Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1250
 

Bizim dağın Şahmaranı

Bizim dağın Şahmaranı
 

Resim alıntıdır.


Mayıs ayı geldi nihayet, sadece gül açma zamanı değil tabi ki mayıs. Dağların, kırların doğal süsü otların büyüyüp, bizlerin kullanımı için toplanma zamanı. Çay veya sağlık için kullanacağımız şifalı otların-bitkilerin hazirandan önce toplanıp kurutulması gerekiyormuş. Özellikle papatyalar hazirandan sonra zararlı maddeler içeriyormuş. Şifalı bitkilerle ilgili bir kitapta okumuştum.

Bizim tepede kekikler olmak üzere. İki yıl önce herkes kekik toplamaya gidiyordu. Hatta pazarcılar geldi ve tam 8 büyük çuval toplayıp götürdüler.

- Eyvah! kökünü kuruttular bizim kekiklerin, bir daha olmaz, diyorduk. Çünkü insanlar bir şeyi tüketirken gelecek zamanı hiç düşünmüyorlar. Hep bana, hep bana.

Ertesi yıl mahallede oturan iki kişi kekik toplamaya gidiyor ve bir yılan çıkıyor önlerine. Sonuç malum, öldürüyorlar yılanı. Ve bu olay  büyük gururla anlatılıyor... Dilden dile, kulaktan kulağa dolaşırken zavallı yılan, aynen Yaşar Kemal'in kitaplarındaki efsaneler gibi büyüyor da büyüyor. 1 metrelik yılan 1, 5 metreye kadar uzuyor.

Bir keresinde o kişiler övünerek eşime anlatıyorlardı. Lafın sonunda, "dikkat edin yılanlar öcünü alır," dedim. Hiç yılan tanımıyordum ama kitaplarda öyle okumuştuk, filmlerde öyle izlemiştik. Karısı benim sözlerim ile huylandı, zemin katta oturduğu için.

Bir -iki ay sonra bizim bahçe duvarları boyanırken resim yapan kişi duvarın dibinde yavru yılan görmüş ve işe 2 gün ara verdi. Birkaç gün çocuklar bahçeye inmedi, yılan var diye. Bakın, dedim, annesinin ya da babasının intikamını alacak. Yılanın akibeti ne oldu, söylemediler, deliğe kaçtı dediler.

O yıl kimse tepeye kekik toplamaya çıkmadı. Ve doğa kendi önlemini kendisi almıştı. Kekikler diz boyu oldu ama toplayan yoktu. Korku insana neler yaptırıyor veya yaptırmıyor? Halbuki koca dağda bir-iki yılan olur en fazla, sürü halinde dolaşacak değil ya?

Bu yıl kekikler yine büyüdü. Geçenlerde baktık, toplama zamanı gelmiş. Mis gibi kokuyorlar.

Eeee sonuç ne oldu, diyeceksiniz. Niye yazdın bütün bunları? Biz senden börtü-böcek mi istedik? İki gün önce eşim bana o komşunun elini hızara kaptırdığını ve 3 parmağını kaybettiğini söyledi.

-Yazık, dedim sadece daha çok gençti. Ve işinden ayrılmak zorunda kalmış tabi ki...

Not: yazdıklarımın "Sırlar Dünyası" ile ilgisi yoktur. Çünkü öyle programları hiç izlemedim.

Şahmaran Efsanesi değişik kültürlerde değişik şekillerde karşımıza çıkıyor. Mersin-Tarsus yöresine ait efsaneyi isteyenler bu adresten okuyabilirler.

http://www.tarsus.pol.tr/tarsus/turizm/sahmaran.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tabiatın balet ve balerinleridir. onlar kadar masum olabilmeyi başabilseydik belki "yılan gibi insan!" söylemi yerine, "insan gibi!" söylemini kullanırdık. elimizle, kolumuzla onlara karşı zavallıyız aslında. sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 04.09.2007 15:09
Cevap :
Güzel bir yorum,teşekkürler.  04.09.2007 17:08
 

Ne güzel anlatmissin. Kissadan hisse! Ah birde vakit ayirip yazilarimi eklemeye baslayabilsem? Sevgilerimle Sonja...

Sonja 
 17.08.2007 23:19
Cevap :
Hoşgeldin Sonja...taa eski yazımda yorumunu görmek beni mutlu etti,sağol..hadi sen de başla bekliyoruz...sevgiler-selamlar  17.08.2007 23:25
 

Her evde bir Şahmeran halısı, nakışı vardı. Bir köylü de hiç unutmam hala gülerim İran'dan bir halı almış. Koyu dindardı. Sırf hava atmak için almış, Hz İsa'nın duvar halısı. Onun Hz İsa olduğunu söylediğimizde çok şaşırmıştı. Kim bilir neye benzeterek aldı.

Eşit Ağırlık 
 20.06.2007 12:47
Cevap :
Olur böyle vakalar...şimdi hatırlamıyorum ama böyle bir anekdot vardı hafızamda.Komik duruma düşmemek lazım..ama insan beşer,düşer şaşar..demişler...  20.06.2007 16:40
 

Şahmeran... Tarsusta bir evdeyiz, ev halkını hiç tanımıyorum bir arkadaşın arkadaşının bir sorunu var, onun için bu evdeyiz ev sahibi bayan bu sorunu bize bulup çıkaracak!!.. Duvarda bir resim ''Şahmeran '' dediler... Ne zaman bu resmi görsem aklıma o ev gelir....

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 08.05.2007 19:52
Cevap :
Teşekkürler Serap...benim de hep ilgimi çekmiştir...aynalardaki resimleri...kimbilir belki bizi yansıtıyor...sevgilerimle..  09.05.2007 10:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2037
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster