Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '17

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1790
 

Bizansın en güzel Kraliçesi "Theodora"

Bizansın en güzel Kraliçesi "Theodora"
 

İMPARATORİÇE THEODORA 
 
Theodora ailesi 501 yıllında Girit’ten Konstantinopolis’e göç eder. Babası yeşiller tarafından hipodromda ayı bakıcısı olarak istihdam edilen bir kişidir. Ancak baba 503 yıllında ölünce, anne sirkte pandomim sanatçısı olarak ailenin geçimini sağlar. Theodora üç kız kardeşin ortancasıdır. Annesinin yaşı ilerleyince, onun yerini önce ablası Comito alır daha sonra 16 yaşında iken sıra Theodora ya gelir. Bu üstün dans kabiliyeti ile Konstantinopolis'i kasıp kavuran Theodora, o sırada birlikte olduğu erkeklerden birinden hamile kalır. Ve evlilik dışı bir kız çocuğu olur. 
 
Theodora etkisi altına alacağı kimseleri önce cazibesiyle büyülerdi. Babası Acacios annesin üç kız kardeşi ile kimsesiz ve baş parasız yalnız bırakır. Kadıncağız geçimini sağlamak için başka biri ile evlenmiştir. Fakat bu adam da kocasının görevini elde etmek için Theodora’nın kız kardeşlerini süsleyerek sahneye çıkarmış, maviler ve yeşiller partisinden mavilerin yakınlığını kazanarak isteğini elde etmeğe muvaffak olmuştur. Theodora, o zamanlar yeşillerin gösterdikleri ilgisizliği ömrü oldukça unutmamış, bu suretle hipodrom kulislerinde geçimini sağlamaya başlamıştır.( Altınay, 2012, 23)
 
Güzelliği ve kıvrak vücuduyla herkesi kendine hayran bırakan Theodora kısa zaman içinde güzelliği ve dansları ile herkesin ilgi odağı olmuştu adeta. Orta boylu fakat cazibesi harikulade idi. Uçuk benzi, aşk ateşi ile dolu manalı bakışlarının parlaklığıyla göz kamaştırıyordu. Kalbi daldan dala konardı. Ekseriye karşısındakine alay edercesine sözler, arzu ettiği zaman, karşısındakinin gönlüne girmesini bilen gözü kara, girişken biridir.
 
Theodora sahnede iken tanıştığı Libya valiliğine tayin olunan ve kendisine evlenme teklif eden Hecebolus isimli bir görevlinin metresi olur. Ve bir süre burada kalır sonar aralarını bozulması sonucu Theodora önce İskenderiye’ye gelir. Orada hayatını değiştirecek olan Patrik III. Timhotiy ile tanışır. Bir süre onun yanında kaldıktan sonra da gerçek monofizit olarak İskenderiye'den ayrılır ve Antakya’ya gider. Orada Makedonia isimli ber dansöz kızla karşılaşır. Makedonia esasında maviler tarafından istihdam edilen bir kızdır. Onun iki görevi vardır. Dansözlük yapar ama aslında bir ajandır. Jüstinyen’e rejim aleyhtarı hakkında topladığı bilgileri ulaştırmaktadır. Yaptığı iş nedeniyle de bilgi toplaması kolaydır. Muhtemelen Makedonia Theodorayı da aynı işi yapması için ikna etmiş olmalıdır. Makedonia ona kaderinin çok kısa süre de değişeceğini söyler. Hikâyenin özüne baktığımız zaman makedonia Justinianos ile Theodoranın arasını yapar. Ve Justinianos Theodora'ya aşık olur.
 
SARAY DA BİR GÜZELLİK ABİDESİ 
 
Justinyen metresi eski aktris Theodora ile evlenmek ister. Ancak yürürlükteki kanunlara göre konsül ve senatörlerin aktrislerle evlenmesi yasaktır. Tek engel bu değildir. Bir diğer engel de imparatoriçe Eufemiadır. Justinianos'ta ona saygı duyduğu için bu evliği yapmaz tabi Eufmia ani bir kalp krizi geçirip ölünceye kadar 524 yılında ani ölümü sonucu Justinyen artık Theodora ile evlenmesinde hiçbir engel kalmaz. Yasal izinleri de Tribonian yapar ve görkemli bir düğünle Ayasofya da bunlar evlenir. Justinyen Theodora ölünceye kadar sadık bir eş olur ve ondan sonra da evlenmez.
 
Dönemin tarihçisi olan Prokopius ise Theodora hakkında ağza alınmayacak kelimeler eder onun hakkında alçaltıcı kelimeler kullanır. Ama baktığımız zaman bunların çoğunun abartılı olduğunu anlarız çünkü dönemin imparatorundan da “şeytan” diye bahseder. Ve hem Jüstinyen’e yakın olması nedeniyle belki kıskanmıştır diye yorum yapıyoruz.
 
Theodora imparatoriçe olunca zamanında onları sokakta bırakan onlara iş vermeyen ve annesi ile sirklerde çalışmasına neden olan yeşillere de düşmandır. Mavilere de dosttur. Çünkü babasına iş veren onları koruyan maviler olmuştur. Bu dönemde onlar iyi güçlenmiştir. Theodora saraya girdikten sonra eski yaşamını tamamen silmiştir artık ve yeni yaşamında herkes onun önünde eğilir, herkes onun hizmetine yetişmek için uğraşırdı. Evlendiği zaman otuzunda idi. Justinianos ile beraber devleti yönetmiştir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 692
Kayıt tarihi
: 19.04.17
 
 

Fırat Üniversitesi Yüksek Lisans, Genel Türk Tarihi Bizans Tarihçisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster