Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
421
 

Bize niye "tilki" diyorlar yaaaa?

Bize niye "tilki" diyorlar yaaaa?
 

Toplumların, başka toplumlara benzemeyen ve onları diğerlerinden farklı kılan davranış biçimlerini nasıl adlandırabiliriz, bilemiyorum! Almanlar söz açılınca Fransızca kökenli “mentalite” sözcüğünü kullanıyorlar! Olumlu açıdan da kullanılıyor bu sözcük, olumsuz açıdan da!

Mesela bir Alman durduk yerde ve de zırt pırt “Paylaşıyorum, paylaştıkça da çoğalıyorum ayol!” demez!  Demez ama “paylaşım alanı” olan otoyollarda “emniyet şeridinden” gazlamak da aklının ucundan bile geçmez! Sıradayken “kaynak” yapmaya yeltenmez!

İki gözüm önüme aksın ki durum ve vaziyetler bu ahvaldedir yani!

Bizde ise “Paylaştıkça üzüntülerimiz azalır, sevinçlerimiz çoğalır” söylemi oldukça revaçtadır! Günde ortalama 15 şehit verdiğimiz karayollarındaki durumu öne sürmeyeceğim tabi. Direksiyon başına oturunca bir şeyleri “üleşemediğimiz” kesin!

Irkçı bir söylem gibi duruyor, biliyorum! Rusları ayıya, Hollandalıları leyleğe, Almanları domuza, tembel komşumuzu da Ağustos böceğine benzeten yazılar gözüme çarpıyor internet ortamında!

Demem o ki:

Bizlere de “tilki” deniyor işte!

Yürekten kınıyorum ama internet de özgür bir ortam sonuçta!

***


Lafı eveleyip gevelediğime bakmayın dostlar!

Asıl niyetim acımasızca bir özeleştiri yapmak!

Lütfen bu yazıyı değişik bir gözle okuyuverin! Özellikle de bu satırlardan sonrasını!

Aylardır yazıya boş verdiğime bakmayın lütfen. Şu sıralar güzide sitemizin arşivine bir daldım ki, o dalış! Teee eskilerden bir girmişim, bugünlere daha yeni geldim! Oku babam oku, gözlerim şey oldu!

Sonuç?

Sonuç benim adıma tam bir rezalet!

Baltayı taşa öyle bir vurmuşuz ki, anlatılır gibi değil!

2007 senesinin başından beri “tilkiliğe karşı” savaş açmışız. Öyle çok uzaklara gitmeden, site içinde yani!

İyi halt etmişiz!

Örneğin “birden fazla sayfa kullanarak diğer üyeleri tiye alanları” yazmışız!

Birden fazla sayfa kullananların sayıları hızla artmış!

Klavyemize “tık cambazlarını ve yöntemlerini” dolamışız!

Tık cambazlarına rahmet okutan “Tık Şahbazları” doldurmuş siteyi!

Bayram tebriki gibi “sahte yorumlar ”konusunu dilimize dolamışız!

Millet başlamış yazıyı okumadan yorumlamaya!

Yalanım varsa Allah bin türlü belamı versin!

Aha ! Alın işte! Vakti zamanında editörlere tavsiye ettik. Sağ olsunlar, kırmadılar! Artık yazımızı beğenip “öneren” üyelerin isimleri sayfamızda görünüyor!

Şimdi elinizi vicdanınıza koyup da söyleyin lütfen! Biz bu “önerme “işinin de mokunu çıkarttık mıııııı, çıkarmadık mı?

Kendimi zor tutuyorum valla! “Sayın abiciğim! Her yazının altında sizin isminiz var! Bu sitede “önerenin” elini tutmuyorlar ama biraz seçici olsanız!” diye mesaj atacağım lakin kabahat onda değil bende!

Anlayacağınız dostlar; 6 senem heba olmuş! Millete “tüyo” vermekten öte hiçbir katkım olmamış bu siteye!

Ben kaldırmışım topu, millet “kütlemiş”!

İki kere iki dört! Benim yatacak yerim yok aga!

“Şikeye teşvikten” en az 7 buçuk yılım garanti! Yargıtay’a da gitmem zira bir 7 buçuk da Yargıtay ekleştirir baba! Doğruya doğru şimdi!

Neymiş efendim?

Bir bankanın fonunda bulunması gereken “yardım paraları” ayakkabı kutularının içinden çıkmış!

Valla ben de oraya koyardım paraları, iyi akıl, kitaplığa dizecek halim yoktu yani! Affferin benim müdürüme!

Öyle ya!

 Maymun gözünü açtı artık!

Not: “Niye bize tilki diyorlar” konusunu düşünün lütfen.

Verşan Gür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Culduz; "Turkey" hindi anlamına geliyor öyle dalga geçiyorlar sanıyordum. Demek dışarıda tilki diyorlar oysa bu tabirin ABD-İsrail için kullanıldığını duymuştum. Demek ki küçük ABD denmesi boşuna değil. Paylaşmaya gelince yazılan her yazı otomatik paylaşılmış oluyor. Burada kendi adıma söylüyorum; "paylaşım" derken eksik kaldığımız hususların tamamlanması, eksiklerin azalması, bilinmeyenlerin öğrenilmesi kast edilmiştir. Sizin araştırmalarınızda yazı onaylanınca paylaşılmış oluyor. Okuyanlar istifade ediyor. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 27.12.2013 23:07
Cevap :
Valla bu sizin dediklerinize benim kafam pek basmıyor Ruhi Bey! Ben günahımı bile paylaşmam! Paylaşıyorum diyene de inanmam! Ayrıca... Ben yazımı yayına verirken paylaşılsın diye değil, okunsun diye düşünüyorum. Yazım okununca "paylaşılmış" olmuyor yani! Velev ki durum sizin belirttiğiniz gibi! Milletin diline pelesenk ettiği söylemler bende alerji yapıyor. Şükür ki "Sözcük fukarası"da değilim.Klavye başına oturunca "papağanlık" pek şık durmuyor. Umarım beni anlamışsınızdır. Saygılar ve de güzel yıllar!  28.12.2013 23:06
 

Şöyle bir girip bakayım dedim...ne işler dönüyor diye..nagehan bir gitsin Milliyet'ten, kesin yazarım....ayrıca düelloyu da unutmuş değilim, sürekli antrenman yapıyorum Foça'da, söylemedi deme...

serhatt 
 27.12.2013 22:17
Cevap :
Siz Negehan'ın kusuruna bakmayın ve yazın. Ben onun kulağını bükerim. Ayrıca antremanlarda ölçüyü kaçırıp helak olmayın. Amman haa!  27.12.2013 22:23
 

Sayın Yazarım, Ümit Bey Kardeşim, merhaba. Bu sitede birden fazla sayfası olmak suç mu? Yasak mı? Hayır! Öyleyse bunun sizi ırgalayan yanı ne? Bunun hesabını size verecek değilim. Sizi ırgalamaz! Bir şikayetiniz varsa sayın editöre bildiriniz. Bir daha beni böyle eften püften şeylerle lütfen rahatsız etmeyiniz.

Dr Lokman Doğruöz 
 26.12.2013 13:52
Cevap :
Bu sitede "birden fazla sayfa" edinerek milletle alay etmek "yasak" değil, Atanur Bey! Öte yandan bu tür "kurnazlıkları" deşifre eden yazılar yazmak da "yasak" değil! Siz ve sizin gibiler bu tür basit oyunlara tevessül ettikçe, ben de deşifre etmeye devam edeceğim! Mesele bu kadar basit yani! Üzülmemek ve sinirlenmemek istiyorsanız yazılarımdan uzak durun, derim! Ayrıca... Şikâyet etmek zayıf insanların alışkanlığıdır. Ben gerektiğinde editoryaya "savunmamı" veririm ama şikâyet etmek aklımın ucundan bile geçmez!Siz yazmaya devam edin lütfen! Ben sizi uzun zamandan beri "yok" farzediyorum ve bu yazım da "direkt" size yönelik değil. Gönlünüzü ferah tutun lütfen.  26.12.2013 18:00
 

sizin yazılarınıza bayılıyorum, o kadar gerçekçi ki anlatamam...TEBRİK EDERİM.

uzman blogger 
 25.12.2013 23:49
Cevap :
Sağ ol Amcaoğlu! Sen de olmasan kimse takdir etmeyecek beni ! Not: Şu resmini bir değiştir yahu! Değiştir ki gül yüzünü göreyim!  26.12.2013 18:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1622
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster