Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
582
 

Bizim Kahve

Bizim Kahve
 

Günlük gazeteleri okuduktan ve Blog okuma ve yazma işine göz attıktan sonra, bir sahil turu yaparım. Daha sonra ayaklarım beni doğru, bizim kahveye götürür.

Bizim kahve deyip de, gelip geçmeyin, orası bir yaşam okulu. Ülkemizin sıkıntılarının, sevinçlerinin, çelişkilerinin yaşandığı bir yer.

Bizim kahvede her şey serbestçe konuşulur. Kısacası, her türlü atış serbesttir.

Hükümetler devrilir, hükümetler kurulur. Yargıçlar, savcılar, avukatlar hep bizim kahvemizdedir !

Savaşlar açılır, atağa geçilir. Tüm makamlar en açık şekilde eleştirilir.

Transferler yapılır, takımlar kurulur. Milli Takım kadroları önce bizim kahvede kurulur. Gerçekten de bizim kahve futbolu iyi bilir. Gazetelerin öncelikle spor sayfaları okunur.

Bir taraftan da iddaa ve at yarışçılar tahmin yarışına girişirler. Her kafadan bir ses çıkar.

Uzaklardan biri bağırır : " Beyler gürültü yapmayın, burası kahve mi ! diye...

İlçemizde git gide artan İngilizler, kahvemizin yanından geçerken; biz erkekler topluluğuna şöyle garip garip bakarlar. Bazıları da yanlışlıkla kahveye girerler, kahvedekilerin şaşkın bakışlarından sonra hemen kaybolup giderler.

Ara sırada baylı, bayanlı gelip otururlar. İngilizce bilmeyen bizim garson ne yapacağını şaşırır !

Erkek egemen kahvemizde en argo sözcükler, gün görmemiş sözler havalarda uçuşur.

Batak oyunu en iyi bizim kahvede oynanır... Herkes kendini çok iyi oyuncu sanır. Övünmek gibi olmasın ben de iyi bir batak oyuncusuyumdur. Yendiğim hiç görülmemiştir !

Emeklilerin, çoğunluğu oluşturduğu kahvemizde, arkadaşlık ilişkileri de iyi bir düzeyde. Şakalar, gırgırlar, şamatalar olanca hızıyla devam eder.

Sıgara dumanlarına tutsaklığımız da biterse, bizim kahve daha güzel olacak. Bazı arkadaşlarımız aynı bir fabrika bacası gibidirler, durmadan tüttürüp dururlar.

Herkesin bir grubu vardır, gruplar genellikle oyunları kendi aralarında oynarlar.

Ara sırada kavgada olmaz değil, bu kavgaların temelinde ailesel ve ekonomik sıkıntıların yattığını herkes bilir, olaylar hemen yatıştırılır.

Bu kahve olgusu, kültürü, tam bizim erkek egemen kültürün bir yansıması...

Şimdi yeni yeni baylı bayanlı kahveler açılyor, bayanlar da kahvelere ilgi gösteriyorlar. Bakalım kahvelerin havası değişecek mi...

Öyle ya; "Gönül ne kahve ister, ne kahvehane, gönül sohbet ister, kahve bahane"

Bizim kahve gibisi yok...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok hoş bir yazı. Elinize sağlık.selamlarımla...

Ezgi Umut 
 06.02.2009 15:52
Cevap :
Ezgi Hanım Merhaba, Bizim kahvenin halleri böyle işte, yavaş yavaş açılım yapıyor, erkek egemen bir yapıdan çıkmaya çalışıyor, yazın kahvemize çay içmeye bekleriz. Teşekkür ederim, sevgilerimle  06.02.2009 20:36
 

Bu zaman da emekli olmak varmış Bundan iyisi can sağlığı. Stres yok, sıkıntı yok. Oh ne güzel valla. Gözümde tüttü.

Yıldız Nihat 
 21.01.2009 8:49
Cevap :
Merhaba, emeklilik de, zor aslında... Şimdiki aklım olsaydı hiç emekli olmazdım. Emekli olacak, olmaya yakın arkadaşlarımı hep uyarıyorum, aman ha iyi düşünün diyorum. Kurguyu, geleceğe yönelik planları iyi yaparsanız, ekonomik durumunuzda biraz iyiyse zamanla emekliliğin tadı çıkıyor. Ben yeni yeni alıştım, gitgide de sevmeye başlıyorum galiba... Teşekürler, sevgilerimle.  21.01.2009 15:01
 

burnumda tütüyor da ondan yani... Onun dışında sizin kahvenin bizim kahveden pek farkı yokmuş:) Birde batak oyununda hiç kazanmamış olupta buna rağmen oynamana takıldı kafam biraz. Sevgilerimle

OKAN TINMAZ 
 20.01.2009 20:07
Cevap :
Okan Merhaba, Evet işin sahil yönünü ben de çok seviyorum. Kahvelerde zaten birbirine benzer bizim topluma özgü bir oluşum. Batak oyununa gelince üzerime yoktur. Daha kahvemizdeki çayın fiyatını bilmem. (Şaka şaka) arada yenilmezsem kimse benimle oynamıyor. Teşekkür ediyor, sevgilerimle esenlikler diliyorum.  20.01.2009 20:30
 

Ben on dakikada patlarım. Sandalyede oturmayı hiç sevmem. Oturdum mu yayılmam lazım. Berber bile durmadan diklen Abi der. Kağıt da evde var okey de. Biz çocuklarla evde oynarız. Ertuğrul bile okey oynar. Selamlar.

Ahmet Balcı 
 20.01.2009 18:48
Cevap :
Merhaba, Kahvehane bizim toplumumuza özgü bir olgu, bir kahve kültürü oluştu, iyi veya kötü, bun sosyologlar daha iyi yorumlarlar. "Gönül ne çay ister, ne çayhane, gönül sohbet ister, çay bahane" Ahmetciğim ben sıgara kullanmıyorum, içinlere de karşıyım, buna rağmen kahvedeki arkadaşlarım beni zehirliyorlar. Kahveye gidemeden de yapamıyorum, işte bunun adı kısır döngü veya bağımlılk. Yorumun için teşekkürler eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  20.01.2009 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1397
Toplam yorum
: 1902
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster