Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2025
 

Bizans nedir? Nasıl kuruldu?

Bizans nedir? Nasıl kuruldu?
 

Bizans Dönemi İstanbul


Roma İmparatorluğu’nun M.S. 300’lerin ilk senelerinden itibaren kuzeyden barbar saldırıları ve içeriden köle ve halk isyanlarıyla zayıflaması, antik başkent Roma’nın gücünü yitirmesine neden oldu. Roma M.Ö. 500 yıllarından itibaren çok önemli bir coğrafi merkez olma görevini görüyordu. Ancak bu özelliğini yitirmek üzereydi.

330 yılına gelindiğinde Roma’nın İmparatoru Konstantinos, günümüzün Sultanahmet bölgesinde kurduğu yeni kente, Konstantin’in şehri anlamına gelen Konstantinopolis adını verdi. Bu yeni imparatorluk başkenti bir Grek kolonisi olan Bizantion’un üstüne kuruldu ve ilerleyen yıllarda Bizans adını alacak olan bir imparatorluğun başkenti oldu.

İmparator Konstantinos’un yeni bir şehir inşa etme ve başkenti taşıma kararı elbette rastgele verilmemişti. Bu karar siyasi ve ekonomik sebeplere dayanmaktaydı. İstanbul Tarihi Yarımadası’nın üç taraftan surlarla çevrili olması dönemin barbar saldırılarına karşı korunaklı bir alan sağlıyordu.  Ayrıca İstanbul, zengin doğu illerine ve ticaret kavşaklarına yakın bir coğrafya olması ile büyük avantaj sağlıyordu. Konstantinos, ileri görüşlü bir yönetici olarak, bu bölgenin stratejik önemini hemen anlamıştı. Bu sebeple de imparatorluk sarayını ve yönetim binalarını ikinci başkent olarak ilan ettiği Konstantinopolis’e taşıdı.

Roma İmparatorluğu’nun İkiye Bölünmesi

Yeni imparator Theodosios, M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu’nu ikiye bölmeye karar verdi. Akabinde ise Roma’yı oğulları arasında pay etti. İki varisten Honorius Batı Roma İmparatoru; diğeri Arkadius ise Doğu Roma İmparatoru oldu. Bu vesileyle İstanbul, Doğu Roma’nın başkenti oldu.  Roma da doğal olarak Batı Roma’nın başkenti olarak kaldı.

Batı Roma İmparatorluğu, 81 yıl gibi kısa bir zaman sonra, M.S. 476 yılında tarih sahnesinden tamamen silindi. Kuzeyden gelen barbar saldırıları sebebiyle, Roma şehri işgal edilmiş ve yağmalanmıştı. Bu da İmparator Konstantin’in yüz yıldan uzun bir zaman önceki öngörüsünü doğru çıkarıyordu. Roma kuzeyden gelen saldırılara karşı savunmasızdı.

Doğa Roma İmparatorluğu Neden Bizans olarak bilinir?

“Bizans” adı, Doğu Roma İmparatorluğu’na Yakın Çağ’da Avrupalı tarihçiler tarafından verilmiş bir isimdir. İstanbul’un ilk adı olan Byzantium veya Byzantion isimlerinden türetilerek uydurulmuş bir isimdir. Uluslar arası tarih arenasında Byzantine Empire olarak anılır ve bu tanım şehrin ilk ismi olan Byzantium adıyla birebir benzerlik gösterir.

Ancak esasında Bizans İmparatorları, kendilerini yazının başında bahsettiğimiz Büyük Roma İmparatorluğu’nun mirasçısı olarak görmüş ve kendilerini birer Roma Sezarı olarak tanımlamışlardır. Bizans (veya Doğu Roma) halkı ise, Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü yıllarda bile Romalı olarak adlandırıldı ve Türkçe karşılığı olan “Rum” adıyla anıldı.

yazan: Serhat Engül

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 627
Kayıt tarihi
: 31.10.16
 
 

Profesyonel tur rehberiyim. Seyahat etmek mesleğimin bir parçası olsa da, aynı zamanda benim için..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster