Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
690
 

Bizans İmparatorluğu mu?

Bizans İmparatorluğu mu?
 

Aslında tarihte böyle bir İmparatorluk yok desem…

Hepimiz İstanbul’un fethini biliriz. Birazcık tarihe meraklı kişilere Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u hangi devletten-imparatorluktan aldı diye sorsak hemen hemen herkesin cevabı Bizans İmparatorluğu olur.

Bize tarih kitaplarında ögretilen hatta sevgili Cuneyt Arkın’ın Malkoçoğlu, Kara Murat gibi filmlerinde söylenen hep Bizans İmparatorluğu’dur. Ama bu isim imparatorluğun hayatta olduğu dönemde hiçbir zaman kullanılmamıştır. İmparatorluğun Yunanca adı “Basileia tön Romania” (Roma İmparatorluğu) veya sadece “Romania” idi. Doğu Roma halkı da kendisini Romalı olarak adlandırırdı. Türkler ve Araplar ise Rum kelimesini kullanırlardı.

Doğu roma imparatorluğundan "Bizans" diye bahsedilmeye başlanması Alman tarihçi Hieronymus Wolf'un 1557 yılında Corpus Historiae By­zantinæ adlı eserinin yayımlanmasının ardındandır. 1648 yılında Byzantine du Louvre (Corpus Scriptorum Historiæ Byzantinæ) ve 1680 yılında da Du Cange'nin Historia Byzantina adlı eserlerin yayımlanmasından sonra Bizans kelimesi popüler hale geldi.

800 yılında Şarlman'ın (Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun kurucusu olarak kabul edilir) Papa III. Leo tarafından Kutsal Roma İmparatoru (Imperator Augustus) olarak taçlandırılmasından sonra Roma mirası konusunda bir rekabet başlamıştı. Artık imparatorluk kutsaldır.

Papalar ya da Batı'daki yöneticiler Doğu Roma imparatorlarından bahsedeceklerinde Imperator Romæorum ünvanını kullanırlardı zira Imperator Romanorum ünvanı Şarlman ve onun haleflerine aitti.

Bu kutsal impatorluk tarihte gerçekten büyük başarılar kazanmıştır. Daha önce hiç bir imparatorluk ve devletin kullanmadığı yeni savaş taktikleri (bizans oyunu sözünü hatırlayın) yeni yönetim biçimleri denenmistir. Bizans sanatı, sarayları, mimarisi, parası hepsi de döneme damgasını vurmuşlardır, taki 1453 yılına kadar. Böyle bir imparatorluğun Türkler tarafından yıkılması hic bir Avupalı tarafından hazmedilememiştir.

Avrupa'nın iki büyük kutsalı “Doğu Roma İmpatorluğu” ve “Ayasofya” artık Türklerindi. Hal böyle olunca en azından Türkler Doğu Roma’yı değilde Bizansı yıkmış olsunlar bari diye yeni bir imparatorluk türetmişler ve bizim önümüze de bunu sunmuşlardır.

Aman ha Doğu Roma filan deyip de Avrupa’nın gururunu incitmeyelim sakın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Gönülal, Basit bir ayrıntı gibi görünse de vurguladıınız konu çok önemli. Tarih, özellikle bizim tarihimiz doğru yazılsaydı dünya bugünkü kadar çekilmez olmazdı herhalde. Nedense tarihi yazanlar yapana sadık kalamıyorlar. Batılılar bizi her fırsatta incitiyorlar. Hatta kendi barbarlıklarını örtmek için bize barbar diyorlar. Bırakın onlar da incinsin. Belki incinmenin ne olduğunu anlar da incetmeken vazgeçeler. Saygılar. Anan TOKDEMİR

Adnan TOKDEMİR 
 01.10.2012 20:49
Cevap :
Değerli katkınız icin tesekkur ederim, mesleğim tarih değil ama amatör olarak ilgileniyor olsam bile tarihimizde bu şekilde birçok küçük ama önemli ayrıntı ile karşilastim, kolaylıkllar dilegiyle...  03.10.2012 11:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1578
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

İstanbul Üniversitesi Deniz Biyolojisi anabilim dalinda arastırma görevlisiyim. Şuan doktora yapiyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster