Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
305
 

Bize solcu gibi düşünen fakat sağcı gibi hisseden lazım

Bize solcu gibi düşünen fakat sağcı gibi hisseden lazım
 

Çünkü düşüncelerle yolumuzu bulacağız, duygularla da o yolda yürüyeceğiz.

Sağ düşünceyle doğru yolu bulmak mümkün değildir, bilinmeyen bir dünyanın dağlarında dolaşır durursun. Sol duyguyla da doğru yolda yürüyemezsin. Biri yolunu bulamaz diğeri yolunda yürüyemez.

İkisini de bu dünyaya tek başına bırak Londra sokaklarında kaybolurlar. Sağcıdan kılavuz solcudan yol arkadaşı olmaz.

Allah’tan ikisi var da birbirlerini tamamlıyorlar.

Dünyayı solculara bırak kendileri dışında hiçbir şeyi değiştirmezler; sağcılara bırak kendileri dışında her şeyi değiştirir, yakar yıkar dünyanın anasını ağlatırlar.

Tanrı bize lazım olan aklı ikiye bölmüş yarısını sağcılara diğer yarısını da solculara vermiş. Sağcılık-solculuk sadece bir isim, siyasi bir kavram değil; insanın, hayatın iki değişik versiyonu.

Solcuların hisleri düşünceleridir, sağcıların düşünceleri hisleridir. Solcu beyniyle hisseder, sağcı kalbiyle düşünür. Hiç beyinle hissedilir, kalple düşünülür mü? Haliyle ikisi de sapıtır.

Solcularda renk mefhumu yoktur, onlara göre hayat tek renktir; zafer söz konusuysa her şey kırmızı, doğa söz konusuysa yeşil, umutsa mavi. Sağcılar renklerin hakkını verirler.

Kerim Korkut bunun farkına vardı, içinde sağ ve solun sentezini yaptı; yani artık sağcı gibi hissediyor solcu gibi düşünüyor.

Sağcıların fikirlerine asla güvenmem, solcuların da duygularına… Aşk dersin solcu ya yatak anlar ya da mavi göklerde süzülen martı, ceylan gözleri ona anlatamazsın.

Aşk sağcıların icadıdır, Mecnun sağcıydı. Hiçbir solcu aşk nedeniyle intihar etmez, bu hikâye de burada bitmez; yani devam edeceğiz…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Sağ da sol da uydurulmuş ayrımlar bence. Hayat ne sağcı ne de solcu olmamızı diretmiyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 28.02.2017 14:32
Cevap :
Yok, görünen şekli konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum da(yani kavram olarak) ama iki ayrı zihniyet var. Ben sağ-sol dedim bir başkası da başka bir şey der.  03.03.2017 19:51
 

Ve yıllar yılı küresel efendilerin ikiye bir döndürdükleri tek çarkları da budur. Bu çark insanlığın hazinesi değil, olsa olsa zilletidir. Adının, sıfatının ne olduğu hiç mi hiç önemli değildir, sergiledikleri davranışlar birbirinin aynıdır. Bunun farkına varamayan toplumlarsa, ya uykudadır, ya da ölüdür, mezardakileri infiale sürükleyecek ölü. Aşka dair söylediklerinse tartışma götürür, eğer aşksa söz konusu olan, uykudakileri uykusundan uyandırırken, nice yaşar ölüyü de yeniden diriltir. Beşeri hayatın nice oyun dolabı ve de sanallığı da ancak böylesi bir aşkla anlaşılır. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 27.02.2017 20:36
Cevap :
"Adının, sıfatının ne olduğu hiç mi hiç önemli değildir, sergiledikleri davranışlar birbirinin aynıdır." Yine de bu sağ- sol konusunda konuşacaklarımız var.  02.03.2017 11:47
 

Sağ ve solun anlamsız olduğunu, hatta insanlığa hakikatini kaybettirdiğini pek çok yazımda dile getirdim. Bunlardan bir kısmını okuduğunu tahmin ediyorum, eğer iki ayağınla yürüyorsan, sağ ya da sol ayaküstünde sek sek oynamıyorsan, yönünü de ayakların ellerin değil gönlünle yazdığın aklınla da anbean test ettiğin düşüncen belirliyorsa, konmanın ve de donmanın değil yürüyüşün önemli olduğunu kavramışsan mesele yok. Yolun açık olsun; ama yoluna nice konmuş ve de donmuş şakinin çıkacağını da unutma. Onlar kapıyı sağdan da soldan da açarlar; ama bazı anlarda da açıl susam açıl derler. Toplumu ve de insanlığı sulu götürüp susuz getirecek nice sürece zorlarlar. İnsan bazen tek başına bile herhangi bir konuda karar vermede zorlanırken, toplumun geleceğini bir kişinin iradesine bırakıyormuş gibi belli bir zümrenin eline vermek, toplumsal tabanda da benzerlerinin üremesi demektir.

Rıza Üsküdar 
 27.02.2017 20:35
Cevap :
"Yolun açık olsun; ama yoluna nice konmuş ve de donmuş şakinin çıkacağını da unutma. Onlar kapıyı sağdan da soldan da açarlar; ama bazı anlarda da açıl susam açıl derler. Toplumu ve de insanlığı sulu götürüp susuz getirecek nice sürece zorlarlar. İnsan bazen tek başına bile herhangi bir konuda karar vermede zorlanırken, toplumun geleceğini bir kişinin iradesine bırakıyormuş gibi belli bir zümrenin eline vermek, toplumsal tabanda da benzerlerinin üremesi demektir." Bu yorumlar yorum ötesi bir şey, bence yazdığımız yazılardan da anlamlı.  02.03.2017 11:46
 

Aşk dediniz de, sahiden aşk var mi? Varsa da ben inanmıyorum, bu dünyada en saçma duygu bence aşk.. Huzur, sağlık ve para gibisi yok, eğer bu üçlü varsa hayatınızda herşey vardır;)) selamlar..

Selda Çakmak 
 27.02.2017 18:31
Cevap :
Ah be sen niye bu kadar ciddi bakıyorsun hayata?Dünyayı yarin bir gülüşüne satarım!Tuhaf değil mi aslında yazılarımda aşkı eleştiren biriyim ama akşama kadar "Kısmetse olur" seyrediyorum.Senin bu arkadaşın çok sıradan ve basit.Belki senin karakterli kişiliğinden bir şeyler kapmak istiyorum.Aslında biliyor musun doğrusu senin gibi ben benim gibi sen olmak. Karakterlerimizi birleştirsek mükemmele ulaşacağız, sen denizsin ben dalgayım.  02.03.2017 10:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5248
Toplam yorum
: 13607
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster