Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '17

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
64
 

Bizi ancak Elnare Hanım birleştirebilir!

Bizi ancak Elnare Hanım birleştirebilir!
 

Sizi bilmem de hayatımın kültürel anlamda en fakir günlerini yaşıyorum. Özellikle de en yaygın kültürümüz müzik alanında. Yani ruhumuz gıdasını yeterince alamıyor.
 
Nerede o çocukluğumuzun ve gençliğimizin bizi bizden eden, dilimize pelesenk olmuş şarkılar?
 
Nerede o assolistler ve de albümleri milyona varan satış rakamına ulaşan şarkıcılar?
 
Nedenleri mıhtelif olabilir ancak belki de en büyük nedeni, bu sektörde çalışanların gelir kaynaklarının neredeyse sıfıra inmesi.
 
Geçenlerde bir şarkıcımız "belediye yardımıyla geçiniyoruz" demişti. Haklı, arada birbirinin aynı  şarkılardan biriyle gündeme gelebilirlerse bir kaç belediye konserine gidebilirler. Eğer o arada aniden şehitlerimizin geldiği bir terör olayı yaşanmamışsa tabi.
 
İnsanlar, bilgisayara/telefona hiç acımadan bir kaç maaşını verebiliyorken bir müzik cd'sine ya da sinema biletine para vermeye yanaşmıyor nedense.
 
İndir, indirebildiğin kadar, soran yok nasılsa.
 
Bu nedenle de tahminim az da olsa üretilen şarkılar da piyasaya çıkarılmıyor.
 
Türkü dersen TRT Müzik dışında zaten yok. Düğünleri de roman havaları kurtarıyor.
 
Efendim, bu şartlarda "ruhum gıdasını" alamamışken Facebook'ta bir arkadaşın paylaşımı ile haberim oldu Elnare Abdullayeva'dan. Neşet Ertaş'ın "Ahirim Sensin" türküsünü dinledim fakat peşinden gelen Yunus Emre'nin "Dağlar ile daşlar ile" ilahisi beni bitirdi.
 
Konserdeki izleyicilerin tepkilerine bakarsanız biten sadece ben değildim. Ben böyle güzel böyle içten bir ilahi dinlememiştim daha önce. İddia ediyorum, bu ilahiyi dinledikten sonra Müslüman olacaklar için Abdullayeva'nın konserinde müftü bulundurulması ve hatta konser biletlerinin arkasına da "kelime-I şahadet" metnini koymak gerekir bence.
 
Sonra hızı alamadım ve söz konusu konserin iki saatlik konser kaydını seyrettim youtube'tan. O günden beri de her gün seyrediyorum. Bıkmadığım gibi şarkılar dilime pelesenk oldu. Bu arada, Nesimi, Yunus gibi Türk kültürünün örnekleri var bolca.
 
Bu arada, biz yıllarca "Komünüzm altında inim inim inleyen Türk Dünyası" lafıyla büyüdük. Gördük ki Azeriler dillerini ve kültürlerini muhafaza ederken bizimki darmadağın olmuş haberimiz yok.
 
Evet, gündelik hayatın kısırlığından-monotonloğundan sıkıldaysanız girin youtube'a ve Elnare Abdullayeva'nın  "Muğam Muqamı" Adlı Solo Konsert 2016 Haydar Aliyev Sarayı Tam Versiya videosunu izleyin.
 
Bugünlerde ülke olarak bölündük, ayrıca Azerbaycan ve İran'daki soydaşlarımızdan da ayrı düştük. Elnare Hanım sayesinde bir araya geliriz belki. Ne de olsa şarkıların birleştirici özelliği de var.
 
Bizim başta TRT olmak üzere medyamızın da böyle güzel şarkılar söyleyen birinden haberdar olması dileğiyle keyifli seyirler.
 
Konser linki:
 
Kaynak https://www.youtube.com/watch?v=-HF4mbHQGEw
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elnare Hanım'dan yazınız sayesinde haberdar oldum. Bulup dinlemeye çalışacağım. Türk dilini en iyi muhafaza eden Türklerin Azeriler olduğuna, bizdeki Türkçenin ise gittikçe yozlaşmakta olduğuna yürekten katılıyorum. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 21.04.2017 7:25
Cevap :
Beğeneceğinizi umarım. Madem yönetenler sahip çıkmıyor biz sahip çıkalım diyorum. Selamlar, teşekkürler   21.04.2017 17:26
 

Konser linki: https://www.youtube.com/watch?v=-HF4mbHQGEw

Erkan Sezgin 
 21.04.2017 0:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1095
Toplam yorum
: 603
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 599
Kayıt tarihi
: 15.02.11
 
 

Oğul, torun, kardeş, yeğen, kuzen, yangınzede, kazazede, ilkokul öğrencisi, okur-yazar, marangoz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster