfkemiz son bulmuştur? Ne değişmiştir de midemizi yakan stres, huzura bırakmıştır yerini?

Toprağın kerametidir işte bu. Vücudumuzdaki elektrik akıp gitmiştir ayaklarımızdan…Toprağın hiç bitmeyen enerjisi bedenimize dokunmuştur aniden. İçindeki binlerce mineralin, belki de böcekler aleminin, ruhsal, bedensel sürecimize etkisi vardır kimbilir.

Toprak sizi içine çekmeden, bedensel varoluşunuz  toprağın derinliklerinde uykusuna geçmeden, siz Yaradan’ın ayetlerle gönderdiği mesajları algılayın artık.

Toprakla bütünleşin. Toprakla bir olun. Dokunun  toprağa, koklayın. Bitkiler, çiçekler ekin üzerine. Yeni ağaçlar dikin. Elleriniz toprakla yoğrulsun. Sonra çimenlerin üzerine uzanın biraz. Tüm bedeniniz yüzyıllar, bin yıllar öncesinin enerjileriyle gark olsun. Uğur böceklerinin kollarınızda gezintilerini izleyin. Karıncaların yuvalarına yol alışlarını…

Topraktan gelenlerle beslenin. Meyveler, sebzeler, binlerce otun şifasını sofranıza katın. Mümkünse kendiniz yetiştirin. Bir ağacınız, bostanınız olsun. Sevginizi katın onlara.

Toprak güveçlerde pişirin yemeklerinizi. Toprak kaselerle servis edin tatlılarınızı. Salonunuzda toprak bir aksesuar bulunsun. Holografik evrende, zerrede tüm evrenin kayıtlarının olduğunu  farkedin. Toprak olanla bütünleştikçe, tüm kainatla bütünleştiğinizi hissedin. Toprak size söylesin, siz ondan dinleyin kainatın masalını.                             

                                                                                                      Ayperi Ferda Oral

                                                                                                       Eğitimci Yazar

*Taha Suresi 55.ayet 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 6044
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster