Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
829
 

Bizi geçmişe bağlayan unutturmayan, siyah beyaz ve renkli fotoğraflar

Sanki yaşamım burada başladı gibi. Albümlere bir bakıyorum, Türkiyede bulunduğum dönem çocukluğuma ait hic fotoğraf yok. Bir kez Türkiye'ye gittiğimizde eşimin bazılarını tekrar makine ile çekmis bazı resimleri bir araya getirerek sanki geçmişi hatırlatmak istemişti bana.

Geçen yıl oğlumla birlikte Türkiye'ye gittiğimde halam uğramıştık. Kısa süreli oturma fikri fotoğraflara bakma yüzünden uzadı da uzadı. Halam bekar ve tek başına yaşıyor. Bir kaç yıl önce emekli oldu. Emekli olduktan sonra boş zamanlarında düzenlemiş resimleri, benim unuttuğum bir dolu fotoğraf albümün içinde idi. Eskilere götürdü beni.

Bir fotoğraf vardı. Annem babam ve tüm kardeşlerim. Öyle bir resim olduğunu unutmuştum bile. Benim olsun istedim. Halam içimden geçenleri okumuş gibi , "Al yavrum bu resmi sana vereyim dedi." Ancak kıyamadım almaya. Çünkü öyle özenli yerlestirmişti ki sanki alırsam o sayfanın önemi azalacakmış gibi geldi. Teşekkür edip kendisinin muhafaza etmesini istedim.

Rahmetli anne ve babamın düğün resmi yoktu. Onun yerine arkasına halı asılı mekanda nişanlılık resimleri vardi, siyah beyaz.

Şimdi renkli resimlerimiz var. PC ye yükleyebiliyoruz. Kendi sayfamızda muhafaza edebiliyoruz.. Ama bir virus gelirse ya da hack sözkonusu olunca hepsi güme gidiyor. Albümler en iyisi galiba.

Fotoğraflar bizdeki değişiklikleri de yansıtıyor. Buraya geldiğimde çekilen fotoğraflarla şimdikilere bakınca kendimi çok değişmiş buluyorum. Buraya kadar iyi de bunu başkalarında duymak etkiliyor. Hemen her yıl üniversiteden öğrencilerimi eve davet ederim. Bizim Türkçe bölümü küçük. Bazan az sayıda bazan çok sayıda öğrenci gelir. Telavizyonun üstünde çerçeveli olan düğün resmini görünce Kitaura Sensei ne kadar gençsiniz ve güzelsiniz bu resim de diyorlar. "Peki şimdi güzel değil miyim?" diye takılyorum onlara.. Ama yılların gerçekten birşeyler alıp götürdüğü gerçek her ne kadar saçımdaki beyazları göstermemek için boyasam da...

Sağlıklı olalım da varsın yüzümüzdeki kırışıklıklar fotoğraflara yansısın değil mi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:) Bu geldiğinde bendeki resimlerden sana vereceğim...önemli olan düşüncedeki güzellik..bunları ne güzel dile getirmişsin..ara sıra aynaya takılmasa gözlerim ben halen kendimi18 inde hissediyorum..aynaya bakın cabu annede kim diyorum.P

Halide 
 12.06.2007 7:20
 

Ama resim eksik.Bir de resim ekleseydin ya o günlerden...Ben de halan gibi arşivciyim...saklarım eski resimleri ve eşyaları...beden eskisin ama ruh eskimesin arkadaşım...sevgilerimle...

Fatma Köse  
 10.06.2007 16:55
Cevap :
Dedim ya elimde fazla resim yok.ve bir de resim eklemesini bir turlu beceremedim  11.06.2007 1:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1074
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster