Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
583
 

Bizden iyi şoför var mı?

Bizden iyi şoför var mı?
 

Biz Türk erkekleri olarak doğuştan şoförüzdür. Araba altımıza geçti mi, ağlatırız asfaltları. Araba kendini bulur. "İşte bu ya! Beni tam bir şoför kullanıyor." der. O yüzden trafikte biz hata yapmayız. Bu kadar iyi şoförler hata yapar mı? Yapmaz elbette. İşte bu sebepdendir ki, her yıl trafik terörüne binlerce can veririz. Binler de sakat kalır. Maddi kaybın hesabını bile tutamaz olduk. Ama dediğim gibi suçlu şoförlerimiz değildir. Mıcır suçludur. Veya geniş kavşaklar, dar virajlar, yağmur, hatta elektrik direkleri suçludur. Kim koymuş o koca direği yol kenarına ki?
İşin esprisi bir yana, hiç hatalarımızı kabul etmiyoruz. Hep doğru yaptığımızı iddea ediyoruz. Biz babamızın erkek evladı olarak, hatasızız. Çünkü bizim babamızda hata yapmazdı ve bize en doğruyu öğretti.

Bundan 2 yıl önce, Demirbükey Eğitim Eğitim Organizasyon firmasından "İleri ve Defansif Sürüş Teknikleri" eğitimi aldım. Bu eğitimi almadan önce, bende araç kullanmayı çok iyi bildiğimi sanıyordum. Ama gördüklerim ve yaşadıklarım, nasıl bir yanılgı içinde olduğum gösterdi bana. Bir kere biz fren yapmayı bile bilmiyoruz. Aracı tanımıyoruz. Eğitim aldığım aynı dönemde, tanker şoförleri de eğitiliyordu. Hemen hepsi yıllardır tanker kullanan, yani aramızda patlayıcı madde taşıyan şoförlerdi. İnanın bu şoförlerin 15'in de sadece 1'i fren yapmayı biliyordu. Eleştirmiyorum, çünkü ben de aynı durumdaydım. Arabayı, kontrolü kaybetmeden, nasıl durduracağımı bilmiyormuşum meğer.

Örneğin araçta en önemli şey nedir? diye sordular, kimi fren, kimi motor dedi. Ama araçta en önemli organ lastiklerdi. Sonuçta bu sac yığınının yer yüzü ile temas eden tek noktası bu 4 tekerdi. ABS olunca araba şak diye durur inancı vardır bir de ya! Bu da yanlışmış. ABS'nin duruş mesafesi ile hiç alakası yokmuş. ABS sadece lastiklerin kilitlenmesini engelleyen (fren esnasında saniyede 7 kez lastikleri sıkıp bırakan) böylece fren yaparken manevra yapma yetisini de kazandıran, özellikle kaygan zeminlerde savrulmayı engelleyen bir sistemmiş.
Bunun gibi bir çok bilgi sayabilirim, yanlış bildiğim. Tamamını öğrenmek için, bu eğitimi almak lazım. Aslında kanımca trafikte araç kullanan tüm insanların alması lazım. Eğer böyle bir imkanımız yoksa, sadece trafik kurallarına uyalım yeter. En azından kaza riskimizi düşürürüz. Hız sınırlarına riayet etsek, sollanmayacak yerde, arabamıza güvenip sollamayı kahramanlık sanmaktan vazgeçsek, emniyet kemerlerimizi taksak, her şeyden önce trafikte birbirimize saygılı olmayı öğrensek, bu üzücü kazaların hiçbirini yaşamayız.
Unutmayalım! Kaza benim başıma gelmez demeyin. Saniyelik bir hata, bu korkunç olayla sizi yüzyüze getirir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 205
Toplam mesaj
: 53
Ort. okunma sayısı
: 1265
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Yorum yapmaktan ve metin yazmaktan zevk alıyorum. Her insanın yorum yapması kişisel görüşlerini beli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster