Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '06

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
4235
 

Bizim çocuklarımız

Bizim çocuklarımız
 

“Sakarya Valisi Nuri Okutan, 12-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlerin kaldığı Sakarya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Erkek Yetiştirme Yurdu’nda gece yarısı denetim yaptı. Denetimde, 15 çocuğun kayıtlarda görülmesine rağmen yurtta olmadıkları ortaya çıktı.”


Birkaç gündür değişik şehirlerimizde yaşanmakta olan yetiştirme yurtlarındaki ilgisizlik ve başıbozukluk, bugün de Sakarya Erkek Yetiştirme Yurdu'nda yaşanmış.


Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, 81 ilde il müdürlükleri ve bağlı kuruluşları ile ülkemizde korunmaya muhtaç çocuk, genç, yaşlı, özürlü kişi ve ailelere gündüzlü ve yatılı hizmet götüren en büyük ailedir.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile, korunmaya muhtaç çocuğun bakımı, yetiştirilmesi ve topluma kazandırılması görevi Sosyal Hizmetler ve ÇocukEsirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. Merkezde bu görev Aile ve Çocuk Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Yetiştirme Yurtları Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. 1983 yılında yürürlüğe giren 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu'na göre "Korunmaya Muhtaç Çocuk":

“Beden, ruh ve ahlak gelişimleri veya şahsi güvenlikleri tehlikede olup"
a)Ana veya babasız, ana babasız,
b)Ana veya babası veya her ikisi de belli olmayan,
c) Ana veya babası veya her ikisi tarafından terk edilen,
d) Ana veya babası tarafından ihmal edilip, fuhuş, dilencilik, alkollü içkileri veya uyuşturucu madde kullanma gibi her türlü sosyal tehlikelere karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen çocuklar” olarak tanımlanmıştır.

Yetiştirme Yurtları ise, yukarıda tanımı yapılan 13-18 yaş arası korunmaya muhtaç çocukları korumak, bakmak ve bir iş veya meslek sahibi edilmeleri ve topluma yararlı kişiler olarak yetiştirilmelerini sağlamakla görevli ve yükümlü olan yatılı sosyal hizmet kuruluşlarıdır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4524
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster